Mužský zjazd preložili pre silný vietor na pondelok

Mužský zjazd pre silný vietor preložili na pondelok.
Mužský zjazd pre silný vietor preložili na pondelok. Zdroj: AP Photo/Alessandro Trovati

Jeho štart stanovili na 5.00 SEČ, medzi dve kolá obrovského slalomu žien.

Zjazd mužov na ZOH v Pekingu sa pôjde až v pondelok. Silný nárazový vietor znemožnil v nedeľu absolvovať úvodnú disciplínu alpského lyžovania podľa plánu a organizátori museli súťaž odložiť o jeden deň. V pondelok stanovili jeho štart na 5.00 SEČ, medzi dve kolá obrovského slalomu žien. Ten sa pôjde v nových časoch - 1. kolo 2.30 a druhé o 7.30 SEČ.

Zjazd mal pôvodne odštartovať o 4.00 SEČ (11.00 h miestneho času), pre nepriaznivé počasie ho však najskôr trikrát posunuli o hodinu. Ani potom sa však podmienky v horskom stredisku Siao-chaj-tchuo nezlepšili a tak po šiestej ráno európskeho času prišiel definitívny verdikt o odložení kráľovskej disciplíny "v záujme bezpečnosti a spravodlivej súťaže". Na vrchole zjazdovky "The Rock - Skala" dosahovala rýchlosť vetra takmer 50 km/h, v nárazoch až 65 km/h.

Už v sobotu organizátori naznačili možný časový posun, keďže predpoveď naznačovala veterné podmienky a tie sa mali ustáliť až popoludní tamojšieho času. "Chceme, aby preteky boli čo najférovejšie," citovala agentúra APA riaditeľa pretekov FIS Markusa Waldnera.

Silný vietor v dejisku hier spôsobil už zrušenie sobotňajšieho tretieho meraného tréningu. Po jazdách prvých troch lyžiarov ho najprv prerušili a napokon z bezpečnostných dôvodov aj predčasne ukončili. V prvom meranom tréningu na zjazd dosiahol najlepší čas Švajčiar Stefan Rogentin, v druhom zvládol trať najrýchlejšie Nór Aleksander Aamodt Kilde.

Až do piatku sú v centre alpského lyžovania v Jen-čchingu na programe medailové rozhodnutia každý deň. V pondelok sa okrem mužského zjazdu pôjde aj obrovský slalom žien, v utorok super-G mužov, v stredu slalom žien, vo štvrtok kombinácia mužov a v piatok super-G žien. V sobotu je potom v pláne prvý meraný tréning na ženský zjazd.

PEKING/TASR

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Peking

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.