Peter Žiga nechce byť minister financií, elektrina podľa neho zdražie o 6 až 7 percent

Na telo s Michalom Kovačičom, hostia Peter Žiga (vľavo) a Ľubomír Galko (v strede).
Zdroj: Reprofoto: tvnoviny.sk

Galko Žigovi vyčítal, že za vysoké ceny elektriny je zodpovedná vláda Smeru, napríklad preto, že nepriamo dotuje ťažbu hnedého uhlia

Minister hospodárstva Peter Žiga (Smer) sa nechce stať ministrom financií. Jeho meno sa spomínalo v situácii, ak by súčasný financmajster vlády Peter Kažimír (Smer) odišiel na post guvernéra Národnej banky Slovenska. "Odmietol by som to," odpovedal v debate Na telo s Michalom Kovačičom na otázku, či by na takúto ponuku kývol. Na ministerstve hospodárstva sa mu vraj páči.

Žiga diskutoval v štúdiu televízie Markíza s podpredsedom SaS o ekonomických témach. Najaktuálnejšou je zvyšovanie cien energií, plynu o 6 percent, pri elektrine sa hovorilo až o desiatich. To sa podľa ministra hospodárstva nestane. On sám očakáva zvýšenie o 6 až 7 percent.

Pozrite si celý záznam diskusie Galko vs. Žiga


Galko Žigovi vyčítal, že za vysoké ceny elektriny je zodpovedná vláda Smeru, napríklad preto, že nepriamo dotuje ťažbu hnedého uhlia v Hornonitrianskych baniach. "Podozrenie, že sa tam peniaze lejú preto, aby sa potom vyťahovali cez alobaly, sa pomaly menia na istotu. Toto by dobrý hospodár nespravil."

Žiga to odmietol. "Keby sme sa riadili vašou logickou, tak ceny energií v Nemecku stúpajú kvôli baníkom v Nitre. Keď o tom neviete dosť, tak si to naštudujte, " povedal s tým, že elektrina zdražuje v celej Európe.

Minister hospodárstva zároveň avizoval, že bane na Hornej Nitre sa zavrú skôr ako v roku 2030. "Nebude to 2030, bude to skôr. Diskutujeme o tom aj s Európskou úniou. Do konca roka dozvieme, do kedy bude skrátený všeobecný hospodársky záujem, hovoríme o rokoch 2025 či 2023."

"Ceny elektriny a plynu nie sú určované vládou Slovenskej republiky, zvyšujú sa všade v Európe.

Na európskych burzách išli za posledné roky o 40 percent vyššie," povedal minister hospodárstva.

Galko kritizoval vládu aj pre nový 2,5-percentný odvod pre reťazce, s ktorým prišla SNS. "Ak sú v Smere príčetní ľudia, musia to zmiesť zo stola. Aj tuto pána ministra by som sa spýtal, dokedy budú v závese Slovenskej národnej strany? Andrej Danko namiesto, aby hľadal svoju rigoróznu prácu, príde s takýmto nezmyslom," vyhlásil podpredseda SaS.

Peter Žiga priznal, že zákon z dielne SNS má nedostatky, ktoré kritizujú aj zamestnávatelia a odborári. Bude sa preto ešte meniť. "Je to v kompetencii SNS, ak sa nedohodnú so zamestnávateľmi či odborármi, ten zákon neprejde," vyhlásil.

BRATISLAVA/TVNOVINY

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Na telo vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Na telo

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.