Takto sa vyvíjal volebný víkend minútu po minúte

Volebná účasť dosiahla 65,8 percenta oprávnených voličov. Do parlamentu sa dostalo šesť strán a hnutí.

ONLINE

17:15 - Volebný a povolebný online sme ukončili.

17:11 - Oficiálne výsledky volieb potvrdila na nedeľnej tlačovej konferencii Štátna komisia pre voľby a kontrolu financovania politických strán.

OĽaNO - 25,02, Smer-SD - 18,29, Sme rodina - 8,24, ĽSNS - 7,97, PS Spolu - 6,96, SaS - 6,22, Za ľudí - 5,77, KDH - 4,65, MKO-MKS - 3,90, SNS - 3,16, Dobrá voľba - 3,06, Vlasť - 2,93, Most-Híd - 2,05.

16: 51 - Mimoparlamentné KDH povedie Pavol Zajac. Dočasným vedením ho poveril doterajší predseda Alojz Hlina. Ten sa vzdal vedenia po výsledku vo voľbách, keď sa KDH ocitlo mimo brány parlamentu so ziskom 4,65 percenta. Hlina ostáva členom hnutia.

16: 17 - SNS s plnou pokorou prijíma výsledky parlamentných volieb, vysvedčenie, ktoré strana dostala. Celé vedenie vrátane predsedu Andreja Danka položí na najbližšom sneme svoje funkcie. Danko to uviedol na nedeľnej tlačovej konferencii.

15:53 - Béla Bugár reagoval na výsledky volieb aj v statuse na sociálnej sieti. Nechce, aby sa taký výsledok strany zopakoval a bude si to vyžadovť tvrdú prácu.

"...A táto práca musi začať teraz, nie pred ďalšími voľbami. Ako som sľúbil, predsedovi SMK som zavolal a pozval ho na rokovanie. Hašterenie je taký luxus, ktorý si nemôžeme dovoliť," napísal.

15:48 - Polícia obvinila muža, ktorý v Žiline zaútočil na predsedu volebnej komisie.

15:31 - Predseda strany Smer-SD Robert Fico uznal prehru a porážku strany v parlamentných voľbách. Dodal, že Smer-SD má ambíciu byť silným subjektom v opozícii a poďakoval všetkým voličom. Vyhlásil to na nedeľnej tlačovej konferencii.

15:28 - Bývalým vrcholovým športovcom, ktorý ako kandidát na poslanca Národnej rady SR získal v sobotných voľbách najviac preferenčných hlasov, je tenista Karol Kučera. Ako kandidát číslo 6 víťazného hnutia OĽaN0 získal 14 916 hlasov. Vyplýva to z neoficiálnych výsledkov parlamentných volieb, zverejnených na webe Štatistického úradu.

14.41 - Líder OĽaNO Igor Matovič má v nedeľu začať stretnutia s nádejnými koaličnými partnermi, s ktorými by mohol vytvoriť vládu. Rokovania by sa mali podľa Eduarda Hegera z OĽaNO konať jednotlivo. V nedeľu má absolvovať dve stretnutia - s Richardom Sulíkom a v pondelok s Borisom Kollárom.

13.20 - Eduard Chmelár odstúpi z pozície predsedu hnutia Socialisti.sk. Hnutie získalo 0,55 percenta hlasov voličov.

13.03 - Médiá vo svete si všímajú slovenské voľby, podľa Guardianu boli "zemetrasením".

12.30 - Víťaz parlamentných volieb Igor Matovič má pre hnutie OĽaNO záujem o ministerstvo vnútra.

11.47 - Parlament sa v novom zložení zíde podľa Ústavy SR najneskôr do 30 dní.

11.10 - Prezidentka Zuzana Čaputová je pripravená na začiatok politických rokovaní o zostavení novej vlády. Aký bude jej ďalší postup, oznámi v pondelok (2. 3.), uviedol hovorca hlavy štátu Martin Strižinec.

