Vždy mu všetko trvalo. Najrýchlejší lyžiar sveta sa po štyridsiatke teší zo senzačnej medaily

Johan Clarey oslavuje striebro na ZOH 2022.
Zdroj: TASR/AP

Cenný kov venoval svojmu zosnulému kamarátovi.

Pondelkové preložené preteky alpských lyžiarov v zjazde na ZOH v Pekingu mali nečakaného hrdinu. Stal sa ním francúzsky reprezentant Johan Clarey, ktorý si pomerne prekvapujúco vyjazdil striebornú medailu.

Rodák z Annecy totiž v priebežnom hodnotení Svetového pohára figuruje až na 13. mieste, v zjazde je deviaty.

Teraz sa prekvapujúco tešil z cenného kovu na tomto fóre iba deň pred svojimi 41. narodeninami, čím sa stal najstarším olympijským medailistom v alpskom lyžovaní v histórii.

Prekonal tak doterajší rekord vtedy 36-ročného Američana Bodeho Millera, ktorému sa v Soči 2014 podarilo vybojovať bronz.

„Nezáleží na tom, či máte medailu v dvadsiatich alebo v štyridsiatke. Stále je to olympijský kov a máte krásnu spomienku,“ zdôveril sa bezprostredne po úspechu pre agentúru Reuters Clarey, ktorý doteraz vo Svetovom pohári zaknihoval deväť pódiových umiestnení, avšak ani jeden triumf.

Zdroj: TASR/AP

Jeho počiatočné sezóny medzi svetovou elitou značne ovplyvňovali zranenia. Napriek tomu aj jeho samotného prekvapuje takáto dlhovekosť.

„Po tridsiatke som utrpel podstatne menej zranení, a preto som mal z lyžovania väčšiu radosť. Najlepšie roky prežívam vo veku 35-40 rokov, čo je neuveriteľné. Pokračovať v lyžovaní v 40 rokoch, aj keď sa mysľou na tento vek necítim, je obdivuhodné,“ rozplýval sa pre oficiálnu olympijskú stránku.

Striebornú medailu venoval svojmu zosnulému kolegovi a kamarátovi Davidovi Poissonovi. Ten tragicky zahynul v roku 2017 počas tréningu. „Keď som prekročil cieľovú čiaru, okamžite som si na neho spomenul. 'Táto medaila je pre teba', povedal.

Ako však priznal v ďalšom interview pre Eurosport, rozhodujúcu silu nabral tesne pred pretekmi. „Všetci mi hovoria: ‚To je skvelé, v 41 rokoch.‘ Avšak v takomto veku je ťažké byť každý deň pripravený na sto percent. Ráno som bol celkom unavený, dokázal som sa však znovu zmobilizovať minútu pred štartom,“ uviedol Clarey, ktorého prezývajú „Jo“, ale aj „ujo“ alebo „starý pán“.

Zdroj: TASR/AP

Ten sa však okrem pekinského striebra už do histórie stihol zapísať aj inak. V zjazde 2013 vo švajčiarskom Wengene mu namerali neuveriteľnú rýchlosť 161,9 kilometra za hodinu, čo je doteraz platný rekord. Dokázal to tiež už v zrelšom veku, ako 32-ročný.

Ako dodal, celý život mu všetko, takpovediac, trochu trvalo. „Môj život je zvláštny. Vždy som bol trochu oneskorený, už ako malý chlapec. Matka hovorila, že mi všetko trvalo dvakrát tak dlho. Chodenie, rozprávanie, dokonca aj mliečne zuby mi vypadli neskôr ako obvykle. Taktiež som sa neskoro oženil. Pre moju športovú kariéru to asi platí tiež,“ skonštatoval.

Počas jedného z početných rozhovorov, ktoré robil s medailou na krku, sa zdôveril, že veľmi v tej chvíli myslel na najbližších. „Stále ich mám v mysli, tých, ktorí sú v Tignes, kde žijem... Moja žena, rodina. Bez nich by som tu v takomto veku nebol,“ povedal dojatý Clarey.

Zdroj: Profimedia.sk

Ten je zároveň aj najstarším lyžiarom, ktorý sa v roku 2019 ako 38-ročný radoval z medaily aj na majstrovstvách sveta, kde v super-G získal takisto striebro. To pekinské však má pre neho omnoho väčšiu cenu.

„Toto je najkrajší deň mojej kariéry. Hovoril som si: ‚Sú to tvoje posledné olympijské hry, jednoducho to tej zjazdovke ukáž,“ povedal už trojnásobný účastník ZOH, ktorý zvažoval, či má zmysel pokračovať. „Som rád, že som sa rozhodol jazdiť ďalej,“ uzavrel s úsmevom.

PEKING/Robert Ďurkáč

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme ZOH 2022

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.