10 rád ako voliť v parlamentných voľbách, aby váš hlas neprepadol

vrah dochodcu_tvnoviny.mp4
Zdroj: TASR

Hlas môžete dať iba jednému politickému subjektu, krúžkovať môžete až štyroch kandidátov.

Slovensko dnes po deviaty raz rozhoduje o zložení parlamentu na najbližšie štyri roky. Volebné miestnosti budú dnes otvorenédo 22.00 h.

Než sa odhodláte hodiť hlas jednému z 24 kandidujúcich subjektov, prečítajte si nasledovné rady, aby váš hlas neprepadol.

1. Voliť môže každý občan SR, ktorý najneskôr v deň volieb dovŕšil vek 18 rokov.

2. Na volebný akt musíte mať platný občiansky preukaz, ak máte trvalé bydlisko na Slovensku. Voliť môžete aj bez občianskeho preukazu, ale s potvrdením od polície a iba v tom prípade, že vám ho polícia práve vystavuje.

3. Ak ste vedeli, že v deň volieb budete mimo svojho volebného okrsku, voliť môžete iba s voličským preukazom.

4. Po preukázaní totožnosti vám dá okrsková volebná komisia sadu 24 hlasovacích lístkov a JEDNU prázdnu obálku s úradnou pečiatkou. Ich prevzatie potvrdíte podpisom a potom pôjdete do priestoru určeného na hlasovanie - tzv. plentu, kde vykonáte akt tajného hlasovania.

5. V týchto voľbách KRÚŽKUJEME! Buď vložíte lístok do obálky bez úprav, alebo zakrúžkuje najviac ŠTYROCH preferovaných kandidátov.

Súhrn informácií si pozrite v reportáži Martiny Törökovej.

Zdroj: Martina Töröková

7. Nezabúdajte, že vo volebnej miestnosti nemôžete používať mobilný telefón, kameru či fotoaparát.

8. Voliť môžu aj chorí alebo zdravotne postinutí v domoch seniorov. Stačí, ak o to v priebehu volebného dňa požiadajú okrskovú volebnú komisiu a jej členovia prídu s prenosnou schránkou za nimi domov alebo do zariadenia.

Voliči, ktorí nemôžu sami upraviť hlasovací lístok pre zdravotné postihnutie alebo preto, že nevedia písať a čítať, môžu hlasovať pomocou inej osoby.

Volí sa aj v zdravotníckych zariadeniach, zariadeniach sociálnych služieb, miestach, kde sa vykonáva väzba a trest odňatia slobody.

9. Ak by ste mali nejaké otázky, pokojne sa môžete obrátiť na infolinku ministerstva vnútra Dnes bude fungovať až do zatvorenia volebných miestností, teda do 22.00 h.

Zdroj: TVNOVINY.sk

10. O budúcom zložení parlamentu môžu rozhodnúť viac než štyri milióny oprávnených voličov. Podľa údajov zo štatistického úradu pôjde 213-tisíc ľudí voliť prvýkrát.

Všetko o voľbách vysvetľuje riaditeľka odboru volieb rezortu vnútra Eva Chmelová a volebný expert Daniel Kerekes zasa vysvetľuje, čo znamenajú preferenčné hlasy.


BRATISLAVA/zg

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Politika

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.