11.02 - Voliči z cudziny odovzdali najviac hlasov koalícii Progresívne Slovensko (PS)-Spolu. Išlo o 33,3 percenta, čo predstavuje 1274 platných hlasov. Zo zahraničia volilo 48.925 ľudí. Vyplýva to z predbežných neoficiálnych výsledkov Štatistického úradu SR po spracovaní všetkých zápisníc.

Druhou najpopulárnejšou stranou sa u Slovákov žijúcich v zahraničí stala Za ľudí, ktorej odovzdalo svoj hlas 27,11 percenta voličov, nasledujú OĽaNO so ziskom 14,11 percenta a SaS so 8,75 percenta hlasov. Tesne pod hranicou zvoliteľnosti by podľa výsledkov od voličov zo zahraničia skončila strana ĽSNS, ktorej dalo hlas 4,52 percenta ľudí.

10.50 - Igor Matovič hovorí o troch prioritách budúcej vlády - nulová tolerancia korupcie a krížová kontrola, otvorená vláda pre ľudí, ktorí by mohli hlasovať a chce zabojovať aj o voličov opozičných parlamentných strán a nevoličov.

Zdroj: TV Markíza

4.12 -  Predseda ĽSNS Marian Kotleba gratuluje víťazovi volieb lídrovi OĽaNO Igorovi Matovičovi. Predbežný výsledok svojej strany cez osem percent považuje za dobrý.

"Po obrovskej antikampani, ktorá sa viedla proti našej strane, je to veľmi dobrý výsledok," povedal Kotleba. Vedel by si predstaviť rokovať so všetkými stranami, ktoré sa zrejme dostanú do parlamentu. "Vedeli by sme si sadnúť so všetkými a rozprávať sa o tom, čo nás spája a čo rozdeľuje," doplnil.


02.18 - Po sčítaní viac ako polovice okrskov by víťazom parlamentných volieb malo byť hnutie OĽaNO so ziskom 24,24 percenta. Za ním nasleduje Smer-SD s 19,57 percenta a ĽSNS s 8,58 percenta.

Vyplýva to z priebežných neoficiálnych výsledkov, ktoré zverejňuje Štatistický úrad (ŠÚ) SR. Spracoval zatiaľ 51,66 percenta zápisníc.

Do parlamentu by sa podľa týchto priebežných výsledkov dostali ešte Sme rodina s výsledkom 8,53 percenta, SaS s 5,15 percenta a Za ľudí s 5,14 percenta.

Koalícia PS-Spolu by získala 5,63 percenta, na vstup do parlamentu však potrebuje minimálne sedem percent. Tesne pod piatimi percentami sa nachádza KDH (4,88 percenta).

Volebná účasť zatiaľ dosahuje 64,20 percenta.

02.14 - Kresťanskodemokratickému hnutiu (KDH) nikdy neprospelo spočítanie všetkých miest, najmä tých krajských. Uviedol to pre TASR podpredseda hnutia Milan Majerský, ktorý je zároveň predsedom Prešovského samosprávneho kraja. Súčasne však dúfa, že KDH má vo veľkých mestách svojich "skalných" voličov.

Majerský poznamenal, že v KDH čakajú na výsledky "s malou dušičkou". Obáva sa, že KDH sa môže opäť ocitnúť pred bránami parlamentu. Kresťanskí demokrati majú v súčasnosti podľa priebežných neoficiálnych výsledkov, ktoré zverejňuje Štatistický úrad (ŠÚ) SR, 4,95 percenta, a to pri 47,31 percenta spracovaných zápisníc.

Majerský však zdôraznil, že si počkajú na konečné výsledky. "Stále som v nádeji, že KDH sa do parlamentu dostane," dodal. Krajské mestá podľa neho boli vždy liberálnejšie. "Vždy tam víťazili nové strany, takže teraz určite porastú PS-Spolu a Za ľudí, takže to poradie sa trošku preklopí," myslí si.

