Skončila posledná, ale so slzami v očiach. Zúčastnila sa na ôsmej olympiáde a prepísala históriu

Nemecká rýchlokorčuliarka Claudia Pechsteinová na ZOH 2022
Nemecká rýchlokorčuliarka Claudia Pechsteinová na ZOH 2022 Zdroj: TASR/AP

Najstaršou športovkyňou na ZOH 2022 v Pekingu je Nemka Claudia Pechsteinová.

Nemecká rýchlokorčuliarka Claudia Pechsteinová má 49 rokov a svojou účasťou na ZOH 2022 v Pekingu prepisuje históriu. V súčasnosti je najstaršou športovkyňou na olympiáde a zároveň je to jej ôsme pôsobenie v živote v týchto hrách, uvádza Reuters.

Aj napriek tomu, že v rýchlokorčuliarskych pretekoch na 3000 metrov skončila na poslednom 20. mieste, do cieľa prišla so slzami v očiach. Dokázala to aj napriek svojmu veku. Iba dva dni po záverečnom ceremoniáli hier oslávi svoje jubilejné 50. narodeniny. Do histórie sa zapíše aj ako najstaršia žena na zimných olympijských hrách vôbec.

„Málokto pochopí, že po tomto umiestení ešte môžem žiariť spokojnosťou. Ale pre mňa je to ako víťazstvo. Som hrdá, že tu môžem súťažiť. Predovšetkým som vďačná svojim génom, že ma udržujú v takej dobrej forme,“ uviedla nemecká vlajkonosička.

„O výsledok toľko nešlo. Dôležité je, že som tu a môžem pretekať. Nebola som veľmi rýchla, napriek tomu mám dôvod na úsmev, pretože sa mi splnil sen pretekať na ôsmich hrách,“ povedala rýchlokorčuliarka, ktorá sa na olympiáde predstaví ešte v jednej disciplíne, konkrétne v ženských pretekoch s hromadným štartom.

Pechsteinová je päťnásobná olympijská víťazka. Dotiahla sa na japonského skokana Noriakiho Kasaia, doteraz jediného osemnásobného účastníka ZOH.

Rýchlokorčuliarka pochádza z Berlína a svoje prvé olympijské hry zažila v roku 1992 v Albertville. Ôsma účasť na olympiáde je pre ňu jedným z najväčších životných víťazstiev. „Je senzačné, že môžem hrdo niesť vlajku na mojich ôsmich hrách. Toto je určite čerešnička na torte v mojej kariére a má pre mňa väčšiu cenu ako všetky moje medaily,“ dodala.

PEKING/Jana Habarová
Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

TOP ČLÁNKY

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

K téme ZOH 2022

Dôležité udalosti