Igor Matovič rokoval s Borisom Kollárom o vytvorení koalície. Čítajte, na čom sa dohodli

1103_Moja_mala_princezna_11_03_P30_dnes_20_30__12__Voyo.mp4
Zdroj: TASR – Jakub Kotian

Stretnutie s Kollárom bolo podľa Matoviča konštruktívne.

Líder OĽaNO Igor Matovič má ambíciu zostaviť vládu zo štyroch strán, aby mala koalícia ideálne ústavnú väčšinu v Národnej rade SR. Vyhlásil to na brífingu v parlamente po pondelkovom rokovaní s predsedom Sme rodina Borisom Kollárom.

S predsedom Za ľudí Andrejom Kiskom sa má Matovič stretnúť v utorok (3. 3.). V pondelok sa stretol aj s prezidentkou Zuzanou Čaputovou.

„Mojím cieľom je Slovensko zásadne zmeniť, na to potrebujeme ústavnú väčšinu, preto samozrejme počítam so stranou Za ľudí a Andrejom Kiskom," vyhlásil Matovič, pričom potvrdil svoju ambíciu byť premiérom.

„Myslím si, že po takej objednávke, že 500-tisíc krúžkov, by bolo nazaj zbabelé utiecť z bojiska. (...) Ja urobím všetko preto, aby som naplnil verejnú objednávku," odpovedal na otázky novinárov.

Stretnutie s Kollárom bolo podľa Matoviča konštruktívne, partneri si vymenili základné pohľady. Slovensko chcú podľa Matoviča „paradigmaticky" zmeniť a priniesť zásadné reformy k lepšiemu. Podľa Kollára je prioritou odstránenie korupcie, ako aj boj proti kriminalite. Partneri chcú podľa svojich slov zliať predstavy štyroch politických zoskupení.

Kollár dodal, že ministerské posty budú riešiť na konci rokovaní, Matovič však zopakoval, že OĽaNO ako protikorupčné hnutie bude mať záujem o ministerstvo vnútra, meno prípadného ministra nechcel povedať. Kollár zároveň potvrdil, že je tradíciou, že druhá najsilnejšia strana v koalícii získa post predsedu parlamentu, či ním bude on, nechcel konkretizovať. Líder OĽaNO sa má tiež podľa svojich slov stretnúť s expremiérkou Ivetou Radičovou.

Matovič chce podľa svojich slov urobiť hrubú čiaru medzi politiku a odbornosť, nechce, aby sa na úradoch vymenili tisíce ľudí, „ lebo to patrí nám". Čestným ľuďom na úradoch chcú dať podľa neho pocítiť, že si ich vážia.

V poslaneckom klube OĽaNO sú podľa Matoviča ľudia, ktorí majú integritu, o jeho stabilitu sa neobáva. „Keď raz naši poslanci budú hlasovať za programové vyhlásenie vlády, a následne sa budú predkladať zákony, ktoré ho budú napĺňať, tak logicky, keď máte vnútornú integritu, čo naši zvolení poslanci majú, budú podporovať vládu," uzavrel.

Sulík: SaS bude spoľahlivý partner

Igor Matovič sa ešte v nedeľu stretol s predsedom SaS Richardom Sulíkom. Ten v pondelok uviedol, že jeho strana nemá žiadne kategorické podmienky, pre ktoré by nemala vzniknúť nová vláda. Pre víťaza volieb OĽaNO bude pohodovým a spoľahlivým partnerom.

„Igor Matovič rozdáva karty, čiže som pripravený hocikedy s ním rokovať, ale očakávam iniciatívu od neho. Tak to má byť a tak je to správne," povedal Sulík.

Dodal, že je pre neho dôležité, že spolu s lídrom OĽaNO komunikujú a nie je podstatné, či formálne alebo neformálne.

Sulík poznamenal, že vo vnútri strany chcú urobiť nejaké rozhodnutia. Chcú vytvoriť aj rokovací tím, ktorý bude vyjednávať o programovom vyhlásení vlády.

To, kedy bude nová vláda vyhlásená, Sulík nevie povedať. Nechcel povedať ani to, či komunikuje s predsedom Za ľudí Andrejom Kiskom, ktorý je potenciálnym koaličným partnerom.

Lipšic je v hre, povedal Matovič o exekutíve

Po stretnutí s prezidentkou Zuzanou Čaputovou Matovič na brífingu okrem iného povedal, že advokáta Daniela Lipšica považuje líder OĽaNO Igor Matovič za kvalitného človeka, je preto v hre, že by obsadil exekutívnu funkciu v prípadnej vláde.

„Dnes je v hre úplne všetko," reagoval Matovič na otázku novinárov, či by mohol byť Lipšic vo vláde, líder OĽaNO sa však s ním o tom ešte nerozprával. „Bol veľkou posilou v čase Radičovej vlády, takže teoreticky áno," odpovedal.

Líder OĽaNO opätovne potvrdil, že chce vo vláde štyri strany a dosiahnuť tak ústavnú väčšinu. „Keď to nevyjde, sú potom rozličné kombinácie, môžu byť teda vlády s tromi subjektmi v rôznych kombináciách," poznamenal.

BRATISLAVA/TASR, tvnoviny.sk

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Politika

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.