Vedľa Tesca sa už vytrápil aj Rooney. Do Európy nejdeme s bubnom na zajace (rozhovor)

Vedľa Tesca sa už vytrápil aj Rooney. Do Európy nejdeme s bubnom na zajace (rozhovor)
Budú sa takto Ružomberčania radovať aj v Európe? Zdroj: MFK Ružomberok (Rudo Maškurica)

Po štrnástich ligových kolách mali na konte chudobné tri víťazstvá. Aj generálny manažér klubu Ľubomír Golis priznáva, že svojmu Ružomberku už neveril. Lenže mužstvo spod Čebraťa vo zvyšných osemnástich dueloch iba trikrát ťahalo za kratší koniec a ziskom trofeje po 18 rokoch sa katapultovalo do pohárovej Európy.

Keď tím z malého liptovského mesta naposledy prešiel cez prvé európske predkolo, na skromnom päťtisícovom štadióne sa vytrápil i hviezdny Wayne Rooney. Aj legendárny Ronald Koeman by si to pamätal. Ako ďaleko môže „Ruža“ dokvitnúť tentoraz?

Prečítajte si tiež:

Najdlhších 10 minút v živote. Kúsok hanby sme asi potrebovali

Ružomberok sa vraj na finále pripravoval mesiac. Ako ste oslavovali triumf v Slovenskom pohári?

No, treba povedať, že sme skutočne oslavovali. Emócie po finále boli veľké, takže aj hráči mali dovolené viac a my, ako vedenie klubu, sme sa bavili spolu s nimi. Nádherný deň. Či bolo záverečných desať minút najdlhších v živote? Neviem, či len desať. Zápas bol náročný, našťastie sme tlak ustáli na nulu, jediným gólom potrestali chybu súpera a zaslúžene vyhrali.

Bude sa teraz pod Čebraťom na ďalšiu trofej opäť čakať 18 rokov?

Dúfam, že nie, trofeje by sme radi získavali častejšie. Za posledné roky sa nám priemerne každé dva darí hrať európske predkolá, v lige sme sa predvlani stali vicemajstrami, víťazná trofej nám však dlho chýbala. Preto si ju nesmierne vážime.

Treťoligového súpera by v semifinále Slovnaft Cupu čakal málokto. Bola príprava na zázrak sezóny, v amatérskych podmienkach fungujúce Lipany, v niečom iná než na trebárs Liptovský Mikuláš, Pohronie, DAC či Trnavu?

Nie, nie, príprava prebehla v rovnakom štandarde ako na kohokoľvek iného.

Úvodný duel v Lipanoch sme zvládli veľmi dobre (5:0), preto realizačný tím zvažoval, koho postaviť doma a ako pošetriť sily, čo sa prejavilo aj na výsledku (0:1). Fanúšikovia nám odvetu trošku vyčítali, ale vidíte, napokon to vypálilo, ako malo. Možno sme takú malú facku a kúsok hanby aj potrebovali. História si vo finále pamätá, kto sa stal celkovým víťazom Slovnaft Cupu, nie to, kto v jeho priebehu zaváhal s papierovo slabším súperom.

Prečítajte si tiež:

Smetana efekt: Už som neveril

Čo vám behalo po mysli, keď ste v novembri, po štrnástich ligových kolách, mali na konte chudobné tri víťazstvá?

Veru, kadečo. A spokojnosť to určite nebola.

No potom ste vo zvyšných osemnástich len tri razy prehrali. Tréner Smetana efekt?

Vo významnej miere áno. Pretože dovtedy sme zďaleka nehrali tak ako po jeho príchode. Od začiatku kládol dôraz na defenzívu, rýchlo spoznal hráčov, ich silné i slabšie stránky, kde a ako fungujú a začalo nám to šliapať. Inkasovali sme výrazne menší počet gólov, často strelili o jeden viac než súper a v tabuľke sa postupne posúvali nahor.

Napriek tomu ste štyri zápasy pred finišom základnej časti strácali na hornú šestku až sedem bodov. Priznajte – už ste prestávali veriť?

Priznám sa – neveril som. Že je možné, aby nám bolo dopriate toľko. Potrebovali sme získať celých dvanásť bodov a spoliehať sa na priazeň ďalších okolností, teda výsledkov ostatných tímov. Naša šanca na hornú šestku bola na sklonku jesene len teoretická. Nikdy však nulová.

