ZOH sú predo dvermi. Zisťovali sme, či do Pekingu vycestujú Heger s Kollárom

Prezidentka SR Zuzana Čaputová počas pracovných raňajok s premiérom Eduardom Hegerom (vpravo) a predsedom NR SR Borisom Kollárom
Zdroj: TASR

Mnohé štáty avizovali, že ich vládni predstavitelia sa tohto podujatia nezúčastnia.

Do začiatku zimných olympijských hier v Pekingu zostáva niečo vyše týždňa, pričom je už dávnejšie známe, že sa ich nezúčastnia predstavitelia viacerých štátov.

Ako prvé tak spravili Spojené štáty americké, postupne ich nasledovali Austrália, Kanada, Veľká Británia, Japonsko, Nový Zéland, Belgicko či Litva. Ako dôvod uviedli diplomatický bojkot.

Slovenské špičky nepocestujú

Už dávnejšie svoj odmietavý postoj smerom k tejto udalosti oznámila aj prezidentka SR Zuzana Čaputová. „Prezidentka sa stotožňuje s výhradami, pre ktoré sa viacerí predstavitelia štátov rozhodli nezúčastniť sa týchto ZOH. Ona sama účasť neplánovala, okrem iného aj z pandemických dôvodov,“ uviedol jej Jozef Matej z odboru komunikácie Kancelárie prezidenta SR.

Ako sa nám podarilo zistiť, na olympiádu do Pekingu nepocestujú ani ďalší dvaja najvyšší ústavní činitelia.

Predseda NR SR Boris Kollár (Sme rodina) nemal v pláne cestu do Pekingu vôbec. „Na olympijské hry nechodím, bez ohľadu na politiku. Tu by som však chcel pripomenúť, že olympiáda by mala byť o športe a nie o politike,“ povedal pre TVNOVINY.sk Boris Kollár.

Na Ďaleký východ definitívne neodcestuje ani premiér Eduard Heger. Informáciu o neúčasti na pekinskej olympiáde pre tvnoviny.sk potvrdila jeho hovorkyňa Ľubica Janíková. „Premiér takisto ani neuvažoval nad účasťou najmä pre pracovné povinnosti a zaneprázdnenosť doma na Slovensku,“ uviedla.

Dánsko a Česko nie, Rusko a Poľsko áno

Medzi najčerstvejšie štáty, ktoré nevyšlú svojich oficiálnych zástupcov, patrí Dánsko. Ako dôvod uviedlo obavy z porušovania ľudských práv v Číne.

Nateraz sú pre otvárací ceremoniál potvrdení čestní hostia najmenej z 23 krajín. Mnohé z nich budú zastúpené ministrami či veľvyslancami. Svojich prezidentov by však mali vyslať napríklad Rusko, Kazachstan, ale aj Mongolsko či Argentína.

Z Európy by tiež mali byť prítomní grécky premiér Mitsotakis, luxemburský veľkovojvoda Henrich, monacký knieža Albert, a najnovšie aj poľský prezident Duda.

Portál iDnes informuje, že v Pekingu nebude ani žiadny predstaviteľ českej vlády, tá však oficiálne o diplomatickom bojkote tohto podujatia nehovorí.

BRATISLAVA/Robert Ďurkáč, TASR

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Politika

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.