Ak sa hnutiu podarí dosiahnuť výsledok nad 5 percent, bolo by podľa neho dobré, ak by KDH bolo aj súčasťou novej vlády. Podľa Majerského sa dá predpokladať, že pravica poskladá vládu. "Ak by mala byť pravicová vláda, tak KDH vždy bolo súčasťou dobrej, kvalitnej pravicovej vlády," podotkol.

01.52 - Momentálne je spočítaných takmer 40 percent okrskov, čo predstavuje asi štvrtinu hlasov.

01.46 - Voliči v južných okresoch Slovenska boli možno nerozhodní a volili hnutie OĽaNO, vyhlásil volebný líder strany Most-Híd Árpád Érsek v reakcii na predbežné výsledky volieb. Vôľu voličov akceptuje, no je to podľa neho pre stranu sklamanie.

"Očakávali sme viac, pretože aj v tejto vláde sme dokázali dosť veľa, čo sa týka južných okresov," dodal Érsek s tým, že pre Most-Híd bude veľmi ťažké mieriť na päť percent. "Táto eufória zobrala so sebou maďarských voličov," reagoval pred novinármi.

Most-Híd bude musieť podľa Érseka urobiť opatrenia v reakcii na výsledky volieb. "Potrebujeme odstup času, kým ľudia zhodnotia, čo sa stalo za tejto vlády, ktorá nebola našou srdcovkou," zhodnotil Érsek s tým, že voliči budú musieť zistiť, čo bude schopná pre južné regióny urobiť nasledujúca vláda.

Érsek si podľa svojich slov nevie vysvetliť, prečo sa Most-Híd predbežne ocitol na nižších priečkach ako Maďarská komunitná spolupatričnosť. Predpokladá, že obe strany skončia s podobnými výsledkami. Otázka podľa neho je, či by mali silu získať sedem percent, ak by sa Most-Híd s Maďarskou komunitnou spolupatričnosťou spojil do koalície.

Predseda strany Béla Bugár sa pred novinárov podľa hovorkyne Kláry Magdeme postaví, až keď bude sčítaná väčšina výsledkov.

01.41 - Po sčítaní tretiny okrskov by víťazom parlamentných volieb malo byť hnutie OĽaNO so ziskom 23,71 percenta. Za ním nasleduje Smer-SD s 20,6 percenta a ĽSNS s 8,86 percenta.

Vyplýva to z priebežných neoficiálnych výsledkov, ktoré zverejňuje Štatistický úrad (ŠÚ) SR. Spracoval zatiaľ 33,74 percenta zápisníc.

Do parlamentu by sa podľa týchto priebežných výsledkov dostali ešte Sme rodina s výsledkom 8,72 percenta a KDH s 5,03 percenta. Koalícia PS-Spolu by získala 5,11 percenta, potrebuje však minimálne sedem percent. Volebná účasť zatiaľ dosahuje 64,04 percenta. Viac nájdete TU.

01.31 - Vo volebnej centrále ĽSNS zavládlo po zverejnení výsledkov exit pollov prekvapenie. Ako priznal podpredseda strany Milan Uhrík, kým ešte neboli zverejnené názvy strán, zaraďovali sa inde. "Čísla sú trošku iné, ako sme očakávali," pripustil. Zdôraznil, že treba počkať na oficiálne výsledky.

Výsledky strán nad päť percent sú podľa neho "pomiešanejšie", ako očakávali. "Spravili veľký kus práce, ľudom odprezentovali svoj program, získali dôveru, čiže treba im len zagratulovať," komentoval Uhrík predbežného favorita OĽaNO.

Viacerým novinárom odmietli akreditácie podľa Uhríka pre to, aby sa zbytočne netlačili. Na to, aby sa informácie dostali k občanom, stačia podľa neho dve, tri, štyri televízie.

Exit poll agentúry Focus pre TV Markíza predpovedal ĽSNS 6,5 percenta.

01.27 - Hnutie Igora Matoviča Obyčajní ľudia a nezávislé osobnosti (OĽaNO) získa zrejme v parlamentných voľbách obrovský mandát a bude od neho závisieť, ako bude vyzerať budúca vláda. Vyhlásil to volebný líder koalície PS-Spolu Michal Truban, ktorý si však chce počkať na oficiálne výsledky volieb a prvé stretnutia i rokovania.

