Ostatné

Marian Kotleba

Eduard Chmelár
Eduard Chmelár

Večne a dobrovoľne na okraji systému. Marian Kotleba viedol svoje prvé hnutie už v roku 2003, pričom jeho preferencie sa pohybovali na úrovni štatistickej chyby. Na výslnie sa dostal až o desať rokov neskôr.

V súčasnosti pôsobí ako poslanec v NR SR, radšej by sa ale videl v Prezidentskom paláci. Podľa jeho slov chce presadzovať skutočnú obranu tradičných hodnôt. Hovorí aj o tom, že Slovensko si zaslúži konečne slovenského prezidenta.

Kotleba od začiatku svojej politickej kariéry zastupuje názory pravicových extrémistov. V minulosti sa neraz objavil na verejnosti počas zhromaždení v gardistickej uniforme. Jeho prvé hnutie Slovenskú pospolitosť musel Najvyšší súd dokonca rozpustiť.

Uniformu neskôr vymenil za sako, zmocnil sa Strany priateľov vína a vytvoril súčasnú Ľudovú stranu Naše Slovensko. Strana však nemala ani len dvojpercentú podporu u obyvateľstva. Do veľkej politiky sa Kotlebovi nečakane podarilo dostať v roku 2013, keď sa stal županom v Banskej Bystrici.

Volebný úspech sa prejavil aj v posledných parlamentných voľbách, kedy strana získala osem percent a štrnásť poslaneckých kresiel. Kotlebovi sa už ale nepodarilo obhájiť županský post, stal sa len regionálnym poslancom.

Treba pripomenúť, že na Ústavnom súde je už viac ako rok návrh na rozpustenie ĽSNS, ktorá podľa generálnej prokuratúry porušuje ústavu a chce odstrániť demokratický režim. Súd ešte stále nevytýčil termín rozhodovania.

Marian Kotleba sa rozhodol bojovať o prezidentské kreslo koncom mája minulého roka. Vraj neodstúpi v prospech žiadneho kandidáta, nechystá ani masívnu kampaň.

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.