Najnovší prieskum: Smer-SD a Kotlebovci strácajú, ostatné strany si držia takmer rovnaké čísla

Poslanec parlamentu Martin Glváč.
Zdroj: koláž TVNOVINY.sk

Výnimkou je Sme rodina a OĽaNO, koaličný Most-Híd mimo parlamentu.

Smer-SD so 18,4 percentami by vyhral v novembri parlamentné voľby. Oproti minulému mesiacu jeho preferencie klesli takmer o dve percentá. Do poslaneckých lavíc by si zasadlo 32 poslancov za sociálnu demokraciu.

Druhá by bola strana Za ľudí, ktorej by dalo hlas 12,5 percenta voličov. Tretia priečka patrí koalícii PS/Spolu, ktorú by volilo 12,4 percenta ľudí. Oba subjekty by mali po 21 poslancov.

Vyplýva to z vlastného prieskumu agentúry AKO, ktorý urobila na vzorke 1 000 respondentov od 19. do 25. novembra.

Zdroj: Agentúra AKO

Do parlamentu by sa ešte dostali Kotlebovci so 10,4 percentami a mali by 18 mandátov, ale oproti októbru im preferencie klesli o takmer dve percentá.

Hnutie OĽaNO by získalo 7,6 percenta, čo by znamenalo 13 mandátov, o mandát menej by malo hnutie Sme rodina so 7,1 percentami. Tieto dva politické subjekty si oproti októbru mierne polepšili.

Do parlamentu by sa dostali ešte tri strany, ktoré by mali po 11 poslaneckých kresiel. Podľa prieskumu to sú SNS a KDH, ktoré by zhodne dostali po 6,4 percentá.  Poslednou stranou je SaS so 6,3 percentami.

Ostatné výsledky prieskumu

Zdroj: Agentúra AKO

Rozdelenie mandátov

Súčasná koalícia po rozdelení mandátov by neexistovala, pretože Most-Híd je mimo parlamentu. Ak by koaličnú vládu chceli vytvoriť opozičné strany bez ĽSNS, mali by 89 poslancov. Do ústavnej väčšiny by im chýbal hlas, ale na obyčajné schvaľovanie je to dostatočný počet.

Ak by by vytvorili vládu bez ĽSNS a Sme rodina, mala by potencionálna koalícia 77 hlasov, čo je dostatok na obyčajné hlasovanie v parlamente.

Zdroj: Agentúra AKO

BRATISLAVA/zg

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Politika

Dôležité udalosti