"My sme otvorení baviť sa. Do debát nepôjdeme so žiadnymi podmienkami či vydieraním. Keď chceme, aby na Slovensku vznikla zmena, ktorá bude súdržná, tak si netreba pred stretnutiami niečo odkazovať," povedal Truban.

Deklaruje, že PS-Spolu má svoj program, hodnoty i ľudí, ktorí sú schopní ísť "pracovať pre krajinu". "Budeme sa otvorene baviť o všetkých možnostiach," podotkol líder PS-Spolu. Potvrdil, že keď bude sčítaných viac volebných hlasov, budú si s partnermi z jednotlivých strán volať.

01.12 - Víťazom parlamentných volieb po spočítaní viac ako pätiny okrskov by malo byť hnutie OĽaNO so ziskom 23,41 percenta. Za ním nasleduje Smer-SD s 21,32 percenta a ĽSNS s 9,30 percenta.

Vyplýva to z priebežných neoficiálnych výsledkov, ktoré zverejňuje Štatistický úrad (ŠÚ) SR. Spracoval zatiaľ 21,75 % zápisníc.

Do parlamentu by sa podľa týchto priebežných výsledkov dostali ešte Sme rodina s výsledkom 8,94 percenta a KDH s 5,22 percenta. Volebná účasť zatiaľ dosahuje 64,07 percenta. Viac nájdete TU.


00.54 - Podpredseda SNS Anton Hrnko si myslí, že SNS sa napokon do Národnej rady (NR) SR dostane. O tom, či predseda SNS Andrej Danko v prípade neúspechu skončí vo funkcii šéfa strany, sa podľa Hrnkových slov musí rozhodnúť on sám.

Hrnko na exit polly zverejnené v médiách reagoval tým, že SNS má svojich voličov a že verí, že napokon v oficiálnych výsledkoch dosiahne potrebnú päťpercentnú hranicu. "Pevne verím že SNS sa dostane do parlamentu a že budeme rozhodovať o budúcnosti Slovenska," zdôraznil.

Dodal, že nálada medzi členmi predsedníctva v centrále strany je stále pozitívna. Krátko po vyhlásení predsedu Danka však niektorí z nich odišli. Pred médiá už v noci prísť neplánujú.

00.46 - Volebný líder Smeru-SD Peter Pellegrini ponúkne svoju funkciu podpredsedu strany, ak sa potvrdí volebný výsledok Smeru-SD okolo 15 percent. Povedal to Pellegrini v reakcii na predbežné neoficiálne výsledky volieb. Zodpovedať za prípadný zlý výsledok sa bude podľa Pellegriniho celé vedenie strany. Podľa odhadov by mal Smer-SD skončiť na druhom mieste za OĽaNO.


22.02 - Reláciu Volebná noc na Markíze môžete sledovať naživo aj na našom webe. KLIKNITE TU.

22.00 - Volebné miestnosti sa takmer po celom Slovensku uzavreli. Niekde zostávajú otvorené do 23.00. Začali sa spočítavať hlasy.

21.00 - Na rómskom sídlisku Dúžavská cesta v Rimavskej Sobote je o voľby záujem

„Zatiaľ chodí voliť veľmi veľa ľudí. Chodia aj s rodinami a deťmi. Zapísaných máme celkovo 625 voličov," uviedla  predsedníčka okrskovej volebnej komisie Jana Prouzová.

Sídlisko Dúžavská cesta tvorí jeden volebný okrsok. Celkovo na sídlisku žije podľa údajov samosprávy vyše 1000 Rómov, ktorých materinským jazykom je prevažne maďarčina.

20:31 - Pre 51 oprávnených voličov v obci Girovce sú voľby spoločenskou udalosťou, tvrdí starostka Jana Lešková. Tretinu hlasovacích lístkov, ktoré okrsková volebná komisia v jednej z najmenších obcí Vranovského okresu do 19.00 h vydala, vhodili do volebnej urny chatári.

