Strana Za ľudí začne rokovania o vstupe do koalície s OĽANO, Sme rodina a SaS

1_kiska_tvnoviny.mp4
Zdroj: TASR

Návrh prerozdelenia rezortov nie je podľa Kisku najšťastnejší.

Predsedníctvo strany Za ľudí jednomyseľne rozhodlo, že začne rokovania s partnermi o možnej budúcej koalícii s OĽANO, Sme rodina a SaS. Rozhodnuti oznámil predseda Andrej Kiska s tým, že neznamená to, že strana Za ľudí pôjde do koalície za každú cenu.

 "Pre nás je podstatné, aby sa podarilo presadiť náš program v oblasti boja proti korupcii, pomoci regiónom, pomoci sociálne slabším a pevne ukotviť Slovensko v zahranično-politickej orientácii. Je dôležité, aby mala celá vláda vysoký morálny a odborný kredit. O tom všetkom oddnes začnú rokovania s našimi potenciálnymi partnermi budúcej vládnej koalície," vyhlásil Kiska.

Strana Za ľudí podľa jeho slov pred voľbami hovorila, že jej najbližšími partnermi sú strany PS-Spolu, KDH, SaS a OĽaNO. "Hovorili sme, že ak by sa vláda nedala zostaviť v takejto zostave, prichádza na rad rokovanie aj so stranou Sme rodina. Zo spolupráce sme vylúčili strany Smer-SD, SNS a ĽSNS," spresnil Kiska.

Návrh na prerozdelenie ministerstiev medzi budúce možné koaličné strany OĽaNO, Sme rodina, SaS a Za ľudí v pomere 8 : 3 : 2 : 2 nepovažuje líder Kiska za najšťastnejší model.     "Musíme na rovinu povedať, že niektoré ministerstvá majú z pohľadu našich priorít, v úvodzovkách, podstatne väčšiu hodnotu ako iné. Ako sa budú rezorty prerozdeľovať, to je úlohou vyjednávacieho tímu strany i mňa ako lídra strany Za ľudí," povedal Kiska. Posty vo vláde sa majú podľa doterajšieho návrhu deliť v pomere 8 : 3 : 2 : 2. Osem miest má dostať OĽaNO, tri Sme rodina, po dve SaS a Za ľudí.

V strane Za ľudí sú presvedčení, že na ministerstvách má byť takzvaná krížová kontrola, čiže štátni tajomníci by museli byť nominanti iných strán ako ministri. "Sme presvedčení, že je to dobré nielen pre kontrolu, ale aj pre využitie potenciálu ľudí, ktorých v strane máme," podotkol.

Zdroj: TASR

V prípade možných nominantov, ktorí môžu stáť na čele jednotlivých ministerstiev či štátnych úradov, Kiska vyzdvihol dôležitú úlohu novinárov v tomto smere. "Padalo tu meno pri ministerstve životného prostredia. Hneď ako novinári poukázali na to, čo za tým človekom je, okamžite zo zoznamu kandidátov vypadol. Chcem pochváliť aj Borisa Kollára, že hneď ako tieto signály z verejnosti dostáva, vie rýchlo konať," povedal Kiska. Verí, že tak Kollár bude reagovať aj v budúcnosti.

Výsledky sobotných (29. 2.) parlamentných volieb sú podľa neho známe, PS-Spolu a ani KDH sa do parlamentu nedostali. "Naším najbližším partnerom je aktuálne SaS a OĽaNO," poznamenal predseda Za ľudí. Kiska vyhlásil, že cítia zodpovednosť za Slovensko a strana chce ponúknuť najlepších odborníkov, ktorých má.

Rozhodnutie už telefonoval Igorovi Matovičovi a už v stredu by sa mohli štyria lídri stretnúť. Matovič už skôr avizoval toto stretnutie. Vyjednávací tím strany Za ľudí bude podľa Kisku zložený okrem neho z podpredsedov strany, ktorými sú Veronika Remišová, Juraj Šeliga, Jana Žitňanská, Vladimír Ledecký a Michal Luciak. Súčasťou tohto tímu bude podľa Kisku aj Roman Krpelan, ktorý za stranu komunikuje s médiami.

Igor Matovič po predpoludňajšom rokovaní s Andrejom Kisom vyjadril nádej, že strana do štvorkoalície vstúpi .

Kiska sa s Matovičom vo štvrtok rozprával napríklad o hodnotových otázkach z pohľadu možného hlasovania. "Pretože nám nesmierne záleží na tom, aby bola naša vláda stabilná," priblížil. Rozprávali sa podľa neho aj o nástrojoch, ako dosiahnuť, aby boli nominanti vo verejných funkciách vystavení čo najprísnejšej verejnej kontrole. Veľa otázok zostalo podľa Kiskových slov nezodpovedaných, budú predmetom ďalších koaličných rozhovorov. Chcú, aby ich priority boli súčasťou programového vyhlásenia vlády. "Hneď ako by sme mali pocit, že sa tam má dostať niečo, čokoľvek, s čím zásadne nesúhlasíme, pravdaže túto otázku otvoríme," dodal s tým, že tieto rozhovory ešte len začnú.

Kiska nechcel konkretizovať, či ostane pôsobiť v parlamente alebo pôjde do exekutívy, jeho pôsobenie v politike bude predmetom ďalších rozhovorov. Samého seba za "najmenší problém".

"Najdôležitejšie z celého toho, o čom sa dnes rozprávame, je, čo je dobré pre krajinu, potom, čo je dobré pre našu stranu a pre hodnoty, ktoré zastupujeme. Z pohľadu priorít je na celkom najnižšej priorite moja maličkosť," povedal s tým, že o svojom ďalšom pôsobení počul už veľa špekulácií.

BRATISLAVA/TASR, tvnoviny.sk

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Politika

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.