Mimoriadna situácia komplikuje aj skladanie vlády, ohrozená je ustanovujúca schôdza parlamentu

Automobilka Jaguar v nitrianskom priemyselnom parku.
Zdroj: TASR/Jaroslav Novák

Po večernom rokovaní OĽaNO, Sme rodina, SaS a Za ľudí nepovedali, či sa dohodli na rozdelení rezortov.

Mimoriadna situácia v súvislosti s opatreniami pre koronavírus komplikuje aj skladanie novej vlády. Nová koalícia čelí tlaku, aby sa čím skôr ujala povinností.

Ohrozená je aj ustanovujúca schôdza. Do parlamentu už vo štvrtok (12. 3.) prestali púšťať verejnosť aj novinárov.

Rokovania budúcich koaličných partnerov sleduje reportér Viktor Serebryako v.

Predstavitelia hnutí a strán OĽaNO, Sme rodina, SaS a Za ľudí po štvrtkovom večernom rokovaní nepovedali, či sa dohodli na rozdelení rezortov v novej vláde. Šéf OĽaNO Igor Matovič skonštatoval, že chcú rokovania čo najskôr ukončiť. Na stretnutí sa zaoberali aj situáciou v súvislosti so šírením nového koronavírusu.

Matovič tvrdí, že vláda situáciu so šírením nového koronavírusu zanedbala. "Obávame sa katastrofy, ak to bude v týchto rukách," poznamenal s tým, že aj preto budú pokračovať v rokovaniach aj v najbližších dňoch.

V súvislosti so zostavením vlády zatiaľ nekonkretizoval mená ministrov. Naznačil, že sa zatiaľ nedohodli ani na krížovej kontrole rezortov. Podľa jeho slov sú niektorí partneri za, niektorí proti. Dodal, že rokovania budú pokračovať aj v najbližších dňoch.

Na otázku, či konzervatívni poslanci nemajú problém s niektorými nomináciami na ministrov z iných strán odpovedal, že sa zaujímali o post ministra školstva. Podľa vlastných slov ich uistil, že každý minister bude plniť spoločný koaličný program.

Šéf SaS Richard Sulík nepovedal, či sa hnutia a strany dohodli na obsadení pozície ministra financií. "Deklarovali sme svoj záujem, považujem to za primerané, rozumné. Čakajú nás ťažké časy, myslím si, že aj Igorovi Matovičovi pomôže, ak bude vedieť, že financie sú v zodpovedných rukách," skonštatoval. Podotkol, že na podrobnosti, ako aj na to, kedy sa rokovania skončia, sa treba pýtať Matoviča.

K podrobnostiam o zložení vlády sa nechcel vyjadriť ani predseda Sme rodina Boris Kollár. Podpredsedníčka strany Za ľudí Veronika Remišová označila rokovania za konštruktívne. "Myslím, že sme sa posunuli ďalej," povedala. Rovnako poukázala na aktuálnu situáciu s novým koronavírusom. Tvrdí, že si vážnosť situácie uvedomujú.

Matovič sa zároveň zastal Kollára. Odmieta kritiku predsedu Smeru-SD Roberta Fica na adresu Sme rodina. Hnutie by údajne malo dostať post šéfa Slovenskej informačnej služby, čo Smer-SD odmieta, lebo Kollára spája s mafiou.

Koaličné rokovania pokračujú

Uverejnil používateľ Televízne noviny TV Markíza Štvrtok 12. marca 2020

Celé dnešné Televízne noviny si pozrite na markizaplus.sk

BRATISLAVA/TV Markíza, TASR

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Politika

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.