V kríze ste siahli po českom kormidelníkovi s takmer nulovými ligovými skúsenosťami, celkom odvaha. Napokon, mať ho na lavičke od štartu ročníka, azda aj zacielite na titul.

To sú silné slová. Herný prejav ani výsledky v októbri nezodpovedali našim očakávaniam, tak sme rozhodili siete a na Slovensku i v Česku hľadali vhodného adepta. Dostali sme viacero tipov, trh poznáme dobre. Do Čiech sme siahli so zámerom priniesť inú náturu, dvihnúť dynamiku a zvýšiť energiu. Tréner Smetana nás už počas spoločných debát presvedčil, že môže byť tým správnym. A napokon ním aj bol.

Prečítajte si tiež:

Naša DNA sú odchovanci, na tom sa nič nemení

Vašimi predsezónnymi cieľmi boli horná šestka, pohárová priečka a zapájanie juniorov do áčka. Prvé dva vyšli, ako hodnotíte tretí?

Spokojne. Našich odchovancov sa každoročne usilujeme zapracovať do A-tímu, minimálne jedného, no ak si dobre pamätám, v posledných sezónach mužstvo vždy doplnili dvaja. Nejde ani tak o to, koľko minút dostanú, podstatné je, že sú súčasťou kádra. Taká je DNA našej filozofie – v ktorej budeme bezpochyby pokračovať – zdravý mix mladosti so skúsenosťou. Z nedávnej minulosti už totiž máme otestovaný i model s de facto priveľa neskúsenými hráčmi. V lige sme sa vtedy veľmi trápili.

Majiteľ klubu Milan Fiľo vám vytkol veľký počet remíz – je však jedenásť nerozhodných výsledkov vzhľadom na to, že až sedem bolo s tímami, ktoré v tabuľke skončili nad vami, naozaj tak veľa? Veď menej prehier ako vy mal len Slovan a DAC.

No áno, ale berme to tak, že za remízu je len jeden bod, a to je stále bližšie k nule ako k trom za víťazstvo. Nerozhodné výsledky jednoznačne potrebujeme nahradiť výhrami. Na konci dňa sme v lige skončili piati, no ešte tri kolá pred koncom sme boli v hre o medailovú priečku. Žiaľ, po slovnaftcupovom triumfe nám to v domácej súťaži už nefungovalo tak, ako sme si predstavovali.

Povedali ste, že chcete apelovať na zmenu herného prejavu. Aby bol atraktívnejší, futbalovejší a menej založený na defenzíve. No nie je to práve defenzíva, ktorá vám vyhráva zápasy?

V tejto sezóne to tak bolo. Tréner Smetana sa svojím pohľadom na futbal netají a jeho štýl sa osvedčil, no postupne, keď vybudujete defenzívny základ, musia prísť na rad aj ďalšie fázy. A my sa práve teraz chceme postupne dostať do ďalšej, aby nám to v ofenzíve fungovalo lepšie. Na konci ročníka tam boli sľubné znaky, dávali sme viac gólov a menej bránili, no podľa môjho názoru nás súperi až pričasto zamkli pred šestnástkou a z tlaku sme sa nevedeli vymaniť. Výsledky boli fajn, ale herný prejav viackrát neoptimálny. A to bez debaty treba napraviť.

Prečítajte si tiež:

Everton mal 65-krát drahší káder, no vedľa Tesca sa vytrápil

Najrýchlejší katapult do Európskej ligy vedie cez pohár, no predsa, nesvedčilo by 27-tisícovému mestečku viac druhé či tretie miesto a boj o Konferenčnú ligu? Ani Slovan s vyše 20-miliónovým rozpočtom sa v posledných troch sezónach vyššie nedostal.

Európska liga je vyššia súťaž ako Konferenčná a my sa môžeme len tešiť, že si ju zahráme. Aj keby sme vypadli, máme isté minimálne dve predkolá, keďže nepostupujúci tím padá do EKL. Naši fanúšikovia teda uvidia európskych súperov minimálne dvakrát.

