Matovič žiada PS/Spolu, Za ľudí a KDH, aby s ĽSNS nebojovali v uliciach

protest proti trhom_tvnoviny.mp4
Zdroj: TASR

Jeho možní koaliční partneri okamžite reagovali. Aj na jeho internetové hlasovanie.

Ak parlamentné voľby vyhrá ĽSNS, bude to chyba aj demokratických opozičných strán, ktoré sa nezaujímajú o problémy voličov tejto strany. V diskusnej relácii RTVS O 5 minút 12 to povedal líder OĽaNO Igor Matovič, ktorý zároveň odmietol násilné incidenty na mítingoch.

Žiada Progresívne Slovensko (PS)-Spolu, Za ľudí a KDH, aby proti Kotlebovi nebojovali na uliciach.

"Týmto zvyšujú preferencie práve Kotlebovi. Väčšina jeho voličov sú zúfalí ľudia, ktorých trápia rovnaké problémy ako všetkých ostatných, a nechcú, aby ich štát okrádal," myslí si Matovič.

PS/Spolu: O vláde nesmie rozhodovať internetová anketa

Na Matovičovu adresu zareagoval aj jeden z lídrov koalície PS/Spolu Miroslav Beblavý, ktorý povedal, že mladí ľudia, ktorí sa rozhodujú o tom, koho voliť, potrebujú vidieť jasné hodnoty, a nie niekoho, kto chce ísť jeden deň na míting s Marianom Kotlebom (ĽSNS) a druhý deň proti nemu bojovať.

Koalícia PS-Spolu tvrdí, že protesty neorganizuje, ale podporuje ľudí v mestách, ktorí sa na nich zúčastňujú. „Musíme sa postaviť proti fašizmu, nenávisti a klamstvám," dodal Michal Truban.

Zástupcovia PS/Spolu sa vrátili aj k ohlásenému internetovému hlasovaniu z dielne OĽaNO, podľa ktorého si ľudia majú zvoliť, čo by malo byť v programovom vyhlásení vlády.

„Ľudia si vyberú, koho program chcú, komu dajú mandát a podľa ich vôle vznikne vláda, ktorá prinesie zmenu. My sme jasná antikorupčná sila, na ktorú sa môžu ľudia spoľahnúť, že nepovalí vládu," reagoval Beblavý.

Hlina: Vyjadrenie Matoviča považujem za nezodpovedné

Je dobré, ak demokratické opozičné strany hľadajú formy, ako s nárastom extrémizmu bojovať. Myslí si to predseda mimoparlamentného KDH Alojz Hlina.

Reagoval tak na slová lídra OĽaNO Igora Matoviča, ktorý v nedeľu požiadal KDH a ďalšie opozičné strany, aby s ĽSNS nebojovali na uliciach. Táto výzva pripadá Hlinovi "úplne scestná" a Matovičove vyjadrenie považuje za nezodpovedné.

Na fašizmus sa podľa Hlinových slov nezvyká, ale je potrebné s ním intenzívne bojovať.

"Som rád, že vidíme v uliciach určité vzopätie ľudí, ktorí si povedali, že to nechcú a vyjadrujú to," povedal na nedeľnej tlačovej konferencii s tým, že sa treba tešiť, že sa občianska spoločnosť prebúdza. "Kto iný má bojovať s novodobým fašizmom, ak nie demokratické strany?" pýta sa Hlina.

Na OĽaNO reagovala aj SaS

Pre opozičnú SaS nebude ani jedno z vyše 1100 riešení, ktoré má v programe, "kardinálnou" podmienkou na vstup do prípadnej vládnej koalície. Informovala o tom hovorkyňa strany Katarína Svrčeková.

SaS svoje slová vysvetľuje tým, že vznik "slušnej" vlády je pre stranu dôležitý, pričom pravicová vláda bez SaS nevznikne.

Pri vytváraní koalície je podľa predsedu strany Richarda Sulíka dôležité hľadať kompromis.

"Pod zodpovedným prístupom, ktorý Slovensko potrebuje ako soľ, si predstavujeme povolebné koaličné rokovanie, na ktorom každý z partnerov predloží svoje predstavy, požiadavky, prípadne podmienky, a maximálnu snahu o nájdenie kompromisu," vyhlásil Sulík.

BRATISLAVA/TASR, mm

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Politika

Dôležité udalosti