Hráči hovoria o šikane, klub tvrdí opak. Košice sa usvedčili samé, reaguje právnik ÚFP

Hráči hovoria o šikane, klub tvrdí opak. Košice sa usvedčili samé, reaguje právnik ÚFP
Marcel Vasiľ i Miloš Lačný si v Košiciach vraj zažili svoje. Zdroj: Archív respondentov

„Klub FC Košice sa rozhodol sezónu zachrániť formou, ktorá neznesie kritériá profesionálneho futbalu,“ znel úvod statusu Únie futbalových profesionálov (ÚFP), ktorý zarezonoval verejnosťou v piatok 5. januára.

ÚFP takto opísala prípad Marcela Vasiľa, s ktorým nováčik Niké ligy do jarnej časti už nepočíta. „Zobrali mi veci, posadili ma do inej šatne, zakázali mi s tímom trénovať i obedovať. Skúšajú rôzne nátlakové praktiky. Chcú, nech kontrakt platný do leta 2025 ukončím už teraz a bez toho, aby mi zaplatili čo i len cent,“ otvoril debatu 22-ročný krídelník.

„Hráčovi a ÚFP ide len o to, aby prípad čo najviac mediálne nafúkli. Keď máte pravdu, nepotrebujete o nej silou mocou všetkých presviedčať. Že sme zmluvu neporušili a hráča nijako nediskriminovali, dokážeme v správny čas na správnom mieste,“ reagoval na úvod generálny riaditeľ Košíc Ádám Geri.

Vzhľadom na okolnosti sa TVNOVINY.sk rozhodli poskytnúť priestor všetkým trom stranám. Marcelovi Vasiľovi i ďalšiemu, už bývalému, hráčovi Košíc Milošovi Lačnému, Únii futbalových profesionálov i jej právnemu poradcovi Petrovi Lukášekovi a samozrejme aj klubu FC Košice, konkrétne generálnemu riaditeľovi Ádámovi Gerimu.

Prečítajte si tiež:

Vasiľ: Dlžoba a šikana

Desiaty tím najvyššej slovenskej súťaže má po jeseni na konte 12 bodov, záchranárske práce ho tak určite neminú. Vedeniu počas transferového okna pochopiteľne vŕta hlavou i prestavba kádra. Podľa Marcela Vasiľa sa však do nej pustilo veľmi neprofesionálne.

„Nový športový riaditeľ Balázs Farkas mi v decembri po sezóne oznámil, že tréner Ján Kozák ml. so mnou neráta a mám opustiť klub. Teda ukončiť zmluvu bez akejkoľvek kompenzácie jej ešte jeden a pol ročnej platnosti. Drzé. Povedali mi, že im dochádza ,budget‘, a tak musím uvoľniť miesto i financie novým hráčom. Odísť bez vyplatenia som samozrejme odmietol.“

Zmluvu do roku 2025 pritom podpísal len toto leto. Košiciam aj tak navrhol, že kontrakt predčasne ukončí, no iba ak mu uhradia rozdiel vo výške platu, keby v novom pôsobisku zarábal nižšiu sumu.

Prečítajte si tiež:

„Napriek tomu, že klub mohol okamžite ušetriť celú alebo podstatnú časť nákladov na hráča a vyhnúť sa porušovaniu jeho práv, túto ponuku odmietol,“ informuje ÚFP, ktorá mladého záložníka zastupuje.

„A odvtedy mi začali robiť veľmi zle. Zobrali mi tréningové veci, nemám ani bundu. Sedím v inej šatni, dostal som zákaz s áčkom trénovať i obedovať. To je podľa mňa šikana,“ pridáva Marcel Vasiľ.

„Následne mi nariadili individuálny tréning, na ktorý som, keďže nebol odôvodnený, nenastúpil. Posielali ma aj k ,farmárskemu‘ tímu Slavia TU, čo som taktiež odmietol, keďže nie je košickým béčkom a nič ma k nemu neviaže. Individuálny plán stále neakceptujem, lebo naň neexistuje objektívny dôvod, čo klub potvrdil výrokom, že o moje služby ďalej nemá záujem. Navyše, stále mám vyplatenú len polovicu bonusu za podpis zmluvy, takže mi už štyri mesiace dlžia peniaze. Ak klub zamýšľa tieto informácie klamlivo dementovať, som pripravený poskytnúť médiám viaceré dôkazy,“ objasnil odchovanec Tatrana Prešov.

Košice: Očierňovanie klubu

Košice sa od informácií ohľadom ukončenia spolupráce dôrazne dištancujú. „Je pravda, že FC s Marcelom Vasiľom nepočíta, čo mu aj riadne oznámil, ale určite nie z dôvodu ,uvoľnenia napätého rozpočtu na získanie nových hráčov‘. Jediným rozhodujúcim kritériom bola jeho výkonnosť počas jesennej časti Niké ligy.“

„Existencia FC Košice rozhodne nestojí na mesačnej odmene Marcela Vasiľa. Ku všetkým partnerom, za ktorých považujeme aj hráčov A-mužstva, sme sa vždy správali korektne a profesionálne, čo sme očakávali aj z opačnej strany. Spôsob riešenia situácie, aký zvolil Marcel Vasiľ, nás mrzí, ale každý je zodpovedný sám za seba. Jeho očierňovanie klubu cez médiá len svedčí, že mu viac záleží na medializácii jeho osoby než sebareflexii vlastných výkonov a profesionalite,“ pokračuje oficiálne vyhlásenie východniarskeho celku.