"Svojím spôsobom to je spoločenská udalosť. Je to stretnutie ľudí v komisii, pretože sem príde väčšina cudzích z rôznych dedín, čo sa tu postretávajú. A takisto pre ľudí, čo sem prídu voliť. Stretnú sa tu bývalí spolužiaci alebo prídu na to, že ich rodinní príslušníci sú starí známi," opísala pre TASR volebnú atmosféru v Girovciach starostka, ktorá 15-člennej volebnej komisii zároveň zabezpečuje funkciu zapisovateľ

20:27 - Na strednom Považí sú vysoká volebná účasť a voľby bez problémov

20:18 - Vysoká volebná účasť v Nitre prekvapila aj dlhoročných členov komisií

Voľby v 71 volebných okrskoch v Nitre pokračujú bez akýchkoľvek incidentov. Hovorkyňa Krajského riaditeľstva Policajného zboru v Nitre Renáta Čuháková potvrdila, že polícia nemusela počas volieb v krajskom meste ani raz zasahovať. „Jediný incident sme riešili vo Veľkých Chyndiciach, kde sa 53-ročnému mužovi nepozdávala komisia zložená z mladých ľudí. Bol pohoršený, že do volebnej komisie nezavolali jeho. Priebeh volieb však narušený nebol, ani nebolo na mieste zistené protiprávne konanie," skonštatovala Čuháková.

Podľa odhadov jednotlivých okrskových komisií bude účasť vo voľbách do Národnej rady SR podstatne vyššia ako v predchádzajúcich rokoch. V niektorých okrskoch prišli k volebným urnám takmer tri štvrtiny zapísaných voličov. „Viacerí členovia okrskových volebných komisií tvrdia, že takúto účasť ešte nezažili, a to pôsobia v komisiách už niekoľko rokov. Ľudia čakajú v zástupoch pred volebnými miestnosťami," skonštatoval zapisovateľ šiesteho volebného okrsku Tomáš Holúbek.

20:10 - Priebeh volieb je pokojný a korektný

Najzávažnejším problémom je predĺženie hlasovania v piatich volebných miestnostiach. Povedal to predseda Štátnej komisie pre voľby a kontrolu financovania politických strán Eduard Bárány. Dopĺňa však, že priebeh volieb je pokojný a korektný.

Čas sa predĺžil v dvoch volebných miestnostiach pre úmrtia, v dvoch pre organizačno-technické dôvody a v jednej pre zdravotné problémy členky komisie, uviedol Bárány.

20:03 - Partizánski policajti zastavili v sobotu podvečer na Škultétyho ulici v Partizánskom 50-ročného muža, ktorý mal za opaskom nohavíc zbraň. Muž bol pod vplyvom alkoholu a bol na ceste z volebnej miestnosti. Informovala o tom trenčianska krajská polícia na sociálnej sieti.

19:56 - Volebná noc na Markíze prinesie o 22.00 prekvapenie. Pripravený máme aj exkluzívny exit poll. Pozrite sa, ako sa v regiónoch zbierali dáta:

Zdroj: TASR

18:17 - V dvoch obciach Levického okresu potrvajú parlamentné voľby dlhšie. Ako uviedol predseda okresnej volebnej komisie v Leviciach Michal Macho, z dôvodu technických problémov sa čas hlasovania predĺži do 22.30 h v obciach Krškany a Málaš.

17:58 - Na rómskom sídlisku Dúžavská cesta v Rimavskej Sobote je o voľby veľký záujem.


17:34 - V jednom z volebných okrskov v bratislavskom Ružinove mali v sobotu voľby do Národnej rady (NR) SR netradičný prípad. V sprievode polície prišiel odvoliť aj zadržaný muž v putách.

17:25 - Pozrite si, čo po hlasovaní povedali premiér Peter Pellegrini, Andrej Kiska a Igor Matovič.

