Ani nemôžem povedať, že ako mi bije srdce. Pozrite si reakcie Vlhovej brata a trénera Piniho

Uprostred slovenská lyžiarka Petra Vlhová oslavuje v cieli s bratom Borisom Vlhom zlato v slalome na ZOH 2022.
Zdroj: TASR

Po druhej jazde sa všetci upierali na svetelnú tabuľu.

Prvý telefonát Borisa Vlhu po triumfe jeho sestry v slalome na ZOH v Pekingu patril priateľke, dcére a rodičom.

Emócie sa ho držali ešte aj viac ako hodinu po pretekoch, opisoval ich len ťažko. Okrem športového umenia Petry Vlhovej však vyzdvihol aj prácu trénerov, ktorí postavili trať druhého kola.

ODPORÚČAME: Vlhová okomentovala zlaté preteky. Opísala pocity, ktoré prežívala po dojazde 2. kola

V ňom slovenská lyžiarka predviedla vynikajúcu jazdu a napokon to po 8. mieste po prvom kole dotiahla až na zlato. „Bolo to veľmi emotívne, pocity sú neskutočné a ťažko sa k tomu vyjadruje. Hlavou mi prebleskla celá Petrina kariéra. Prvý telefonát patril dcére a priateľke, potom rodičom,“ povedal Vlha.

Podľa neho bolo najdôležitejšie podporiť slovenskú lyžiarku po nevydarenom prvom kole, no priznal, že to nebolo jednoduché: „Boli sme v našej v miestnosti, snažil som sa ju rozosmiať a hovoril som jej, že nemá čo stratiť. Vzala si to k srdcu. Vedela, že to nebolo v lyžiach, ale že to bolo len o nej. Musel som jej hovoriť, nekomunikovala. Ale videl som, že si verí a že chce. Tak som jej hovoril všetko, čo som vedel.“

Zdroj: TASR/AP

Vlhovej brat tiež nebol po prvom kole spokojný, ale vedel, že šanca na medailu žije. „Prvý moment som bol sklamaný. Ale vedel som, že nie je nemožné vyhrať. Dali sme Petre podporu a celú energiu. Ja som vedel, že ona po zlej jazde dokáže zabrať a veril som. Aj keď som vedel, že to bude ťažké.“

Po druhej jazde sa všetci upierali na svetelnú tabuľu, postupne sa na nej všetky Vlhovej konkurentky prepadali. A to aj zásluhou trénera Maura Piniho, ktorý postavil trať.

PREČÍTAJTE SI: Ruku na srdce, kto jej veril po prvom kole? Prečítajte si reakcie na zlato Petry Vlhovej

„Čakal som potom už len na Dürrovú. Prvá polovica trate bola ľahšie a keď som videl, ako postupne stráca, vedel som, že to vyjde. Výbornú robotu však odviedol Mauro, neskutočne takticky to postavil. Spolu s Maťom Gemzom a Matteom Baldissaruttim si zaslúžia veľkú pochvalu,“ povedal Vlha.

Psychické rozpoloženie Vlhovej nebolo po nevydarenom obráku najlepšie, aj v tomto prípade bola dôležitá práca tímu. „My sme po ňom pokračovali podľa plánu. Mali sme voľné jazdenie a nestresovali sme. Boli sme v pokoji,“ prezradil Vlhovej brat.

Zdroj: TASR

Uviedol, že pred ďalšími pretekmi v super-G bude čas aj na malú oslavu slalomového zlata, ale potom príde opäť tvrdý tréning: „Chceme medailu aj z kombinácie, v super-G sa uvidí. Videli ste, čo urobilo s Hectorovou, že vyhrala obrák. Mala nešťastie na špicar, ale ťažila z eufórie. Ale uvidíme.“

Tím Vlhovej však myslí už aj na zvyšok sezóny a na obhajobu veľkého glóbusu. Kým pred olympiádou sa ním nezaoberal, po splnení cieľa na ZOH to už bude častá téma.

POZRITE SI TIEŽ: OBRAZOM: Pozrite si Vlhovej zlatý olympijský slalom očami fotoreportérov

„Už som sa pozrel aj pred Pekingom, ako na tom sme. Všetko je otvorené, ideme od nuly. Budeme bojovať o veľký glóbus, máme malú stratu na Shiffrinovú, takže prečo to neskúsiť,“ povedal Vlha. Strata na líderku je len 17 bodov, Američanke sa navyše v Pekingu vôbec nedarí. Ani obrovský slalom a ani stredajšie preteky nedokončila.

„Je mi to ľúto. Nezávidím, v akej je situácii. Neviem, čo sa tam deje, nechcem sa do toho starať. Ale je to veľký tlak, pasovali ju na päť medailí a človek to nemusí zvládnuť,“ uzavrel Vlha.

„Nemáš čo stratiť“

Mauro Pini to opäť dokázal a ako tréner si pripísal ďalšiu olympijskú medailu. Slovenskú hviezdu Petru Vlhovú priviedol v stredu k vytúženému zlatu v slalome.

Švajčiarsky kouč po dramatickom druhom kole žiaril šťastím. „Teraz ani nie je čas niečo hodnotiť, treba si to len užívať,“ povedal po splnenom olympijskom cieli.

SÚVISIACI ČLÁNOK: Lyžiarska legenda Gantnerová-Šoltýsová reaguje na Vlhovej zlato. Tieto veci boli podľa nej kľúčové

Pini prišiel do tímu Vlha pred touto sezónou, zmenil jeho nastavenie a slovenskej lyžiarke priniesol najmä pohodu, čo opakovane vyzdvihovala. „Ani neviem. Asi je to viera v úspech a vytvorenie správnej energie a správneho vedenia,“ odpovedal na otázku, aký má recept na úspech.

Pre švajčiarskeho trénera je to ďalší olympijský kov do zbierky. V roku 2014 pomohol Slovinke Tine Mazeovej k zlatu v zjazde a obrovskom slalome, štyri roky predtým vo Vancouveri bol ako člen švajčiarskeho tímu pri triumfoch Didiera Defaga a Carla Janku a bronze Silvana Zurbriggena.

Zdroj: TASR

Vlhovej nevyšlo prvé kolo podľa predstáv, keď obsadila až 8. miesto s mankom 72 stotín sekundy za vedúcou Nemkou Lenou Dürrovou. V druhom však predviedla výbornú jazdu a keď jej najväčšie súperky zaváhali, dočkala sa zlata.

„Medzi jazdami som hovoril Petre, aby bola skutočne odvážna, dala do toho srdce a že nemá čo stratiť. Aby nič neľutovala, keď dnes príde na izbu. A ona bola neskutočná, mala na to minútu a zvládala to excelentne,“ pochvaľoval si výkon svojej zverenky.

TIP: Dychvyrážajúce druhé kolo, sny sa plnia. Toto o Vlhovej zlate na ZOH napísali zahraničné médiá

Po tom, čo posledná Vlhovej súperka Dürrová prišla do cieľa so stratou 19 stotín, zavládla v slovenskom tíme obrovská radosť.

„Ani nemôžem povedať, ako mi bije srdce. Som veľmi, veľmi, veľmi šťastný a som si istý, že nám to vydrží dnes večer, zajtra i celý ďalší rok,“ tešil sa tréner, ktorý postavil trať druhého kola.

PEKING/TASR

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Reakcie

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.