Folklórne osobnosti sa dištancujú od politikov s extrémistickou rétorikou

Ilustračné foto.
Ilustračné foto. Zdroj: TASR

Ich účelové vytváranie obrazu "nepriateľa národa" považujú za vážne ohrozenie pokojného spolunažívania obyvateľov Slovenska.

Folklórne osobnosti Slovenska sa spojili v občianskom vyhlásení. Vymedzujú sa v ňom voči politikom s extrémistickou rétorikou, ktorí zneužívajú folklór a témy a symboly ľudovej kultúry. Ich účelové vytváranie obrazu "nepriateľa národa" považujú za vážne ohrozenie pokojného spolunažívania obyvateľov Slovenska.

Pod vyhlásením je podpísaných viac ako 150 významných folklórnych osobností Slovenska rôzneho veku a zamerania. Medzi interpretmi, etnológmi, či vedúcimi folklórnych súborov a kapiel sú aj také známe osobnosti ako Štefan Štec, Silvia Šarköziová či Lukáš Latinák. Sú medzi nimi aj legendy slovenského folklóru ako Milan Križo a Juraj Kubánka. Dvadsaťdva osobností vystupuje aj vo videu, ktoré tlmočí obsah vyhlásenia.

Folkloristi upozorňujú na rozmanitosť tradičnej ľudovej kultúry na Slovensku, absurdne kontrastujúcu s tým, "že nám istá politická strana vnucuje obraz jednofarebnej kultúry, ktorá je "tá jediná prípustná" ". Prekáža im pasovanie sa do roly "jediného skutočného ochrancu Slovenska a toho, čo je slovenské" a tiež nevraživé reči o "nepriateľoch spoločnosti". Pripomínajú podobnosť s nenávistnou rétorikou fašistického Slovenského štátu, jej dôsledky, no aj fakt, že dnes kandidujú do parlamentu jeho niekdajší obdivovatelia. Na záver sa pýtajú, či skutočne chceme takýmto ľuďom zveriť správu štátu: "Čo s nimi spraví moc, ak sa im zveria dôležité politické pozície? Ich nepriateľom sa postupne môže stať každý, kto vybočuje z radu. Prosíme, pamätajte aj Vy! Nielen na piesne a tance. Aj na chyby minulosti a ich dôsledky."


BRATISLAVA/TV NOVINY

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Folklór

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.