V pretekoch na sánkach vyhral nemec Ludwig. Slovák Ninis skončil na 21. priečke

Na snímke slovenský sánkar Jozef Ninis.
Zdroj: TASR

Slovenský reprezentant Jozef Ninis štartoval už na piatej olympiáde.

Nemecký sánkar Johannes Ludwig získal v nedeľu na ZOH 2022 v Pekingu zlatú medailu v súťaži jednotlivcov. Úradujúci víťaz Svetového pohára triumfoval v ľadovom tobogane strediska Jen-čching s náskokom 0,160 s pred Rakúšanom Wolfgangom Kindlom. Bronz vybojoval Talian Dominik Fischnaller, ktorý zaostal o 0,951 s.

Ludwig potvrdil úlohu najväčšieho favorita. Už v úvodnej jazde sa usadil na čele a post lídra si udržal až do konca súťaže. Na dráhe, na ktorej nenašiel premožiteľa ani v predolympijských pretekoch, dvakrát zlepšil traťový rekord. Na ZOH 2018 v Pjongčangu získal bronz. Pre Kindla i Fischnallera je to prvá olympijská medaila.

Slovenský reprezentant Jozef Ninis, ktorý štartoval už na piatej olympiáde, obsadil konečné 21. miesto so stratou 4,281 s na Ludwiga. Po úvodných dvoch jazdách bol 16., v tretej sa však nevyhol zaváhaniam a výrazne si pohoršil. Jeho olympijským maximom zostala 20. priečka zo ZOH 2014 v Soči. Olympijský debutant Marián Skupek obsadil 26. pozíciu (+5,439). Do záverečnej štvrtej jazdy postúpilo v nedeľu prvých 20 sánkarov.

ZOH 2022 v Pekingu - sánkovanie

muži - jednotlivci: 1. Johannes Ludwig (Nem.) 3:48,735 min, 2. Wolfgang Kindl (Rak.) +0,160 s, 3. Dominik Fischnaller (Tal.) +0,951, 4. Felix Loch (Nem.) +1,143, 5. Kristers Aparjods (Lot.) +1,318, 6. Max Langenhan (Nem.) +1,357, 7. Gints Berzins (Lot.) +1,438, 8. Christopher Mazdzer (USA) +2,642, 9. Roman Repilov (ROC) +2,899, 10. Semjon Pavličenko (ROC) +2,914,... 21. Jozef NINIS (SR) +4,281, 26. Marián SKUPEK (SR) +5,439

O ďalšej olympiáde rozhodne manželka a deti

Ninis len ťažko trávil konečnú 21. pozíciu. Päťnásobnému účastníkovi olympiády len o jedinú priečku uniklo miesto v záverečnej štvrtej jazde, v ktorej by mohol zlepšiť svoje olympijské maximum. Tým je aj naďalej 20. miesto zo Soči 2014. Končiť sa však nechystá a po rodinnej porade sa rozhodne, či sa pokúsi o účasť na šiestych ZOH.

Ninis po tretej jazde len ťažko nachádzal slová: "Nemôžem to rozdýchať, veľmi ma to mrzí a som z toho hotový. Bol som dnes pred pretekmi nervózny, lebo včerajšie jazdy mi narobili vrásky. Ale konečne som spodok prešiel, tak ako sa to má. Ale úplne mi vypadla horná časť, kde stačilo lepšie odriadiť zákrutu. Škoda."

Po prejazde cieľom nedeľnej tretej jazdy však figuroval na postupových priečkach, aj preto sa ihneď vybral na štart štvrtého kola. No vzápätí prišiel smutný rezultát. "Dúfal som, že aj napriek chybe som dohnal nejaké desatinky, a preto som utekal hore, aby som sa pripravil na štvrtú jazdu. Ale predbehol ma Lotyš. Chýbalo pár stotín. Nevadí, idem ďalej, budeme ešte bojovať na sto percent o dobrý výsledok v štafete," povedal Ninis.

Päť účastí pod olympijskými kruhmi by chcel 40-ročný sánkar ešte zveľadiť, no definitívne sa rozhodne až doma: "Sú to ďalšie štyri roky tvrdej práce. A ja som aj manžel a otec dvoch detí. Vypariť sa z domu na mesiac v kuse a nechať ženu samú... Uvidíme, ak bude súhlasiť manželka a deti dovolia, tak by som ešte chcel zabojovať o nejakú medailu. Za ten pocit, čo som tomu obetoval. Či to bude z olympiády neviem, ale aspoň zo Svetového pohára by som chcel."

Ninis uviedol, že pod jeho výkon sa podpísala aj nervozita: "Štart som mal pomalší oproti včerajšku, ale bol som fakt nervóznejší a plný očakávania. Chcel som dať bezchybnú jazdu, stačilo by to. Bolí to, je to drobné zaváhanie. Musím to v sebe ešte dusiť a vyliečiť sa z toho. Je ťažké vysporiadať sa s tým, ale v športe to takto chodí. Musím sa s tým vyrovnať sám. Zajtra sa pôjdem pozrieť na Petru Vlhovú, ak stihnem, potom aj na kolegyňu Katarínu Šimoňákovú. Pôjdem si vyvetrať hlavu."

Skupek chce zbierať skúsenosti

Dvadsaťročný Marián Skupek išiel na svoju prvú olympiádu predovšetkým zbierať skúsenosti. Konečné 26. miesto na ZOH v Pekingu však považuje za sklamanie. Mladý sánkar zároveň nabral chuť do ďalšej práce pretože vie, že má na viac.

Skupek mal z ľadového toboganu lepší pocit po tréningových jazdách, než po tých ostrých súťažných. "Nie som veľmi spokojný, v tréningu sa mi jazdilo lepšie. Neviem, či to bolo v dôsledku stresu, ale viem, že mám na viac," uviedol pre TASR.

U Skupeka zohral úlohu aj fakt, že na ZOH bol po prvý raz. "Som ešte mladý, tu boli skúsenejší pretekári. Ja tých skúseností ešte tak veľa nemám."

Ako uviedol, okrem zážitkov a zoznámením sa s olympijskou atmosférou si so sebou odnesie aj niečo do ďalšej kariéry: "Určite motiváciu pracovať na sebe a lepšie zvládať stres."

Počas ďalších dní by sa chcel mladý olympionik dostať aj na iné športy, rád by si pozrel vystúpenie Petry Vlhovej a v akcii by chcel vidieť aj slovenských hokejistov. Sledovať bude aj svojich kolegov v tobogane, najmä Jozefa Ninisa, ktorý štartuje na svojej piatej olympiáde. Skupek na tento úctyhodný míľnik reagoval: "Neviem, či sa aj ja dostanem na päť olympiád, ale aspoň na jednu by som chcel ešte určite ísť."

PEKING/TASR

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme ZOH 2022

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.