Domáce vaječné cestoviny

sefkuchar-pripravil-tortu-pre-zlatych-skantarovcov.jpg

500 g hladkej múky 00 extra (polovicu môžeme nahradiť semolinovou múkou) + na podsypávanie 5 celých vajíčok 1 PL oleja 1/2 ČL soli

Krok 1
Múku preosejeme na pracovnú dosku a do stredu vyhĺbime jamku. Do nej postupne pridávame vajíčka rozmiešané s olejom a soľou a rukami vypracujeme tuhšie vláčne cesto.

Krok 2
Vytvarujeme ho do hrudky, zabalíme do fólie a necháme v chlade odpočinúť aspoň pol hodiny.

Krok 3
Potom ho rozdelíme na 3 - 4 časti a na pomúčenej doske každú rozvaľkáme na tenké pláty. Tie už potom rozrežeme do želaných tvarov.

Krok 4
Taliani rozlišujú viac ako 300 druhov a tvarov cestovín, no v domácich podmienkach sú na prípravu najjednoduchšie ploché dlhé rezance, ktoré sa rozlišujú šírkou : Tagliatelle – so šírkou do 5 mm Fettuccine – široké 6,5 mm Papardelle – široké nad 1 cm a tiež ravioly (tvarom pripomínajú naše perky), ktoré sa plnia zvyčajne zmesou mletého mäsa, hríbov, alebo zeleniny.

Krok 5
Pri výrobe plochých cestovín si pomôžeme tak, že každý vyváľaný plát poriadne pomúčime a stočíme voľne do akejsi rolády.

Krok 6
Tú potom nožom už len krájame na potrebnú šírku. Hotové rezance rozložíme voľne na papier na pečenie.

Krok 7
Do hrnca dáme zovrieť väčšie množstvo osolenej vody, cestoviny v nej varíme len asi 2- 3 minúty (plnené 5 – 6 minút). Hotové ihneď zmiešame s ľubovoľnou omáčkou.

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Recepty

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.