O vstupe Kisku do štvorkoalície sa rozhodne až vo štvrtok

matovic kiska_tvnoviny.mp4
Zdroj: TASR

Matovič stranu Za ľudí chce mať vo vláde.

Stranu Za ľudí by hnutie OĽaNO veľmi rado získalo do vlády. Po stretnutí s predsedom strany Za ľudí Andrejom Kiskom to uviedol líder OĽaNO Igor Matovič, ktorý je stále v rámci možnosti vytvoriť štvorkoalíciu optimista.

Podľa jeho slov však nešlo na utorkovom stretnutí o presviedčanie, aby vznikla štvorkoalícia aj s hnutím Sme rodina. Skôr podľa neho s Kiskom hovorili o možnosti zabrániť niečomu, z čoho teraz vznikajú isté obavy. "Hovorili sme spolu o vzniku akejsi protikorupčnej jednotky, ktorá by pozorne monitorovala správanie nominantov a členov vlády," povedal Matovič.

Kiska takúto myšlienku prijíma, zopakoval, že rozumie snahe vytvoriť ústavnú väčšinu, zopakoval však tiež, že by uprednostnil vládu bez Borisa Kollára.

Podľa neho v strane Za ľudí existujú pochybnosti o "určitých menách a skutočnostiach", ktoré sa s hnutím Sme rodina spájajú."Máme dohodnuté ďalšie stretnutie v priebehu dvoch dní, ešte pred štvrtkovým (5. 3.) predsedníctvom našej strany, ktoré mi má autorizovať rokovanie o koalícii. Položil som otázky, na ktoré mi má Igor Matovič odpovedať," povedal.

Matovič verí, že sa strana Za ľudí nakoniec dohodne pre vstup do koalície s hnutím Sme rodina a liberálnou SaS.

Či sa výhrady týkajú ekonomického experta Sme rodina a presadzovania výstavby nájomných bytov, ako to naznačil šéf SaS, ani jeden nepotvrdil. "Potrebujeme, aby sme i veci neodkazovali cez médiá," zdôraznil Matovič.

Zdroj: TV Markíza

Prípadné otvorenie hodnotových otázok v budúcej vláde je podľa Matoviča o dohode budúcich koaličných strán. "Naďalej zo strany OĽaNO platí, že nepôjdeme do vlády, ktorá chce presadiť registrované partnerstvá či napríklad uvoľnenie drogovej politiky. Áno, sú tu otázky zvýšenej ochrany života, kde si myslíme, že by nemali byť poslanci limitovaní, aby nepredkladali návrhy. Chceme však uistiť liberálnejšiu časť spoločnosti, že nechceme vzbudzovať dojem, že sa vraciame do stredoveku, a prijímať niečo, čo by malo byť Achillovou pätou budúcej koalície," povedal Matovič.

O obsadení postov budúcich ministrov Kiska povedal, že ministrom by mal byť čo najväčší možný odborník s morálnou integritou. "Žiadne mená ani posty však dohodnuté nie sú," zdôraznil Matovič.

Lídri možnej budúcej štvorkoalície sú podľa Matoviča na 90 percent dohodnutí na jej vytvorení. „Existujú ešte nejaké odlišnosti, ale verím, že sa dohodneme. Nie je dohodnuté žiadne meno, nikto nemá nič isté. A nie je napísaný ani riadok Programového vyhlásenia vlády," povedal Matovič.

Kiska ocenil Matovičov zámer, že chce vytvoriť protikorupčnú jednotku pre správanie nominantov politických strán. „My si nesmieme žiadnu korupciu dovoliť, nám by to voliči zrátali. Je to bič na samých seba a nemôžeme ju ani pripustiť. Máme ambíciu, aby ti bola prvá vláda s nulovou toleranciou korupcie. Inak sa nedá," dodal.

Matovič sa ako víťaz sobotných (29. 2.) volieb už neformálne stretol s predsedom SaS Richardom Sulíkom i s lídrom hnutia Sme rodina Borisom Kollárom. V pondelok (2. 3.) absolvoval aj stretnutie s prezidentkou Zuzanou Čaputovou. Hlava štátu na stretnutí avizovala, že prijme i lídrov SaS, Za ľudí a Sme rodina a ak sa potvrdí, že tieto subjekty majú záujem ísť do koalície, poverí Matoviča zostavením vlády.

Pozrite si brífing Igora Matoviča a Andreja Kisku po spoločnom rokovaní.


BRATISLAVA/tvnoviny.sk, TASR

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Politika

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.