S vypožičanými bobami sa stala majsterkou sveta, teraz bude debutovať na ZOH. Preteká iba pár rokov

Viktória Čerňanská.
Zdroj: TVNOVINY.sk/Martin Lachkovič

V rozhovore nám priblížila svoje náklady na jednu sezónu.

Najväčší športový sviatok roka 2022 sa nezadržateľne blíži. O cenné kovy bude v Pekingu bojovať aj 50 slovenských športovcov, medzi nimi aj bobistka Viktória Čerňanská.

Tú pod piatimi olympijskými kruhmi čaká premiéra. Ako priznala v úvode rozhovoru pre tvnoviny.sk, srší z nej radosť.

„Veľmi sa už na toto podujatie teším, špeciálne keď budem v olympijskej dedine. Ešte mi to úplne nedošlo, že mám miestenku na takéto obrovské podujatie, avšak neviem sa už dočkať jazdy na tamojšej dráhe,“ netají emócie Čerňanská, ktorá do Číny odlieta v sobotu 29. januára. Do dejiska ZOH by mala prísť nasledujúci deň.

Dominancia medzi juniormi

Pred pekinskou olympiádou sa naladila úspechom na juniorskom svetovom šampionáte (MSJ) v rakúskom Innsbrucku, kde získala kompletnú medailovú zbierku. Nečudo, že z jej strany prevláda spokojnosť.

Zdroj: TVNOVINY.sk/Martin Lachkovič

„Byť juniorskou majsterkou sveta do 23 rokov je veľký úspech. Vzhľadom na to, že mám iba 19 rokov, považujem aj bronz v kategórii do 26 rokov za prenikavý výsledok. „Viki“ však na MSJ získala aj striebro, to sa jej s Patríciou Tajcnárovou podarilo ukoristiť v dvojboboch.

Pomoc od Lichtenštajnska

Zaujímavosťou však je, že na spomenutom šampionáte nepretekala so svojim 'strojom'. „Nakoľko moje boby sú už na ceste do Pekingu, na to, aby som vôbec mohla na MSJ štartovať, musela som si nejaké zaobstarať. Pomocnú ruku mi podalo Lichtenštajnsko, a tak som sa vďaka nim radovala z tohto úspechu, za čo im veľmi ďakujem,“ povedala.

Zdroj: archív V.Č.

Ženské monoboby budú mať na ZOH premiéru. Oproti klasickým bobom však nejde o veľký rozdiel. „Princíp je rovnaký ako v klasických boboch, akurát že v monoboboch som sama, a tak si ich aj sama musím roztlačiť. Je to pomerne náročné, keďže vážia zhruba 150 kilogramov. Následne na ne musím sama naskočiť a aj ich pilotovať a napokon ich aj zabrzdiť,“ opísala veľká nádej, ktorá priznáva, že na Slovensku nie sú pre tento šport vytvorené adekvátne podmienky.

Trénovanie mimo Slovenska

„Povedala by som, že žiadne. Za každým špeciálnym tréningom preto musíme cestovať do zahraničia. Keď som v Bratislave, snažím sa trénovať na atletickom ovále, či už šprinty alebo odrazy a taktiež cvičím v posilňovni. Pred sezónou som cestovala do Prahy za trénerom Romanom Gomolom (niekdajší český olympionik – pozn red.), kde je vybudovaný trenažér na bobové štarty. Tam som ich absolvovala viacero. Pre špeciálne tréningy na bobových dráhach musíme cestovať po celom svete, v apríli minulého roka som sa tri týždne pripravovala v Juhoafrickej republike“ hovorí Viktória, jedna z mála ľudí, ktoré sa bobom v našich končinách venujú.

Zdroj: TVNOVINY.sk/Martin Lachkovič

„Cieľom zväzu je hľadať najmä perspektívnych a atleticky zdatných jednotlivcov. Tento šport je finančne náročný, a tak ho nemôže robiť každý komu sa zachce. Dotyčný musí prejsť cez výber a až tam sa zistí, či na to naozaj má,“ vysvetľuje.

Drahý špás

Neraz sa stalo, že reprezentanti v iných, menej populárnych športoch si museli hradiť veci zo svojho. V prípade Čerňanskej to, zdá sa, neplatí.

„Som veľmi rada a vďačná, že Slovenský zväz bobistov mi všetko, čo potrebujem na prípravu, poskytuje. Túto olympijskú sezónu som však, našťastie, mala finančné celú pokrytú, a tak som sa mohla zúčastniť na všetkých pretekoch,“ hovorí bobistka, ktorú však predsa len jedna vec mrzí.