„Za klubom FC Košice stoja veľmi seriózni ľudia, tieto obvinenia sa na pravde nezakladajú. Ide o poškodzovanie dobrého mena a značky FC Košice, hráča sme nijako nediskriminovali. Situáciu rieši naše právne oddelenie, takisto máme v rukách dôkazy. Podnikneme potrebné kroky a dokážeme, že sme zmluvu neporušili. Pre médiá sa už v tejto súvislosti viac nebudeme vyjadrovať. Až keď nás vyzve príslušný orgán, predložíme stanovisko,“ dodal v mene vedenia klubu jeho generálny riaditeľ Ádám Geri.

Prečítajte si tiež:

Právnik ÚFP: Košice sa usvedčili samé

Podľa právneho poradcu ÚFP a člena Komory FIFA Petra Lukášeka sa nováčik najvyššej slovenskej futbalovej súťaže verejne usvedčil sám.

„Keďže klub sa verejne priznal, že hráča vyradil zo všetkých tímových aktivít družstva kvôli subjektívnemu kritériu nedostatočnej výkonnosti, ide o učebnicový príklad porušenia zmluvy. Čo v ustálenej judikatúre FIFA predstavuje oprávnený dôvod na ukončenie kontraktu z hráčovej strany a vznik povinnosti klubu uhradiť kompenzáciu vo výške zostávajúcej hodnoty kontraktu.“

„Či som im urobil niečo zlé? Fakt netuším. Keď som bol zdravý, nechýbal som na žiadnom tréningu a vždy sa snažil zo seba vydať maximum. Na zozname odpísaných majú viacerých, ale takto zatiaľ škodia iba mne,“ doplnil Vasiľ.

Lačný: Ja som nebol prvý a Marcel nie je posledný

Čudné praktiky sa v klube údajne nevyskytli len po nedávnej zmene trénera či športového riaditeľa.

„Neprekvapilo ma, ako s k Marcelovi zachovali. Ja som nebol prvý a on nebude posledný. Boli časy, keď som si vravel, že si na takýchto rozhovoroch raz zgustnem. Ale nejdem ukazovať prstom, poviem iba fakty,“ pridal slovo Miloš Lačný, ktorého Košice vyradili z kádra ešte v októbri, no zmluvu oficiálne rozviazal pred troma týždňami.

Dres FC obliekal od januára 2023. „Prichádzal som do šatne s dosť nabúranou chémiou a myslím si, že sme ju so staršími hráčmi ako Pačinda či Šindelář dali dokopy. Postúpili sme do ligy, všetko bolo ružové, no potom sme na jeseň prehrali tri-štyri kolá a nik nepoznal kamaráta. Vedenie sa začalo správať čudne, o ex-tréneroch ani nevravím. Negativita, žiadne zlepšenie, len vo veľkom búrali psychiku mladých hráčov, bolo to pod úroveň. Nakladali im a vykrikovali veci, aké nepoviete ani najhoršiemu nepriateľovi. A to je šikana.“

Prečítajte si tiež:

„Pred vedením som si ich zastal, majiteľovi otvorene povedal o veciach, s ktorými nesúhlasila celá kabína. Neskôr mi len masér odkázal, nech sa neprezliekam na tréning, lebo ma očakáva tréner Šoltis. Povedal, že som stratil jeho dôveru, na viac sa nezmohol. A druhý dôvod? Keď prehrávate, začnú sa objavovať šumy. Príde nový tréner, nepríde, sem Hrnčár, tam na tribúne Kozák, je bežné, že o tom v šatni debatujete. Šoltis si však myslel, že som ho negoval ja, čo by som si nikdy nedovolil. Za trénera som vždy bojoval,“ opísal svoj koniec v FC Lačný.

Keď sa naňho pred pár dňami bývalý spoluhráč obrátil s prosbou o radu, neváhal mu pomôcť.

„Keď si tréner neprial moje zotrvanie, tak dobre, no aby som sa chránil pred vecami, akými teraz bombardujú Marcela, vyžiadal som si ,papier‘, ktorý mi do konca roka garantoval príjem, aj keď sa nezúčastním tréningového procesu. Vlastne predčasný Silvester a dovolenka.“

„Že vás najprv kúpia a potom zo dňa na deň nechcú, sa v športe deje bežne, ale nemalo by za takýchto okolností. Absolútne nie som sklamaný, za týchto ľudí som práveže vďačný. Sú to moji najlepší učitelia, pretože viem, aký nechcem byť a ako nechcem pracovať. Len ukázali pravú tvár. Ani boh nehrá kocky a genialita vydrží všetko, ale toto má od nej riadne ďaleko. Tak aj naše kluby vyzerajú, chýba ľudskosť, ubližujeme si, je to úbohé,“ uzavrel 35-ročný zakončovateľ, ktorý s futbalom končiť ešte nehodlá.

Bitka o hornú šestku bude v Niké lige ešte poriadne napínavá. Aj preto kluby začiatok prípravy neodkladali:

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

Voyo

Sledujte všetky zápasy Niké ligy na Voyo

K téme Exkluzívne

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.