Pred šiestimi rokmi Ružomberok v Európskej lige stroskotal až v treťom predkole, na skromnom štadióne vedľa Tesca sa vtedy vytrápil aj Everton s Rooneym, Stekelenburgom, 65-krát drahším kádrom a vedený Ronaldom Koemanom. No odvtedy „Ruža“ nikdy neprekvitla cez prvú prekážku. Aké ambície má tento rok?

Veľmi si želám, aby sme maximum z roku 2017 posunuli aspoň o kolo ďalej, teda do play off. Myslím, že ak budeme na ihrisku poctiví, robiť veci správne a vhodne doplníme káder, mohlo by to vyjsť. No, samozrejme, netreba mať veľké oči a trochu nám musí priať i žreb. Aj v Európskej lige môžete mať šťastie na zdolateľné celky.

Európska skupina sa pod Čebraťom nikdy nehrala. Má súčasný káder aj na to, aby prepísal históriu? V ušlej sezóne ukázal, že pohárovým mužstvom jednoznačne je.

Tak ďaleko sa nepozerám, držím sa pri zemi. Ako hovorím, vzhľadom na to, že v rámci predkôl začíname v Európskej lige a ak veci nevyjdú, prinajhoršom spadneme do druhého predkola Konferenčnej ligy, je pre nás reálne európske play off. Ale už nikdy nehovorím nikdy, pretože pred štartom jari som našej účasti v hornej šestke takisto neveril. Možné je všetko, do Európy určite nejdeme s bubnom na zajace.

Prečítajte si tiež:

Exotické posily? Nie. K Zsigmundovi nemám čo dodať

Ružomberok odnepamäti pracuje s takmer výhradne slovenským kádrom, aj teraz máte v mužstve okrem domácich chalanov len dvoch Čechov. Ani pred európskymi predkolami nesiahnete po exotickejších posilách?

Nie, ostávame verní tomu, čo fungovalo doteraz. Aj letné posily hľadáme na slovenskom a českom trhu. Chceme priviesť dvoch až troch hráčov, vystužiť obranu i zálohu.

Hovoríte obranu a zálohu, no keď sme sumarizovali góly a asistencie v Niké lige, z Ružomberka si síce až deviati hráči pripísali aspoň štyri kanadské body, no ani jeden nenazbieral viac než sedem. Horšie na tom boli iba Zlaté Moravce. Nechýba vám ortodoxný kanonier?

Táto štatistika len potvrdzuje, že sme úspech minulej sezóny síce dosiahli bez výrazných individualít, zato vďaka našliapaným tímovým výkonom. Góloví strelci, ktorí by v domácej súťaži možno bojovali o post top kanoniera, žiaľ na stromoch nerastú. Myslím, že naša ofenzíva je vyskladaná vcelku dobre, každý plní svoje úlohy a keď sa nedarí jednému, zaberie niekto druhý. Mediálne sme už viackrát konštatovali, že svoju silu má i lavička a tréner tak aj smerom dopredu viacero možností. Preto ortodoxného strelca vyslovene nehľadáme.

Kapitán Marek Zsigmund pred pár dňami podpísal v Košiciach, ktoré sa umiestnili výrazne horšie než vy, keď takmer padli do baráže o udržanie. Nie je to problém?

Áno, je, pretože Zsigmund nám po tiahlych rokovaniach potvrdil, že predĺži zmluvu a zostane. A vidíte, o chvíľu už odchádzal do Košíc. Viac k tomu nemám čo dodať.

Víťaz Prezidentského pohára zo šiestoligových Látok vás vyzval usporiadať zápas o akýsi pomyselný „superpohár“. Nájdete v nahustenom programe termín?

Tím ešte dovolenkuje, takže sme zatiaľ nemali veľa priestoru. Žiadosť z Látok však evidujeme a v priebehu júna alebo júla určite pošleme oficiálnu odpoveď. No vzhľadom na účasť v európskych pohároch je to komplikované. Minimálne celý júl máme vybookovaný predkolami, potom opäť štartuje Niké liga i Slovnaft Cup, takže nájsť pre obe strany vyhovujúci termín bude náročné. Urobíme však, čo je v našich silách.

Ružomberok v predposlednom ligovom kole remizoval so Žilinou. Pozrite si zostrih:

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte všetky zápasy Niké ligy na Voyo

K téme Exkluzívne

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.