„Pred sezónou sa mali ešte dostaviť učité finančné prostriedky, z toho však, žiaľ, napokon nebolo nič. Nemohla som preto vycestovať na tréningový kemp, ktorý sa konal na olympijskej dráhe.“

Zdroj: archív V.Č.

Ako už uviedla, ide o pomerne drahý šport. Teraz sa nám to pokúsila rozmeniť na drobné. „Samotné monoboby stoja 30-tisíc eur. Na jednu sezónu potrebujem minimálne dve sady nožov, pričom jedna stojí sedemtisíc. K tomu treba pripočítať veci ako prilba, kombinéza a tretry. Jedná tréningová jazda na dráhe stojí od 50 do 80 eur, čo je pomerne dosť. Celkovo hovoríme o pár desiatkach tisíc eur na jednu sezónu,“ hovorí zverenkyňa Milana Jagnešáka.

Tréner, ktorý zachránil boby

Áno, je to presne ten Milan Jagnešák, dlhoročný reprezentant a účastník štyroch ZOH. „Spolupracujeme spolu od mojich začiatkov v tomto športe. Chodí so mnou na veľkú časť pretekov a výjazdov, takže sa za tie štyri roky už pomerne dobre poznáme. Veľmi si vážim skúsenosti a rady, ktoré sa mi snaží odovzdávať. Ku každej dráhe sa mi snaží dať všetky podrobnosti,“ vysvetľuje Čerňanská.

Zdroj: TVNOVINY.sk/Martin Lachkovič

Tá nedávno uviedla, že bez neho a jeho manželky by už boby na Slovensku neexistovali. Dôvod je prostý. „Obaja sa pri boboch pohybujú už takmer dve desaťročia, boli to práve oni, ktorí založili bobový zväz. Cítiť, že to robia srdcom a že ich tento šport nesmierne baví. Nepredpokladám, že to robia pre finančné obohatenie sa. Sotva by sa našiel niekto, kto by vynaložil obrovské množstvo úsilia a aj peňazí na vznik zväzu,“ domnieva sa.

Z atletiky preskočila na boby

Ako skonštatovala, ona sama robí všetko pre to, aby mali boby na Slovensku budúcnosť. „Verím, že sa teraz trochu viac spopularizujú aj tým, že som prvá Slovenka, ktoré ide na ZOH v monoboboch. Snažím sa ich čo najviac propagovať aj na sociálnych sieťach, hovoriť o nich, aby verejnosť vnímala, že tu máme aj takýto šport. Azda to padne na úrodnú pôdu a osloví ďalších potenciálnych bobistov,“ zaželala si Viktória, ktorá na tento zimný šport presedlala z úplne odlišnej disciplíny.

„Robila som atletiku, pričom sa jej snažím venovať doteraz. Môjho atletického trénera kontaktoval bobový zväz. Bobisti väčšinou hľadajú adeptov práve z radov atlétov, keďže sú pre boby dobre stavaní. Oslovili ma preto v roku 2018 s víziou dostať na olympijské hry mládeže,“ hovorí Čerňanská, ktorá sa na ne nielen prebojovala, ale aj vybojovala striebro.

Letná olympiáda nehrozí

Olympijská sezóna 2021/2022 je jej stále iba štvrtou v kariére. „Aj preto považujem za veľký úspech, že sa mi v takom krátkom čase podarilo kvalifikovať sa na ZOH,“ doplnila tínedžerka, ktorá by podľa vlastných slov na letnej olympiáde nemala šancu.

Zdroj: TVNOVINY.sk/Martin Lachkovič

„Myslím si, že nie som úplne rýchlostný typ, ktorý by sa mohol dostať až takto ďaleko. Väčšiu šancu som preto videla v boboch,“ uviedla talentovaná športovkyňa, ktorú neovplyvnila ani pretrvávajúca pandémia covidu.

Covid na ňu nemá vplyv

„Je hrozné, že už dva roky je takto obmedzovaný šport a aj celá spoločnosť. Mám to šťastie, že som opatrenia až tak nepociťovala, keďže sa často pripravujem v zahraničí a mohla som trénovať až počas covidových vĺn. Človek to najviac vníma počas pretekov, ktoré sú bez divákov,“ priznáva veľká nádej slovenského športu, ktorá, ako priznala, nemá veľa voľného času.

„Ak sa nejaký nájde, tak rada počúvam hudbu a trávim čas s rodinou a najbližšími priateľmi. Taktiež sa snažím čítať knihy,“ uviedla Čerňanská, ktorá naposledy prečítala knihu o Petre Vlhovej. „Veľmi ma to inšpirovalo,“ uzavrela.

BRATISLAVA/Robert Ďurkáč

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Viktória Čerňanská

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.