Johannes Strolz napodobnil svojho otca a má zlato v kombinácii

Rakúsky lyžiar Johannes Strolz sa teší zo zlatej medaily v alpskej kombinácii mužov.
Zdroj: TASR/AP

V cieli mal v súčte zjazdu a slalomu náskok 59 stotín sekundy pred strieborným Nórom Aleksanderom Aamodtom Kildem.

Rakúsky lyžiar Johannes Strolz triumfoval vo štvrtkovej alpskej kombinácii na ZOH 2022 v Pekingu. V cieli mal v súčte zjazdu a slalomu náskok 59 stotín sekundy pred strieborným Nórom Aleksanderom Aamodtom Kildem, tretí skončil Kanaďan James Crawford (+0,68 s).

Strolz sa po najrýchlejšom slalomovom kole posunul na najvyššiu priečku zo 4. pozície po zjazde a pripísal si prvý medailový úspech v kariére. Jeho najvýraznejším výsledkom doteraz bolo víťazstvo v januárovom slalome Svetového pohára vo švajčiarskom Adelbodene. Johannes Strolz napodobnil svojho otca Huberta, ktorý vyhral kombináciu na ZOH 1988 v Calgary a v zbierke má z rovnakého podujatia aj striebro z obrovského slalomu.

Kilde viedol po prvej časti kombinácie s tesným náskokom dvoch stotín pred ďalším špecialistom na kĺzavé disciplíny Crawfordom. V slalome zaznamenal šiesty najrýchlejší čas a po bronze zo super-G v Pekingu si pripísal druhé pódiové umiestnenie na vrcholnom podujatí. Bronzový Kanaďan udržal 3. priečku o 18 stotín sekundy pred Švajčiarom Justinom Murisierom a teší sa z prvého cenného kovu v kariére.

Kombinačný zjazd sa nevydaril švajčiarskym spolufavoritom. Loic Meillard v ňom nabral stratu 2,79 s, Luca Aerni až 3,91 s. Obaja následne slalom nezvládli a vypadli. Rovnaký osud postihol obhajcu striebra Francúza Alexisa Pinturaulta, ktorý vyrazil do slalomu z 11. miesta po zjazde, no spadol. Úradujúci majster sveta Rakúšan Marco Schwarz dosiahol v zjazde piaty najrýchlejší čas a mal dobrú východiskovú pozíciu, no ani štvrtý najrýchlejší slalom mu prekvapujúco na medailu nestačil, skončil piaty s mankom +1,28 s. Slovensko v pretekoch nemalo zastúpenie.

ZOH 2022 v Pekingu - alpské lyžovanie
muži - kombinácia: 1. Johannes Strolz (Rak.) 2:31,43 min, 2. Aleksander Aamodt Kilde (Nór.) +0,59 s, 3. James Crawford (Kan.) +0,68, 4. Justin Murisier (Švajč.) +0,86, 5. Marco Schwarz (Rak.) +1,28, 6. Barnabás Szőllős (Izr.) +1,75, 7. Raphael Haaser (Rak.) +1,84, 8. Broderick Thompson +2,77, 9. Brodie Segerová (obaja Kan.) +3,60, 10. Christof Innerhofer (Tal.) +4,37

PEKING/TASR

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Lyžovanie

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.