Ostatné

Vážne varovanie pre našich športovcov: Na olympiádu si nemajú brať mobily ani inú elektroniku

Ilustračná snímka
Ilustračná snímka Zdroj: reprofoto SOV

Toto varovanie vydal Národný bezpečnostný úrad.

Olympionici v ohrození. Národný bezpečnostný úrad (NBÚ) pre nich vydal opatrenia, ktoré majú dodržiavať počas olympiády v Číne. Tie sa týkajú predovšetkým kyberbezpečnosti a zneužitia ich osobných dát.

Internet banking, Gmail, Facebook, Instagram a ďalšie. Všetky tieto aplikácie využívajú naše najcitlivejšie údaje. A tie by podľa štátnych bezpečnostných expertov mohol niekto počas pobytu našich reprezentantov v Pekingu zneužiť.

„Zo záverov slovenských tajných služieb dlhodobo vyplýva, že Čína využíva rôzne formy pôsobenia na krajiny Európskej únie, aby šírila svoj vplyv na všetkých úrovniach spoločenského života. Na to môžu slúžiť aj rôzne informácie, ktoré sa dajú použiť na kompromitáciu alebo vydieranie verejne činných osôb,“ uviedol hovorca NBÚ Peter Habara.

Predovšetkým naši športovci a celý organizačný tím by mal byť ostražitý. Do Pekingu si nemajú brať žiadnu svoju elektroniku.

„Odporúčame, aby si slovenskí športovci, funkcionári a ďalší personál nebrali do Číny svoje vlastné elektronické zariadenia. Ak je to možné, treba si zaobstarať dočasnú elektroniku aj dočasné SIM karty,“ dodal Habara.

„My postupujeme v tých intenciách, ktoré dostávame nie len z NBÚ, ale komunikujme veci aj s Medzinárodným olympijským výborom a inými zložkami, ktoré sa zaoberajú bezpečnosťou či už na území Slovenskej republiky alebo aj v mieste konania,“ ozrejmil generálny sekretár Slovenského olympijského výboru Jozef Liba.

V posledných dňoch zároveň rezonuje aj otázka bezpečnosti olympijskej aplikácie, ktorú budú športovci z celého sveta v dejisku olympiády využívať. Viacerí medzinárodní odborníci ju nepovažujú za dostatočne bezpečnú. Mohla by byť podľa nich zneužitá na získavanie citlivých informácií od používateľa.

„Nie všetky veci sú verejné, ale robíme pre to maximum, aby celá naša výprava v prvom rade odišla v pokoji a v pokoji sa vrátila aj na Slovensko,“ upresnil Liba.

Viac sa dozviete z priloženej reportáže


BRATISLAVA/TV Markíza

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

Dôležité udalosti