Zdroj: TASR

„V krojoch sme sa rozhodli ísť voliť preto, aby sme upozornili na to, že slovenské tradície žijú aj v Komárne," uviedol režisér a dramaturg súboru Jozef Černek.

Zdroj: TASR

16:39 - Volebné právo využili aj policajti v službe. Na pokojný priebeh volieb dohliada zvýšený počet policajných hliadok aj v Bratislavskom kraji - policajti sú od skorého rána v blízkosti volebných okrskov, kde zotrvajú až do skončenia volebného moratória.

Zdroj: Polícia SR

16:31 - Do ľadových vôd banskoštiavnického Klingera si v sobotu prišlo zaplávať približne 220 ľadových medveďov z celého Slovenska. Heslom 4. ročníka zimného plávania v tajchu Klinger bolo nielen si zaplávať, ale ísť aj voliť v sobotných parlamentných voľbách.

Zdroj: TASR

16:21 - V Petržalke sa našli prípady zosnulých, ktorí boli zapísaní vo voličských zoznamoch. Informuje o tom Denník N. „Ráno som zistila, že medzi voličmi je zapísaná aj moja mama, ktorá zomrela v roku 2005. Musela som prísť na okrsok s úmrtným listom, aby ju vyčiarkli. Následne som volala na štátnu komisiu, kde som to nahlásila. Povedali mi, že sa asi stala administratívna chyba," povedala reportérka Veronika Prúšová.

O ďalšom píše ďalšia Petržalčanka Linda Ballová: „Dajte si pozor, či vám vo volebných zoznamoch náhodou neožili dávno mŕtvi príbuzní. Nám sa to stalo v rodine hneď dvakrát (jeden nebožtík a jedna už nie občianka tohto štátu).

16:04 - Na Štrbskom Plese museli dopĺňať hlasovacie lístky. Veľa ľudí chodí s hlasovacími preukazmi. Zapisovateľ Obvodnej volebnej komisie v Poprade Ladislav Maličký povedal, že na Štrbskom Plese je zhruba 80 zapísaných voličov a už tam bolo voliť niekoľko stoviek ľudí.

15:51 - Svoje právo využila v sobotných voľbách do Národnej rady SR aj 103-ročná Gizela Dvončová z Partizánskeho. K urne prišla spolu s troma ďalšími generáciami zo svojej rodiny, synom, vnukom i pravnukom.

Zdroj: TASR

"Ja som chodila voliť celý život. Keď som bola mladšia, rozumela som politike, teraz sa už spolieham na deti," povedala prababička.

Zdroj: TASR

14:14 - Voliť do Národnej rady SR prišli v sobotu v Trnave aj členovia Hasičského a záchranného zboru (HaZZ), ktorí sú počas volebného dňa v službe. "Rozhodol som sa, že pôjdem voliť aj napriek tomu, že som v službe, lebo mi záleží na tejto krajine. Momentálne máme pokoj, nehorí, tak som si mohol odskočiť aj z práce," uviedol veliteľ družstva hasičov Daniel Benkovský.

Zdroj: TASR

14:00 - Muž s viac ako dvoma promile mal napadnúť predsedu aj člena volebnej komisie, informuje o tom polícia na sociálnej sieti. Volič pod vplyvom alkoholu odmietol podpísať prevzatie volebných lístkov po výzve členky komisie. Vulgárne jej nadával, potom mal fyzicky napadnúť predsedu a člena volebnej komisie. Predviedli ho na útvar Policajného zboru.

13:52 - Doterajší záujem voličov o voľby v jednotlivých okrskoch v Nitre naznačuje vysokú účasť. Potvrdili to členovia viacerých okrskových komisií na území mesta. Aj bratislavské mestské časti hlásia veľa voličov, ktorí stoja v radoch.

13:27 - Michal Truban odvolil na gymnáziu na Grösslingovej ulici.

