Harabinova strana už nelegálny dar zo zahraničia vrátila

Predseda hnutia Összefogás - Spolupatričnosť Mózes Szabolcs.
Zdroj: TASR

No deň neskôr opäť dostala na účet rovnakú sumu.

Strana Vlasť Štefana Harabina dostala v piatok (6. 12.) na volebný účet dar v sume 20 -tisíc. Ako informuje mimovládna organizácia Transparency International na sociálnej sieti peniaze kandidujúcej strane poslala česká firma DisMed sro s odkazom "príspevok na kampaň."

„Išlo by o najväčší volebný dar od akejkoľvek firmy v kampani doteraz. Je to zároveň aj nezákonné. Dary stranám môžu posielať len firmy registrované na Slovensku," píše TIS.

Všetko sa však zmenilo, pretože po upozornení od organizácie, strana Vlasť 20-tisíc vrátila českej firme.

No v utorok (10. 12.) dostala rovnakú sumu od tej istej firmy. "Vlasť by tak mala ešte vrátiť zvyšných 20-tisíc. Na účte však má aktuálne len necelých 5-tisíc eur, preto sa budú musieť podporovatelia Štefana Harabina na stranu ešte dozbierať," píše mimovládna organizácia.

Zdroj: Facebook/Transparency International Slovensko

Česká firma, ktorá sa zaoberá predajom liečiv, sídli v dedinke Čestice s 900 obyvateľmi. Založili ju pred tromi rokmi so základným kapitálom 1 Kč. Účtovné závierky o sebe nezverejňuje, nemá ani webstránku.

Zamestnankyňa firmy Klára Stachová v pondelok (10. 12.) pre TIS potvrdila, že spomínanú sumu strane Vlasť naozaj poslali. Vraj nevedeli, že to zákon nedovoľuje.

Šéfka strany Vlasť Anna Žatková o dare vedela, no firmu vraj nepozná. Povedala, že sa s darom "vysporiadajú podľa zákona."


Zdroj: Facebook/Transparency International Slovensko

Mimovládna organizácia sleduje transparentnosť kampane každý deň - aktuálne informácie nájdete na volby.transparency.sk .

Minulý týždeň zverejnili údaje, ktorý subjekt mal doteraz najtransparentejšiu kampaň .

BRATISLAVA/tvnoviny.sk

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Politika

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.