Mistrík aj Čaputová by ako prezidenti zrejme zobrali Dankovi účasť na európskych samitoch

Pozrite si záznam relácie Na telo s Michalom Kovačičom.

V zahraničnej politike sa zhodli, no chvíľu to medzi nimi aj škrípalo. Opoziční prezidentskí kandidáti Robert Mistrík a Zuzana Čaputová sa stretli v prezidentskom dueli v relácii Na telo. Pôvodne ohlásený hosť a líder prieskumov Maroš Šefčovič, ktorý kandiduje s podporou Smeru, pre chorobu účasť v debate zrušil.

Obaja kandidáti komentovali posledné prieskumy, v ktorých sa tretia Čaputová s preferenciami dotiahla na Mistríkove čísla. Kandidát podporovaný SaS či stranou Spolu si posťažoval, že tím Zuzany Čaputovej proti nemu vedie antikampaň. "Mrzí ma, že cieľom kampane pani Čaputovej som sa stal ja, po internete sa šíria mnohé veci, že moja kampaň bola veľmi drahá, nákladná, pritom sme od pani Čaputovej zažili mimoriadne nákladnú internetovú kampaň, akú Slovensko ešte nezažilo," povedal

Čaputová sa ohradila: "Odozva, ktorú vidno na Facebooku nie je prácou môjho tímu. Je milé, ak si myslíte, že môj tím by dokázal takto koordinovať toľko ľudí."

Kandidáti sa mierne odlišujú v niektorých kultúrno-etických témach. Zuzana Čaputová napríklad pripúšťa adopcie detí homosexuálnymi pármi, no prizvukuje, že na prvom mieste je tradičná rodina, teda otec a matka. Takéto adopcie podľa nej prichádzajú do úvahy len vtedy, ak by deti nik iný nechcel a mali zostať v detskom domove.

"Registrované partnerstvá by som podpísal, ak by tam neboli adopcie detí pármi rovnakého pohlavia," povedal zase Robert Mistrík.

Obaja kandidáti tvrdo kritizovali správanie sa Smeru počas voľby ústavných sudcov. "Robert Fico chce strhnút krajinu do ústavnej krízy. Čaká, aby sa stal prezidentom jeho človek a aby ho mohol vymenovať," povedal Mistrík. "Voľby majú jednoduchú rovnicu, kto volí pána Šefčoviča, volí pána Fica."

Zuzana Čaputová reagovala: "Veľmi by som sa čudovala, ak by sa do druhého kola tohto cirkusu prihlásili slušní a čestní ľudia."

Debata sa dotkla aj zahraničnej politiky. Mistrík povedal, že by nemenil ústavnú tradíciu, že na samity NATO chodí prezident a na samity Európskej rady predseda vlády. Výnimkou by mohlo byť, ak sa premiérom stal Andrej Danko a odkláňal by krajinu od prozápadnej orientácie.

"Je smiešne, ak zo Slovenska vychádzajú rôzne signály. Apeloval by som na najvyšších ústavných činiteľov, aby si nerobil každý čo chce a neboli tam také úlety, aké vidíme pri Andrejovi Dankovi," povedal Mistrík.

Kým Mistrík sa v prípade neúspechu vo voľbách nevidí v straníckej politike, Zuzana Čaputová nevylúčila, že by mohla byť volebnou líderkou koalície Spolu a Progresívneho Slovenska.

Pozrite si záznam celej relácie:


BRATISLAVA/tvnoviny.sk

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Na telo vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Na telo

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.