Petra Vlhová prezradila skutočný dôvod jej predčasného konca na ZOH. Zranenie to nie je

Petra Vlhová so slzami na lícach drží zlatúmedailu v slalome na ZOH 2022.
Zdroj: TASR

Alpskou kombináciou (17. februára) mala zavŕšiť svoje olympijské účinkovanie.

Slovenská lyžiarka Petra Vlhová nenastúpi na alpskú kombináciu a na ZOH v Pekingu už nebude súťažiť. Čerstvú olympijskú víťazku v slalome trápi zápal členkovej šľachy.

Vlhová mala alpskou kombináciou (17. februára) zavŕšiť svoje olympijské účinkovanie. Jej tréner Mauro Pini vysvetlil rozhodnutie skončiť tým, že má pretrvávajúce bolesti zapálenej členkovej šľachy ľavej nohy. Pre tento problém vynechala piatkový super-G a nenastúpila ani na sobotňajší prvý tréning zjazdu.

Skutočný dôvod

Petra Vlhová však neskôr v rozhovore pre RTVS prezradila, že zranenie nie je pravým dôvodom jej predčasného konca. Nie je vraj natoľko rozsiahle, aby ju limitovalo v pretekoch. Ako skutočný dôvod uviedla mentálnu a fyzickú vyčerpanosť a sústredenie sa na ďalšie preteky Svetového pohára, v ktorom môže atakovať obhajobu veľkého glóbusu. Slovenská lyžiarka uviedla, že všetky sily sústredila na zisk olympijskej medaily v slalome a viac jej na zvyšný priebeh olympiády nezostalo. Preto sa spolu s tímom rozhodla dať si pauzu a zamerať sa na zisk veľkého glóbusu.

„Celý život som chcela získať olympijské zlato v slalome, mentálne aj fyzicky ma to vyčerpalo. Som prázdna, všetko som dala do toho slalomu. Cítim, že by som v kombinácii nebola stopercentná, mohla by som sa zraniť. Po olympiáde ma ešte čaká dosť pretekov a mám šancu vyhrať veľký glóbus. Rozhodnutie neštartovať v kombinácii som spravila po konzultácii s Maurom a všetci v tíme ma podporili. Chcem ísť domov, urobiť si reset a byť na 120 percent pripravená na boj o veľký glóbus,“ uviedla pre RTVS držiteľka siedmich medailí z vrcholných podujatí.

Pini tvrdil, že zranenie sa zhoršilo

„Petra sa rozhodla neštartovať v kombinácii v dôsledku zhoršenia zápalu členkovej šľachy. Tento zápal ovplyvňoval jej prípravu už v predchádzajúcich týždňoch. Petra nechcela, aby sa táto situácia na olympiáde ešte zhoršila, pretože do konca sezóny máme pred sebou ešte dôležité ciele. Vráti sa na Slovensko, kde absolvuje liečbu. Plánuje stráviť niekoľko dní doma, aby sa o olympijské emócie podelila so svojimi blízkymi a aby získala energiu, potrebnú na náročný záver seriálu Svetového pohára,“ uviedol Pini v skoršej tlačovej správe SOŠV.

Vlhovej tréner dodal, že zápal trápi Petru už od novembra. V Jen-čchingu sa jej po slalome zhoršil. Keď skúsila deň po olympijskom víťazstve trénovať, bolesť bola príliš silná.

Z pôvodne plánovaných štyroch disciplín tak Vlhová štartovala len v dvoch. V obráku obsadila 14. miesto a v dramatickom slalome zvíťazila. Teraz sa začnú riešiť záležitosti okolo jej návratu na Slovensko.

Malý glóbus doma, veľký na dosah

V seriáli SP už v predstihu získala malý glóbus za celkové víťazstvo v klasifikácii slalomu a stále má reálnu šancu úspešne zabojovať aj o obhajobu veľkého glóbusu z vlaňajšej sezóny.

V celkovej klasifikácii je s 1009 bodmi priebežne druhá, pričom na vedúcu Američanku Mikaelu Shiffrinovú (1026) stráca len 17 bodov. Tretia Talianka Sofia Goggiová má na Slovenku už 240-bodový odstup (769).

PEKING/TASR, ml

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Lyžovanie

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.