Monika Beňová: Eurovoľby sú pre Smer výkričníkom

Strana podľa neoficiálnych výsledkov skončila druhá so ziskom niečo vyše 15 percent hlasov.

Spokojnosť na strane koalície Progresívneho Slovenska a Spolu a otvorená kritika do vlastnej strany od líderky kandidátky Smeru. Nedeľné Na telo s Michalom Kovačičom prinieslo najčerstvejšie reakcie na neoficiálne a predbežné výsledky eurovolieb.

Tu si môžete celú reláciu vypočuť

V štúdiu sa stretli hneď štyria politici: Monika Beňová zo Smeru, Michal Šimečka za koalíciu PS a Spolu, Lucia Nicholsonová zo SaS a Alojz Hlina z KDH.

Najmä Monika Beňová volala po sebareflexii v Smere. Strana podľa neoficiálnych výsledkov skončila druhá so ziskom niečo vyše 15 percent hlasov. "Malo by to byť pre Smer výkričník. Niečo sa deje, naši voliči pre niečo odchádzajú od Smeru, treba sa nad tým zamyslieť," povedala.

Či mala na mysli aj výmenu na poste predsedu nepovedala, ale nešetrila kritikou voči protieurópskym statusom poslanca Ľuboša Blahu. Povedala, že voliči Smeru môžu byť zmätení, keď vidia rozdielne postoje vo vnútri strany.

Michal Šimečka z Progresívneho Slovenska bol s výsledkom spokojný. Koalícia jeho hnutia so stranou Spolu voľby vyhrala. "Na začiatku sme si stanovili ako cieľ dvojciferný výsledok. Samého ma výsledok prekvapil pozitívne," vyhlásil. Koalícia sa v kampani vymedzovala aj proti kotlebovcom.

"Mobilizovali sme všetkých proeurópskych voličov, lebo sme vedeli, že ĽSNS môže uspieť. Mohli dopadnúť aj lepšie. Vnímali sme to ako veľké riziko, preto sme na to upozorňovali," povedal Šimečka.

Podľa Beňovej zostanú dvaja kotlebovskí europoslanci, ktorých strana skončila vo voľbách tretia, v Európskom parlamente izolovaní. "Je veľmi pravdepodobné, že osud europoslancov ĽSNS bude podobný ako osud poslancov Jobbiku. Nezískajú významné funkcie, tieto dva posty považujem za stratené."

Ona sama ich nemieni volať ani spoločný pracovný obed slovenských europoslancov, ktorý raz do mesiace organizuje.

V štúdiu Na telo komentovala výsledky aj Lucia Nicholsonová zo SaS. "Nepovedala by som, že to je prehra. Hrali sme o tri mandáty, no reálne u nás zaznievalo, že keď budú dva, budeme radi. Treba pripustiť, že na politickej scéne pribudli nové subjekty a súťažíme o toho istého voliča," vyhlásila.

Alojz Hlina z KDH bol síce spokojný so štvrtým miestom KDH, kritizoval však roztrieštenú konzervatívnu scénu. Nové strany ako Kresťanská únia, ktorá získala necelé štyri percentá, podľa neho zobrali KDH tretie miesto. "Nie sú to projekty s hodnotovými ambíciami, ale s ambíciou niekde byť," povedal.

Tu si môžete pozrieť záznam relácie Na telo


BRATISLAVA/tvnoviny.sk

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Na telo vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Na telo

Dôležité udalosti