Zdroj: TV Markíza

13:16- Menší incident zaznamenali počas sobotňajších volieb v obci Janík v okrese Košice - okolie. Jeden z voličov po vhodení hlasovacieho lístku do volebnej urny odmietol ostatné nepoužité lístky zahodiť do príslušnej schránky a napriek upozorneniam si ich vzal so sebou, informoval člen okresnej volebnej komisie Ján Sokol. Za vynesenie hlasovacích lístkov hrozí pokuta v sume 33 eur.

13:10 - Okresná volebná komisia v Piešťanoch riešila podnet, podľa ktorého jeden člen okrskovej volebnej komisie nedovolene propagoval kandidáta jednej z politických strán, potvrdila to predsedníčka okresnej volebnej komisie v Piešťanoch Alena Vráblová.

"Na telefonický podnet sme uskutočnili kontrolu v okrsku číslo 21. Člen komisie mal na sebe tričko s menom kandidáta politického zoskupenia. Upozornila som celú okrskovú komisiu, že porušujú zákon," uviedla Vráblová.

Podľa jej slov si v komisii neboli vedomí, že ide o kandidáta. Nakoniec si na tričko podľa jej slov neochotne obliekol bundu.

13:04 - Pokojný priebeh sobotných volieb do Národnej rady (NR) SR narušil v jednej z okrskových volebných komisií v bratislavskom Ružinove opitý muž. Na mieste zasahovala polícia, ktorá musela muža z budovy vyviesť. "Muž bol veľmi hlučný a veľmi emotívny," uviedla Tatiana Tóthová, riaditeľka komunikačného oddelenia ružinovského miestneho úradu.

13:02 - Prešovčania odovzdávajú svoj hlas v sobotňajších voľbách do Národnej rady SR i v reštaurácii a v dvoch pohostinstvách. Ako uviedla tlačová referentka Mestského úradu v Prešove Lenka Šitárová, v spomínaných zariadeniach je v deň volieb úplne odstavená prevádzka.

12:57 - Niektoré volebné miestnosti ostanú počas sobotných parlamentných volieb otvorené až do 23.00 h. "Vo všeobecnosti sa definitívne voľby skončia o hodinu neskôr, čiže o 23.00 h," uviedla riaditeľka odboru volieb, referenda a politických strán na Ministerstve vnútra SR Eva Chmelová.

Dôvodom predĺženia sú úmrtia členky volebnej komisie vo Veľkom Krtíši a voliča v Banskej Bystrici.

12:43 - Storočný František Marek zo Žiliny volí pravidelne. "Som prekvapený z toho ruchu, ktorý tu je. Myslím, že to hovorí o tom, že ľudia chcú nejakú zmenu. Len či každý rozumie tomu, čo kto hovorí," povedal storočný vojnový veterán s tým, že voliť chodí pravidelne.

Zdroj: TV Markíza

11:23 - Členom okrskovej volebnej komisie v bratislavskej Vrakuni na Základnej škole Železničnej je v súčasnosti aj 92-ročný dôchodca Jozef Vaškeba.

11:16 - Prezidentka Zuzana Čaputová prišla vhodiť hlasovací lístok do urny v materskej škole v Pezinku. Bude veľmi rada, ak sa čo najviac ľudí zúčastní sobotných parlamentných volieb a ovplyvní tak budúcnosť Slovenska. Povedala hlava štátu. Každé voľby sú podľa jej slov veľkou príležitosťou a tie aktuálne nemenej dôležitou.

Zdroj: TV Markíza

11:11 - Od 10:00 h zasadá Štatna komisia pre voľby. Riešia veľa podnetov. Ale najmä porušenia moratória na Facebooku.

11:02 - Možnosť odovzdať svoj hlas využili aj kúpeľní hostia z celého Slovenska, ktorí sú na pobyte v Bojniciach. Pred volebnou miestnosťou v liečebnom dome Mier stáli ráno a dopoludnia aj v radoch. Účasť je zatiaľ podľa odhadu tamojšej komisie vyššia ako pri posledných voľbách.

10:41 - Na Ministerstve vnútra zriadili osobitný okrsok pre Slovákov bez trvalého pobytu na Slovensku. Zo 4100 žiadostí sa im vrátilo 3859 obálok.


