Most-Híd predstavil svoj volebný program

Kouč Realu Zinedine Zidane v dueli na pôde Celty Vigo.
Zdroj: TASR

Orientuje sa na školstvo, zdravotníctvo i menšiny.

Nedostatok lekárov, dotačná schéma, ale aj dvojročná povinná predškolská dochádzka, problematika odborných a vysokých škôl, nedostatok odborníkov na pracovnom trhu i riešenie dlhodobej starostlivosti o seniorov.

Aj to je súčasťou takmer 198-bodového programu strany Most-Híd s názvom reVÍZIA 2020. Program predstavili na stredajšej tlačovej konferencii predseda strany Béla Bugár a podpredseda Ábel Ravasz.

Bugár zdôraznil, že počet bodov programu nie je podstatný, dôležité je podľa jeho slov to, že je reálny a životaschopný. Tvrdí, že ich program vychádza z odborných skúseností i z praxe.

Zdôraznil, že Most-Híd tu bol vždy preto, aby spájal a predstavoval vízie zodpovednej európskej politiky. "Do ďalších rokov budeme lepšou voľbou pre každého, komu záleží na Slovensku, jeho menšinách, občanoch a užšej spolupráci väčšiny s menšinami," skonštatoval.

Školstvo

V oblasti školstva by chcel Most-Híd podľa slov svojho predsedu presadiť napríklad predĺženie povinnej predškolskej dochádzky na dva roky. Problém vidí aj v oblasti odborného vzdelávania a vysokého školstva.

"Vysoké školstvo v niektorých prípadoch produkuje na trh práce vysokoškolákov, ktorí sa vo svojom odbore nevedia zamestnať," poznamenal. Okrem toho podľa neho chýbajú na trhu práce napríklad inžinieri a odborníci v IT oblasti. Bugár by chcel rovnako opäť predložiť zákon o menšinovom školstve.

Ravasz doplnil, že je potrebné porozmýšľať aj o tom, ktorá škola je kde potrebná. Hovoril o určitej stratifikácii vysokých škôl. Bugár poznamenal, že v budúcnosti by chcel opäť predložiť zákon o národnostnom školstve.

Zdravotníctvo a menšiny

V oblasti zdravotníctva poukázal na problém chýbajúcich lekárov. Rozšíriť by chcel napríklad štipendijný program pre zdravotné sestry aj na lekárov. Problém vidí aj v čakacích dobách. Zdôraznil tiež problematiku starnutia obyvateľov a potrebu riešenia dlhodobej starostlivosti o starších.

Most-Híd by chcel v budúcnosti vyriešiť aj problémy súvisiace so zákonom o štátnom občianstve. Ravasz zdôraznil, že Most-Híd plánuje byť aj naďalej silným reprezentantom menšín na Slovensku.

Strana chce priniesť riešenia aj v sociálnej oblasti. Pokračovať chce tiež v začatých opatreniach napríklad v envirooblasti. Zmeniť mieni takisto dotačné schémy, pokračovať plánuje aj v podpore najmenej rozvinutých okresov.

BRATISLAVA/TASR

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Politika

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.