Petra Vlhová pár hodín pred štartom obráku vyslovila nádherné želanie určené fanúšikom

Petra Vlhová.
Petra Vlhová. Zdroj: FOTO TASR - SOŠV/Andrej Galica

Slovenská reprezentantka je veľmi profesionálna, aj čo sa týka dodržiavania opatrení v olympijskej dedine.

Slovenská lyžiarka Petra Vlhová si pred štartom pondelňajšieho obrovského slalomu na ZOH v Pekingu vyskúšala pretekovú trať. Spokojná je so snehom a pre úspech je odhodlaná urobiť všetko, čo je v jej silách. Fanúšikom, ktorí si na jej jazdu musia privstať, poslala odkaz.

P. Vlhová fanúšikom: Ja vám prajem, aby ste si to užili. Dúfam, že vám vyčarím úsmev

V nedeľu doobeda si Vlhová vyskúšala zjazdovku v Čínskom národnom centre zjazdového lyžovania v Jen-čchingu. "Trať je naozaj veľmi dobrá. Dala som si dve jazdy, mám veľmi dobré pocity. Pretekový kopec je veľmi dobrý, na tréningovom svahu je sneh veľmi tupý a agresívny. Je preto ťažké nájsť správne nastavenie. Ale na pretekovej trati je veľmi dobrý. Ale myslím si, že sme našli dobré nastavenie aj so servismanmi," uviedla slovenská lyžiarka.

Po ceste na kopec, na ktorý sa dá dostať buď autobusom cez horské serpentíny, alebo aj lanovkou, je nevšedný pohľad. Kopce okolo sú zaliate slnkom, na bielo sa týčia iba zjazdovky. "Je to také čudné, že nikde inde nie je sneh, len na zjazdovke, ale neriešim to. Je to tu úplne inakšie ako inde. Je to celkovo úplne iná olympiáda, opatrenia sú prísne a nie je to také uvoľnené. Ale to je možno lepšie pre nás športovcov, že sa môžeme naplno sústrediť. Snažím sa urobiť maximum pre môj výkon. Uvidíme, ako to dopadne," dodala Vlhová.

Na tvári slovenskej olympioničky je vidieť, že je v lepšej psychickej pohode ako v minulých sezónach. Vlhová to potvrdila v tejto sezóne už niekoľkokrát a zdupľovala to aj pred prvý štartom na hrách v Pekingu: "Neviem sa pretvarovať, takže áno, som v pohode a ľudia to vidia. Budem sa snažiť podať svoje maximum. Všetko sme urobili tak, ako sme mali. Už sa len dobre vyspať."

Prvé kolo "obráku" je na programe o 3.15 SEČ, druhé o 6.45. Slovenskí fanúšikovia si teda musia privstať, Vlhová im odkazuje: "Ja vám prajem, aby ste si to užili. Bude to ťažké vstávať, ale myslím, že to vydržíte a obetujete. Dúfam, že vám vyčarím úsmev."

Spolu s Vlhovou sa postaví na štart aj Rebeka Jančová, ktorá pod piatimi kruhmi absolvuje premiéru. "Zjazdovka sa mi veľmi páči, aj povrch. Je to taký príjemný tvrdý sneh, uvidíme, ako to postavia. Je to dosť široké, myslím, že sa budú dať robiť rôzne variácie. Dá sa to postaviť ťažšie aj ľahšie. Sú tam vlnky, na niektoré nevidno. Ak to postavia cez takú ostrejšiu vlnku, tak nebude vidno, keď cez menšiu časť vlnky, tak bude vidieť," povedala Jančová.

Mladá 18-lyžiarka sa na pondelkový prvý olympijský štart teší, má pred ním jasný cieľ:

"Chcem ísť svoju vyrovnanú jazdu od hora až dolu, aby som nerobila zbytočné chyby. Chcem dať do toho pretekový švih a agresivitu."

Asistent trénera P. Vlhovej: Ak urobí to čo vie, príde niečo veľké

Matej Gemza má pred pondelkovým štartom slovenskej lyžiarky Petry Vlhovej na ZOH v Pekingu dobré pocity. Asistent hlavného trénera Maura Piniho je presvedčený, že ak ich zverenka predvedie to čo vie, príde niečo veľké.

Gemza po nedeľných voľných jazdách prezradil, ako sa Vlhová pripravovala na štart prvej disciplíny v Pekingu: "Príprava sa začala hneď po príchode Číny. Začali sme slalomom, obrák bol na pláne dni pred pretekmi. Včera sme mali deň voľna, dnes voľné jazdy."

Rovnako ako Vlhová, tak aj asistent trénera uviedol, že preteková trať je vo výbornom stave.

"Preteková zjazdovka nie je až taká ťažká, tréningové sú ťažšie. Tam je to veľmi náročné, neupravovali sa pár týždňov, preto je to ťažšie. Preteková trať ani profil nie je ťažká. Je to o nastavení lyží, aby išli do sklzu. Akékoľvek zaváhanie a kontrola rýchlosti je poznať na čase."

Tím Vlhovej v nedeľu doobeda ešte nepoznal rozloženie brán na trati: "Hneď ako trať postavia, urobíme fotky a videá, zanalyzujeme si to a povieme si pár taktických vecí. Potom sa už len dobre navečerať a vyspať sa," povedal Gemza. Na adresu Vlhovej dodal: "Počas tréningov vyzerala dobre, lyžovala dobre. Záležať bude od toho ako sa zobudí, ale ona už tieto veci zvláda na najvyššej úrovni. Nervozita je taká normálna, preteková, to je vždy. Ale nič špeciálne nepozorujeme. Chceme medailu všetci, ale to chce každá pretekárka. Petra lyžuje dobre a stabilne. Ak urobí to čo vie, potom príde niečo veľké."

Gemza tiež prezradil, že slovenská reprezentantka je veľmi profesionálna, aj čo sa týka dodržiavania opatrení v olympijskej dedine. "Aj preto sa nám darí držať sa tak, aby sme boli zdraví."

PEKING/TASR

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Lyžovanie

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.