V jeho mene už nikto chybu nespraví: Slafkovský sa zapísal do histórie OH

Juraj Slafkovský v prvom zápase ZOH proti Fínsku.
Zdroj: TASR - Jaroslav Novák

Tínedžer strelil prvé dva góly našej reprezentácie na ZOH v Pekingu.

Slovenskí hokejisti majú za sebou ťažký štart do zimných olympijských hier v Pekingu. Zverencov kouča Craiga Ramsayho v prvom zápase vyzvalo Fínsko, ktorému podľahli 6:2.

Prvé dva góly našej reprezentácie strelil najmladší útočník vo výbere Juraj Slafkovský, ktorý mal na drese tlačovú chybu.

Na chrbte mal uvedené „Slafkovksy“. Po dnešnom dvojgólovom predstavení mladíka by sa už nemal v jeho mene pomýliť nikto. Rodák z Košíc sa totiž stal najmladším strelcom slovenskej olympijskej histórie.

O chybe na drese Slafkovský nevedel. „Vôbec som to netušil. Povedali mi to až pri predošlom rozhovore.“ V ďalšom stretnutí už chce správny dres: „Myslím si, že každý hráč by mal mať na drese správne meno," doplnil.

Jeden z najväčších talentov slovenského hokeja v tejto sezóne pôsobí v TPS Turku, kde v tejto sezóne pôsobí ako v juniorke, tak aj medzi mužmi.

Svojimi výkonmi si vypýtal miestenku aj na najväčšom športovom sviatku. Tá mu neušla aj napriek tomu, že tesne pred odchodom do Číny chýbala Jurajovi zápasová prax. Zapríčinili to rôzne okolnosti.

Na prelome rokov mal tento robustný univerzál patriť k lídrom našej reprezentácie do 20 rokov v Kanade. Turnaj však bol zrušený už po dvoch zápasoch. Priebeh šampionátu totiž zastavili šíriaci sa koronavírus.

Prvé góly na veľkom turnaji

Od posledného zápasu na tomto podujatí do prvého štartu v Pekingu odohral Slafkovský len šesť a pol minúty. Po návrate z Kanady totiž jeho tím išiel do karantény.

Po nej Slovák nastúpil v zápase fínskej najvyššej súťaže, v ktorom dostal trest do konca stretnutia za faul a následne ho neminula stopka na šesť zápasov. Chuť do hokeja mu tak na olympiáde určite nechýba.

Prvý veľký turnaj v najcennejšom drese zažil Slafkovský na predchádzajúcich majstrovstvách sveta v Rige. Už v metropole Lotyšska ukazoval svoje kvality a bol pre tím platným hráčom. Na šampionáte sa mu bodovo presadiť nepodarilo, góly však prišli teraz na podujatí, ktoré má ešte väčšiu prestíž.

Slafkovský, ktorého by na tohtoročnom vstupnom drafte do NHL nemalo minúť umiestnenie v elitnej desiatke, sa totiž stal najmladším strelcom na olympiáde od roku 1984.

Góly vo štvrtkovom otváracom stretnutí proti Fínsku zaznamenal vo veku 17 rokov, 10 mesiacov a 11 dní. Pre tínedžera to boli góly s poradovým číslom dva a tri v slovenskej seniorskej reprezentácii. Svoj premiérový zásah zaznamenal pri absolútnej premiére v zápase proti Lotyšsku (21. apríla 2021), kedy rozhodol o našom víťazstve 1:0 po predĺžení.

Štart na olympijskom turnaji môže Slafkovskému aj ďalšiemu „zelenáčovi“ s ročníkom narodenia 2004 Šimonovi Nemcovi výrazne pomôcť s prihliadnutím na spomenutý draft, v ktorom aj Nemcovi mnohí predpovedajú jednu z najvyšších pozícií.

BRATISLAVA/Matej Babic
Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

Práve sa číta

TOP ČLÁNKY

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

K téme Hokej

Dôležité udalosti