Richter o Ficovi: Robert je rovný chlap, Kiska sa naozaj podobá na Bašternáka

Minister práce diskutoval v štúdiu s podpredsedom SaS Ľubomírom Galkom.

Andrej Kiska sa obvineniami z vydierania Robertom Ficom snaží odpútať pozornosť od svojej daňovej kauzy, povedal v relácii Na telo s Michalom Kovačičom minister práce a sociálnych vecí a Ficov dlhoročný súputník Ján Richter.

Richter zároveň vyhlásil, že nemôže potvrdiť akúkoľvek snahu o dohodu medzi Ficom a Kiskom na tom, aby sa Robert Fico stal ústavným sudcom. "Veštil by som zo sklenenej gule keby som povedal že áno alebo nie," povedal Richter v nedeľnej relácii. Dodal, že Roberta Fica pozná desaťročia. "Robert je rovný chlap."

Minister práce diskutoval v štúdiu s podpredsedom SaS Ľubomírom Galkom, podľa ktorého bez ohľadu na to, či došlo k nejakému vydieraniu, je škandálom, že sa Fico vôbec snažil s prezidentom dohodnúť.

"Kam sme sa dostali, že pán Fico ako poslanec, ktorého ulica poslala z miesta premiéra preč, chodí za prezidentom, robí nejaké obchody a využíva pána Bugára ako poslíčka?" pýtal sa Galko. "Mal sa normálne uchádzať o ten post, nie ovplyvňovať človeka, ktorý o tom rozhodoval."

Galko zároveň dodal, že považuje za scestné porovnávať prezidenta s podnikateľom Ladislavom Bašternákom, ktorý sa priznal k daňovým trestným činom. "Bašternák robil fiktívne obchody, firma pána Kisku si chcela dať niečo do nákladov, čo im neuznali, tak to robia viacerí podnikatelia," vysvetlil Galko.

Minister Richter mu oponoval. "Veľmi veľa vecí, ktoré sa týkajú pána Bašternáka, aspoň tak, ako boli medializované, sa podobajú na pána Kisku," povedal a dodal: "To čo sa udialo, nie je len daňový podvod, ale aj volebný podvod," odkazoval na víťazstvo Kisku v prezidentských voľbách nad Robertom Ficom.

Galko zároveň vyhlásil, že súčasné daňové problémy Andreja Kisku nevylučujú z prípadnej budúcej spolupráce so SaS. "Nie, v žiadnom prípade. Najprv sa musí preukázať vina, musí byť odsúdený," povedal.

Obaja súperi spolu diskutovali aj o ďalších témach, údajnom telefonáte Roberta Fica s Antoninom Vadalom či exkluzívnom prieskume Focusu o tom, či má Andrej Kiska zostať v politike.

Dotkli sa aj zvýšenia minimálnej mzdy. Politici Smeru už avizovali, že by ju od budúceho roka radi videli na úrovni 600 eur. Richter však toto číslo nepotvrdil. "Do polky júla je to na sociálnych partneroch. Verejne deklarujem, že ak sa odbory so zamestnávateľmi dohodnú, budeme to akceptovať. Potom do toho vstúpi minister, ktorý predloží svoj návrh," povedal.

"Robíme všetko preto, aby sa minimálna mzda približovala k méte 60 percent z priemeru mzdy," dodal s tým, že žiadne konkrétne číslo nateraz nepovie. "Máme ešte pol roka."

Celú reláciu si môžete pozrieť zo záznamu:


BRATISLAVA/tvnoviny.sk

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Voyo

Sledujte Na telo vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Na telo

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.