V miešanej štafete biatlonistov vyhrali zlato Nóri. Slovákov stiahli z trate

Slovenská biatlonistka Paulína Fialková predáva štafetu Michalovi Šimovi.
Zdroj: TASR

Úvodnú biatlonovú súťaž sprevádzali náročné podmienky.

Nórske kvarteto biatlonistov v zložení Marte Olsbuová Röiselandová, Tirill Eckhoffová, Tarjei Bö, Johannes Thingnes Bö získalo na ZOH 2022 v Pekingu zlaté medaily v miešanej štafete na 4x6 km. Severania triumfovali s náskokom 0,9 s pred obhajcami zlata Francúzmi v zostave Anais Chevalierová Bouchetová, Julia Simonová, Emilien Jacquelin, Quentin Fillon Maillet.

Bronz patrí športovcom Ruského olympijského výboru Ulane Nigmatullinovej, Kristine Rezcovovej, Alexandrovi Loginovovi a Eduardovi Latypovovi (+1,5). Slovenskú štafetu v zložení Ivona Fialková, Paulína Fialková, Michal Šima, Tomáš Sklenárik na treťom úseku predbehli o kolo a následne ju stiahli z trate. S deviatimi trestnými okruhmi ju klasifikovali na 17. mieste.

Úvodnú biatlonovú súťaž v najvzdialenejšom centre olympiády v Čang-ťia-kchou sprevádzali náročné podmienky s teplotami hlboko pod bodom mrazu. Na strelnici situáciu komplikoval silný vietor. Veľké problémy spôsobil Ivone Fialkovej, ktorá po ležke musela absolvovať tri trestné okruhy. Slovenská štafeta sa tak prepadla na posledné 20. mieste so stratou 1:50:2 min na vedúce Taliansko. Lisa Vitozziová zostala na čele aj po stojke o pol sekundy pred Röiselandovou. Ivona Fialková musela trikrát dobíjať a strelnicu opustila na 19. priečke.

Röiselandová v závere prvého úseku vystupňovala tempo a Eckhoffovej odovzdávala s náskokom 16,7 s. Eckhoffová sa však na ležke trápila. Minula tri terče za sebou, nevyhla sa trestnému okruhu a na čelo sa opäť vrátili Talianky s Dorotheou Wiererovou. Po nevydarenej stojke musela Eckhoffová bežať ďalšie dva trestné okruhy. Simonová vďaka čistej streľbe vytiahla francúzsku štafetu na druhé miesto a ešte pred odovzdávkou predstihla Wiererovú. Paulína Fialková posunula slovenskú štafetu na 17. priečku.

Francúzi vďaka kvalitnému bežeckému výkonu Jacquelina v úvode tretieho úseku zvyšovali náskok. Na strelnici sa však druhý muž celkového poradia Svetového pohára zasekol a obhajcovia zlata klesli na štvrté miesto. Na čelo sa dostala štafeta Ruského olympijského výboru. Slovenskú štvoricu po trestných okruhoch Šimu, ktorý netrafil ani jeden terč, stiahli z trate, Sklenárik si tak na olympijskú premiéru musí ešte počkať.

Na štvrtom úseku sa Francúzi s finišmanom Fillonom Mailletom i Nóri s Johannesom Thingnesom Böom vrátili do boja o zlato. Bö musel na záverečnej stojke dobíjať a na Latypova strácal takmer 10 sekúnd, dokázal však zlikvidovať manko a vďaka skvelému nástupu v cieľovej rovinke zabezpečil pre svoju krajinu druhé olympijské zlato v miešanej štafete.

TASR pripomína, že mix mal premiéru pod piatimi kruhmi v roku 2014 v Soči, Slovensko v zložení Jana Gereková, Anastasia Kuzminová, Pavol Hurajt a Matej Kazár obsadilo pôvodne 6. miesto, no po následnej diskvalifikácii štvrtého Nemecka sa posunulo o priečku vyššie. V roku 2017 navyše diskvalifikovali aj pôvodne piate Rusko. Paulína Fialková, Kuzminová, Kazár a Martin Otčenáš o štyri roky neskôr v Pjongčangu preteky nedokončili.

ZOH 2022 - Biatlon
miešaná štafeta na 4x6 km:
1. Nórsko (Marte Olsbuová Röiselandová, Tirill Eckhoffová, Tarjei Bö, Johannes Thingnes Bö) 1:06:45,6 h (3+13), 2. Francúzsko (Anais Chevalierová Bouchetová, Julia Simonová, Emilien Jacquelin, Quentin Fillon Maillet) +0,9 s (3+11), 3. Ruský olympijský výbor (Ulana Nigmatullinová, Kristina Rezcovová, Alexander Loginov, Eduard Latypov +1,5 (1+13), 4. Švédsko +41,0 (0+13), 5. Nemecko +1:05,5 min (2+18), 6. Bielorusko +1:14,6 (2+14), 7. USA +2:12,7 (1+12), 8. Švajčiarsko +2:24,0 (2+11), 9. Taliansko +2:39,7 (2+14), 10. Rakúsko +2:58,6 (2+13)...17. Ivona FIALKOVÁ, Paulína FIALKOVÁ, Michal ŠIMA, Tomáš SKLENÁRIK (SR) +1 kolo (9+13)

PEKING/TASR

Práve sa číta

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme ZOH 2022

Dôležité udalosti