Shiffrinová prežíva nevydarenú olympiádu. Podobné príbehy zažili aj ďalšie veľké hviezdy

Mikaela Shiffrinová sedí na trati po tom, ako vypadla v 1.kole slalomu žien.
Zdroj: TASR/AP - Robert F. Bukaty

Mikaela Shiffrinová v Pekingu nedokončila ani jedny preteky, ktorých sa zúčastnila.

Očakávalo sa, že americká lyžiarka Mikaela Shiffrinová bude na zimných olympijských hrách v Pekingu opäť bojovať o najvyššie priečky vo svojich silných disciplínach. Zatiaľ jej však účasť na olympiáde vôbec nevychádza, keďže nedokončila žiadne preteky, ktorých sa zúčastnila. V pondelkovom obrovskom slalome vypadla už v prvom kole, a to isté sa zopakovalo aj v stredajšom slalome. Príbeh fenomenálnej športovkyne tak výrazne pripomína príbehy japonskej tenistky Naomi Osakovej a gymnastky Simone Bilesovej z letných hier v Tokiu 2020.

Zatiaľ čo Osaková a Bliesová povedali, že obrovský tlak médií a očakávania, ktoré do nich vkladali, ovplyvnili ich výkony, Shiffrinová uviedla, že ten tlak zvládne.

Bilesová nedokončila svoje súťaže pre náhlu a nebezpečnú dezorientáciu vo vzduchu. Neskôr uviedla, že duševné zdravie je dôležitejšie ako šport.

Osaková sa pred OH odhlásila z iných veľkých podujatí, aby sa vyhla médiám, ktoré podľa nej ovplyvňujú jej psychickú pohodu. Účinkovanie pod piatimi olympijskými kruhmi na domácej pôde sa pre ňu skončilo neúspechom.

Zdroj: TASR/AP - Luca Bruno

Shiffrinová vidí aj pozitívne momenty

„Posledných pár dní bolo v poriadku, aj keď stále ťažkých, pretože cítite, ako sa to napätie stupňuje a stupňuje, čo vás potom trochu ubíja, no s týmito pocitmi som v pohode. Trvalo to veľa rokov, no už sa nebojím cítiť sa trochu skľúčene kvôli nejakým očakávaniam,“ uviedla Shiffrinová.

„Chcela som tieto preteky zlyžovať agresívne. To som aj urobila, ale najdôležitejšie je, že musíte prísť do cieľa, čo je teraz pre mňa najväčší problém. Počas celej mojej kariéry som s tým starosti nemala,“ dodala

„Je toho veľa, čo by sa dalo na tejto jazde analyzovať. Možno som tlačila až príliš a prekročila som limit. Zrejme by bolo lepšie sa na to spýtať nejakého psychológa. Každý si na to urobí svoj názor. Úprimne, som v rozpakoch, takže je ťažké povedať, čo presne sa pokazilo,“ pokračovala fenomenálna lyžiarka.

Mikaela Shiffrinová prišla do Pekingu ako trojnásobná víťazka Svetového pohára. Na konte má aj tri olympijské medaily. V Pekingu je zatiaľ bez cenného kovu.

Okrem športových úspechov, ktoré dosahuje, ju do centra pozornosti médií staval aj jej vzťah s nórskym alpským lyžiarom Alexandrom Aamoldtom Kildem, ktorý na hrách získal bronzovú medailu v super-G.

„Napriek všetkému, čo cítim, ak sa pozriete okolo, tak je to celkom pekný deň. Môj tímový kolega Ryan Cochran Siegle včera získal striebornú medailu. Môj priateľ je tu tiež a získal bronz. Stále je tu mnoho vecí, pre ktoré by sme mali byť optimistickí,“ uzavrela Shiffrinová v rozhovore pre Reuters.

BRATISLAVA/Matej Babic

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Mikaela Shiffrinová

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.