Polievka o snahe prestúpiť: Mám len jednu prioritu (rozhovor)

Polievka o snahe prestúpiť: Mám len jednu prioritu (rozhovor)
Polievka bol na nezastavenie. Zdroj: TASR

Rok začínal ako útočník nováčika Niké ligy. Končí ho ako najlepší strelec a reprezentant, ktorý si zahral aj s Ronaldom či vybojoval postup na vrcholný turnaj. Teraz môže najúspešnejšiemu ročníku doterajšej kariéry Róbert Polievka nasadiť korunu, ak sa mu podarí vysnívaný prestup do zahraničia. Motivácia je jasná, a to nominácia na EURO.

Niké liga, naša najvyššia futbalová súťaž, sa uložila do zimného spánku. To však neznamená, že sa na slovenskej futbalovej scéne nebude nič diať. Počas nasledujúcich dvoch mesiacov sa totižto rozbehne zimný prestupový trh a najžiarivejším artiklom na ňom bude kráľ strelcov jesene a reprezentačný „hroťák“, Róbert Polievka.

Strelec desiatich gólov v jesennej časti ligy sa v posledných dňoch netají tým, že v prípade dobrej ponuky chce z Banskej Bystrice v zime odísť. Pre TVNOVINY.sk sa útočník vyjadril, čo je jeho motiváciou na odchod, prečo neodišiel už v lete a ktorý moment z jeho životného ročníka 2023 si najviac cení. 

Prečítajte si tiež:

Slovan nevyšiel, exotiku odmietol 

Róbert Polievka bol jedným z objavov minulej sezóny Niké ligy. V drese nováčika súťaže Dukly Banskej Bystrice nastrieľal dovedna 15 gólov a na jar sa naťahoval s Nikolom Krstovičom o post kráľa strelcov, ktorý napokon len tesne prehral.

​Odmenou mu bola premiérová nominácia do slovenskej reprezentácie, v ktorej drese od marca nastúpil na deväť z desiatich kvalifikačných duelov v úspešných bojoch o EURO 2024. V lete sa často skloňovalo jeho meno v spojitosti s odchodom spod Urpína, no napokon Róbert zostal v Banskej Bystrici, keď nevyšiel jeho prestup do Slovana a exotiku odmietol.

„Určite neľutujem odmietnutie ponúk z exotiky. Chcel som zostať tu v Európe a byť aj naďalej na očiach, hlavne kvôli majstrovstvám Európy. Bolo to dobré rozhodnutie, jeseň sa vydarila. Nemôžeme vedieť či by mi prestup do Slovana prospel viac, no teší ma, že som vedel strelecky konkurovať jeho hráčom aspoň na diaľku,“ hodnotí svoje rozhodnutiu z leta 27-ročný ostrostrelec a dúfa, že jeho jesenná forma by mu mohla pomôcť k tomu správnemu prestupu.

„Veľa ľudí mi v lete neverilo, že takú formu ako minulý rok ešte zopakujem. Do tejto sezóny som preto aj presne išiel s tým, že chcem na to nadviazať a dokázať, že to nebola náhoda. To sa podarilo a verím, že mi to teraz ešte vylepší vyjednávaciu pozíciu s klubmi v zahraničí.“

​O konkrétnych ponukách Polievka ešte hovoriť nechce, najmä preto, že ešte nič nie je dohodnuté. Ako sám vraví, určite by si chcel vyskúšať nejakú zahraničnú ligu, v ktorej sa hrá moderný futbal, no momentálne nemá ani zďaleka toľko ponúk, aby si mohol vyberať. Jasno však má v tom, akú pozíciu by chcel v novom tíme zastávať.

„Kdekoľvek skončím, chcel by som aj naďalej byť tým lídrom tímu v útoku, a to najmä prostredníctvom strieľania gólov. Mojou devízou je, že som jednoducho strelec, akcie netvorím, ale zakončujem.“

Prečítajte si tiež:

EURO je priorita 

Hlavnou motiváciou Polievku v honbe za prestupom je najmä snaha dostať sa do nominácie trénera Francesca Calzonu na EURO. Napriek tomu, že kanonier Dukly pomohol s kvalifikáciou na turnaj, nemá vôbec nič isté.

​„Bojím sa, že góly z Niké ligy by stačiť nemuseli. Nesúhlasím s tým, že by nám na Slovensku chýbali útočníci. Je mnoho chalanov, ktorí majú šancu dostať sa na EURO. Spravím všetko preto, aby ma tam nominovali. A ak náhodou opäť zostanem na Slovensku, o to viac budem musieť o tú pozíciu bojovať jednoducho tvrdými číslami,“ vysvetľuje svoju motiváciu prestúpiť Polievka, ktorý samozrejme pozorne sledoval aj žreb skupín na šampionát v Nemecku.

„Nerozprávali sme sa o tom, ale môj názor sa zhoduje s viacerými medializovanými vyjadreniami mojich spoluhráčov z repre. Tá skupina je určite hrateľná, mohlo to dopadnúť aj o dosť horšie. No samozrejme, až forma tímov priamo na turnaji rozhodne, aké ťažké tie zápasy naozaj budú.“

Úspešný prestup do zahraničia by korunoval nepochybne životný rok 182 centimetrov vysokého rodáka z Krupiny. Ten v tomto roku nastrieľal 17 súťažných gólov, stal sa jesenným kráľom strelcov Niké ligy a zahral si proti Cristianovi Ronaldovi s dvojkrížom na drese. O najlepších momentoch roka však dvakrát rozmýšľať nemusel.

„Určite je to prvá pozvánka do reprezentácie a potom postup s chalanmi na EURO. Boli to dva neopísateľné momenty, pre ktoré som celý život pracoval a na ktoré nikdy nezabudnem,“ zakončuje pre TVNOVINY.sk Polievka.

Róbert Polievka sa dostal aj do najlepšej jedenástky sezóny 2022/23 Niké ligy.

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte všetky zápasy Niké ligy na Voyo

K téme Futbal

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.