Agentúra AFP nešetrí na Vlhovej adresu slovami chvály. Toto o nej napísali pred ZOH

Peter sedí vo väzení. Teraz má na krku ďalšie trestné stíhanie.
Zdroj: AP Photo/Elvis Piazza

Otec Igor Vlha spomína, že jeho dcéra mala v detstve aj iné záujmy.

Petra Vlhová je pripravená splniť na ZOH 2022 vysoké očakávania a môže zažiariť na lyžiarskych tratiach ako meteor na oblohe.

Takýmto spôsobom predstavuje slovenskú medailovú nádej v Pekingu Francúzska tlačová agentúra AFP.

Opisuje Vlhovej začiatky v rodnom Liptovskom Mikuláši. "Lyžovať vedela dávno predtým, ako hovoriť. Naučila sa to sama pod dohľadom brata Borisa. Do súťažnej kariéry sme ju nikdy netlačili," cituje TASR vyjadrenie Vlhovej otca Igora pre AFP.

Vlha spomína, že jeho dcéra mala v detstve aj iné záujmy. Hrávala hokej, futbal, rada sa šplhala na stromy a neskôr si obľúbila jazdu na motorke.

Jej prvým trénerom sa stal Ján Garaj. "Pamätám si na jej prvé preteky. Prešla bránkami ako prízrak. Zišla dolu bez strachu a neurobila žiadnu chybu. V cieli zdvihla ruky nad hlavu, plakala a kričala ´Som prvá!´, zaspomínal si.

Vo veku 10-15 rokov viedol prvú slovenskú celkovú víťazku Svetového pohára Rastislav Mažgút. "Zaujímalo ju jediné, ako sa stať najlepšou. Bola otvorená a priamočiara. Ak sa jej niečo v tréningu nepáčilo, ihneď mi to oznámila. Veľa detí je do lyžovania tlačené rodičmi. U Petry to tak nebolo. Milovala lyže a dychtila sa neustále učiť," zdôraznil Mažgut.

Vlhová má v zbierke šesť cenných kovov zo svetových šampionátov (1-4-1). Historické zlato získala v obrovskom slalome na MS 2019 v Are.

Podľa AFP by jej k olympijskému úspechu v Pekingu malo pomôcť aj priaznivé rodinné zázemie, keďže po svojom boku má neustále brata Borisa, ktorý sa stará aj o technické zabezpečenie, financie, robí šoféra i kuchára.

"Neustále na ňu dohliadam. Na trati to však je už iba o nej. Dokáže sa skoncentrovať na sto percent. Ťažko sa to popisuje, no je akoby v tranze. Dokáže lyžovať aj poslepiačky," neskrýval obdiv k sestre Boris Vlha.

PEKING/TASR

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Lyžovanie

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.