Hlina odchádza, Drucker zostáva

Andrej Danko na brífingu.
Zdroj: TV Markíza

Slovenskí Maďari bez zastúpenia v parlamente.

Parlamentný comeback sa nevydaril ani KDH. Šéf kresťanských demokratov Alojz Hlina preto už oznámil svoju demisiu. Z hnutia však zatiaľ neodchádza. "Som členom a zostávam členom KDH," povedal.

Za neúspechom KDH nevidí pritom Hlina len podpis paktu o neutúčení s liberálmi z PS-Spolu, ale skôr náladu v spoločnosti. "Pokus o robenie koncepčnej politiky v dobe, keď už žúrka začala, bol dobrý. My sme ten pokus urobili," tvrdí.

Naopak, svoju funkciu zatiaľ neponúka predseda Dobrej voľby Tomáš Drucker. „Určite chceme ísť ďalej. Je to výsledok, že chválabohu zaňho. Tomáš Drucker chce určite pokračovať. A uvidíme o rok, dva, štyri, aké budeme mať preferencie," hovorí.

Svoje zastúpenie v novom parlamente nebudú mať ani predstavitelia maďarskej menšiny.

Podpredseda Mostu-Híd Ábel Ravasz preto neskrýva veľké sklamanie. „Treba zabezpečiť, aby menšiny mali dobrú reprezentáciu v našej krajine," poznamenal.

Nechce pritom ale povedať, či sa na to podujme aj on ako prípadný líder strany. "Treba zabrať, treba zrekonštruovať," hovorí neurčito.

Šéf Maďarského Fóra Zsolt Simon si zase ale myslí, že volič očakáva hodnoty a jasnú víziu. "My musíme túto víziu priniesť," odkazuje.

Podľa neho sú navyše problémom ľudia, ktorí sa zapredali Robertovi Ficovi. „Most aj naše strany musia prejsť očistou. A na nových základoch môžeme potom začať spoluprácu," uzavrel Simon.

Dzurinda: Príležitosť robí lídra

Volebné výsledky pritom okomentovali nielen šéfovia neúspešných zoskupení, ale aj expremiér Mikuláš Dzurinda. Podľa neho, musí teraz víťaz volieb Igor Matovič ukázať, že vie byť skutočným politickým lídrom. „Príležitosť robí lídra. On má v rukách všetky príležitosti," poznamenal.

Dzurinda mu pritom radí, aby nezačínal povolebné rokovania s potenciálnymi koaličnými partnermi otázkami o rozdelení kresiel, ale programovým desatorom.

Na druhej strane ale priznáva, že kľúčovými otázkami bude aj obsadenie ministerstiev vnútra, financií, spravodlivosti či zahraničných vecí.

Povolebné Na Telo si môžete vypočuť aj formou podcastu:

BRATISLAVA/TV Markíza

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Politika

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.