Môžu sedieť na dvoch stoličkách. Do národnej rady mieri niekoľko starostov a primátorov

Ilustračná snímka.
Zdroj: TV Markíza

Podľa údajov štatistického úradu by v novom pléne malo sedieť deväť primátorov, jedna starostka a jeden starosta.

Môžu sedieť na dvoch stoličkách. Do národnej rady mieri niekoľko starostov a primátorov, ktorým tak pribudnú poslanecké povinnosti. Pýtali sme sa, či to budú stíhať.

Anna Mierna je na čele Skalice niečo vyše roka. Z 33. miesta kandidátky OĽaNO ju voliči posunuli do národnej rady.

V hre je aj dvojmandát. Teda bude primátorkou a poslankyňou zároveň. Z jej odpovede sme však vytušili, že toto nemusí byť jej nová politická budúcnosť.

Ak by sa primátorka rozhodla pre dvojitú funkciu, prináleží jej jeden plat a za druhú funkciu minimálna mzda. Ako poslankyňa národnej rady by si tak mohla prilepšiť zhruba o dvetisíc eur.

Do parlamentu mieri aj primátor Liptovského Mikuláša Ján Blcháč, ktorý hovorí, že presadzovanie väčších zmien na lokálnej pozícii nestačí. Kombinácia primátorovania a poslaneckého mandátu môže byť podľa neho pre mesto i región prínosom. Obdobný názor má aj primátor Nitry Marek Hattas či primátor Hlohovca Miroslav Kollár.

Podľa údajov štatistického úradu by v novom pléne malo sedieť deväť primátorov, jedna starostka a jeden starosta. Strany sa k takejto spojenej funkcii stavajú rôzne. SaSka je už dlhodobo proti, Smer to necháva na rozhodnutí poslancov. Matovičovci sa do uzávierky nevyjadrili.

Ani dvojmandáty však ešte nie sú isté. Šepká sa, že z niektorých primátorov by mohli byť ešte ministri alebo by mohli dostať iné vyššie funkcie, tie sú však s primátorským kreslom nezlučiteľné. V tom prípade by v danej obci či meste museli vyhlásiť nové voľby.


BRATISLAVA/TV Markíza

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Politika

Dôležité udalosti