Rodiacu sa koalíciu čaká jedna z nahorúcejších volieb: Kto bude nový generálny prokurátor?

Víťazom izraelských parlamentných volieb sa podľa exit pollov stal Likud.
Zdroj: TV Markíza

Prvé mená kandidátov zazneli už v pondelok.

Kto bude nový generálny prokurátor? Rodiacu sa koalíciu v najbližších mesiacoch čaká jedna z najhorúcejších volieb tohto roka. A hoci lídri strán, ktorí by mohli byť vo vláde zatiaľ okolo konkrétnych nominácií, našľapujú potichu, prvé mená kandidátov zazneli už dnes.

S voľbou generálneho prokurátora sa bude musieť nový parlament popasovať do leta. Samozrejme všetky pohľady budú upreté hlavne na vládnu koalíciu, ktorá by mala mať v Národnej rade väčšinu. Ten, koho sa oni rozhodnú podporiť, bude favorit číslo jeden.

„Mal by to byť možno prokurátor taký, ktorého už dnes poznáme, ktorý sa postavil tejto štátnej mafii, ktorý bojoval, išiel absolútne proti všetkým, proti prúdu rieky," vyhlásil šéf strany Sme rodina Boris Kollár.

A aj vyslovil tri mená, ktoré by si vedel na tomto poste predstaviť. „Pán Šanta, môžeme povedať pán Špirko, môžeme kľudne menovať pána Žilinku, ktorého dokonca chceli zavraždiť," konštatoval.

Všetci traja dlhoroční prokurátori sa do povedomia širšej verejnosti dostali v posledných rokoch. Vasiľ Špirko hlavne prípadom, kde vyšetroval podozrenia z korupcie, v ktorom sa spomínali mená Roberta Kaliňáka a Jána Počiatka. Podal aj trestné oznámenie na ministra a vtedajších vysokopostavených ľudí z Policajného zboru, ktorí podľa neho stáli za jeho diskreditáciou.

„Môžete vymeniť tím vyšetrovateľov, môžete diskreditovať prokurátora, ale nemôžete jedno - zničiť pravdu," povedal pred časom prokurátor Vasiľ Špirko.

Prokurátor Maroš Žilinka bol podľa obvinení zase prvý na zozname vražedného komanda okolo Aleny Zsuzsovej. Zavraždiť ho vraj chceli spolu s rodinou ešte pred Jánom Kuciakom. Svoju prípadnú nomináciu na generálneho prokurátora dnes komentovať nechcel, no v januári na to reagoval takto.

„Mojou aktuálnou ambíciou je robiť si stopercentne prácu prokurátora a riaditeľa odboru ekonomickej kriminality," zdôraznil pred časom v Rádiu Expres prokurátor Maroš Žilinka.

Snáď najznámejší prokurátor, minimálne týchto dní, je Ján Šanta, ktorý stojí za obžalobou Mariána Kočnera a Pavla Ruska v kauze Zmenky. Hovorí, že ak by ho oslovili demokratické subjekty, ktoré chcú budovať právny štát, potom by o takejto ponuke seriózne a konštruktívne uvažoval.

„A snáď by som len v tejto chvíli dodal, že odpoveď na túto otázku smerom áno je bližšia dnes ako bola vo februári," konštatoval prokurátor ÚŠP Ján Šanta.

V súvislosti s generálnym prokurátorom sa dokonca objavilo aj meno Daniela Lipšica, aj keď ten bol dnes v médiách skloňovaný hlavne ako kandidát na ministra vnútra. Či už tak, alebo onak, on sa ale zatiaľ do funkcií vrátiť nechce.

„Považujem aj pre verejný záujem svoje pôsobenie v advokácii za prospešnejšie ako keby som sa mal vrátiť do exekutívy," reagoval Lipšic.

Reportáž spracoval Michal Hečko.


BRATISLAVA/TV Markíza

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Generálna prokuratúra SR

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.