10:33 - Líder Sme rodina Boris Kollár prišiel voliť s deťmi do jednej zo základných škôl v Bratislave.


10:23 - Svoj hlas v sobotňajších parlamentných voľbách odovzdal v Košiciach aj bývalý prezident Rudolf Schuster. Ako povedal, tentoraz sa rozhodoval dosť dlho, koho bude voliť. Pripomenul tiež potrebu zmeny systému volieb.

10:09 - Možnosť prvýkrát pristúpiť k volebným urnám má v sobotu počas parlamentných volieb podľa odhadu zo Štatistického úradu SR približne 41 000 mladých ľudí. Viacerí pre uviedli, že voliť pôjdu, pričom informácie o kandidátoch a politických subjektoch vyhľadávali najmä na internete. Zároveň potvrdili, že im pri rozhodovaní, komu odovzdajú svoj hlas, pomáhali aj priatelia či rodičia.

9:53 - Svoj hlas vo voľbách odovzdal aj Béla Bugár.

Zdroj: TASR

Zdroj: TASR

9:49 - Nevyužiť volebné právo by znamenalo rezignovať na možnosť formovania udalostí na Slovensku. Chceme sa mať kam vrátiť. Aj takto odôvodňujú mnohí Slováci žijúci v zahraničí, prečo sa pri sobotných parlamentných voľbách rozhodli využiť svoje volebné právo. Dobrovoľne ho nevyužiť považujú za ignorantské a krátkozraké.

9:36 - Líder SaS Richard Sulík prišiel voliť aj s rodinou. Svoj hlas odovzdal za základnej škole v bratislavskom Starom Meste.

Zdroj: TV Markíza

9:06 - V obciach Dulová Ves a Rokycany v okrese Prešov sa okrem volieb do Národnej rady SR v sobotu konajú i miestne referendá. V oboch prípadoch sa otázka referenda týka toho, či obyvatelia sú alebo nie sú za odvolanie starostky, respektíve starostu.

8:59 - V Bratislave musela okresná volebná komisia od rána riešiť problém s niektorými obálkami s hlasmi voličov zo zahraničia, ktoré boli do jednotlivých okrskových komisií zle priradené. „Jednotlivým komisiám radíme, aby v taktom prípade vrátili obálky na mestskú časť, lebo tá presne vie, do akej komisie to má byť správne priradené," priblížila Okresná volebná komisia Bratislava.

Zdroj: TASR

8:21 - Volieb do Národnej rady SR sa zúčastňuje rekordný počet Slovákov žijúcich v zahraničí. Viac ako 55 000 z nich požiadalo o možnosť voliť poštou, ďalší sa rozhodli prísť voliť osobne.

Darina so svojou rodinou pracuje už niekoľko rokov v Luxembursku. "Sme trojčlenná rodina. Všetci sme požiadali o voľbu poštou zo zahraničia. Obálky s volebnými lístkami sme dostali v poriadku. Aby sme mali istotu, že sa naše hlasy nestratia, poslali sme ich doporučene. Stálo nás to viac ako 24 eur, ale neľutujeme to. Kedy inokedy máme prejaviť záujem o veci verejné, ak nie teraz. S voľbou poštou sme nemali žiadny problém, viac problémov sme mali pri prezidentských voľbách, keď sme si museli kúpiť letenku na Slovensko, aby sme mohli voliť," uviedla Darina.

7:34 - V obci Záhorská Ves (okres Malacky) vhodila prvá volička obálku s hlasovacím lístkom do hlasovacej urny dve minúty po siedmej.

Zdroj: TASR

7:01 - Prečítajte si 10 rád ako voliť, aby váš hlas neprepadol.

7:00 - Parlamentné voľby na Slovesnku sa začali. Otvorili sa volebné miestnosti. Hlasovať sa bude dať do 22:00 h. O priazeň voličov sa uchádza 24 politických subjektov.


BRATISLAVA/tvnoviny.sk, TASR

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Politika

Dôležité udalosti