Volebný exit poll: Ak vás oslovia anketári, nemusíte sa báť odpovedať. Je to anonymné

Erika Bugárová
Zdroj: Sergieiev/shutterstock.com

Vyplníte iba jeden papier a výsledky sa dozviete v sobotu večer na TV Markíza.

Otázka, kto na Slovensku bude po voľbách vládnuť, nie je jednoduchá. Príliš veľa strán sa pohybuje na hranici zvoliteľnosti a stále nie je zrejmé, aké bude povolebné prerozdelenie síl.

TV Markíza prinesie s Focusom v sobotu večer prvé exit polly - veľký povolebný prieskum medzi voličmi z hlasovacích miestností.

Čo je exit poll?

Exit poll je výberové zisťovanie, keď sa pri východe z volebnej miestnosti anketár ľudí pýta, ktorej strane odovzdali svoj hlas. Zvyčajne sa robí na početnej vzorke. V roku 2016 anketári Focusu oslovili vyše 20-tisíc voličov. Výsledky exit pollov by sa nemali zásadnejšie odlišovať od oficiálnych výsledkov volieb.

Podmienkou je, aby oslovení ľudia anketárom pri anonymnom prieskume odpovedali správne. Pri tomto type sondáže zároveň ľudia odpovedajú aj na pár ďalších otázok. Z nich je potom možné detailnejšie analyzovať volebné správanie. Napríklad, či stranu volili viac muži alebo ženy, aký je ich vek alebo ktorej strane odovzdali svoj hlas v minulých voľbách.

Vďaka tomu je možné vyhodnotiť aj voličské presuny medzi stranami. Pre exit polly je veľmi dôležitá relatívne pokojná predvolebná atmosféra bez veľkých konfliktov, aby bola ochota voličov odpovedať.

„Oslovení ľudia sa nemusia báť, že anketári sa dozvedia, ako hlasovali. Dostanú tvrdé dosky, pero a krúžkovaním označia svoje odpovede. Následne hodia vyplnený anketový lístok do pripravenej škatule, podobnej volebnej urne," vysvetlil Martin Slosiarik z agentúry Focus.

Poznamenal, že tento rok bude v exit poll bude navyše otázka, ktorá sa bude týkať toho, či volič dal hlas strane, aby ju „zachránil" a prešla do parlamentu.

Exit poll si dala vypracovať TV Markíza aj pred štyrmi rokmi a jeho výsledky, ako dodal Slosiarik, sa s oficiálnymi veľmi nelíšili, možno iba jedným percentom.


Volebná noc na TV Markíza

Po uzatvorení hlasovacích miestností, v sobotu 29. februára, začne TV Markíza vysielať mimoriadnu reláciu s názvom Voľby 2020 - Volebná noc. Z volebných centrál strán, ktoré majú šancu sa dostať do parlamentu, sa prihlásia redaktori s prvými ich lídrov reakciami. V štúdiu budú ako hostia, okrem sociológa Slosiarika, politologička Aneta Világi či reklamný a marketingový odborník Róbert Slovák.

Priebežné výsledky hlasovania v parlamentných voľbách budete môcť ONLINE sledovať na našej stránke www.tvnoviny.sk.


BRATISLAVA/Teleráno

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Parlamentné voľby 2020

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.