František Mikloško

Vtáčia chrípka na farme v Rusku
Vtáčia chrípka na farme v Rusku

František Mikloško je dlhoročný konzervatívny politik, ktorý bojoval proti komunistom, podieľal sa aj na páde mečiarizmu. Teraz avizuje, že bojuje na strane slušného Slovenska. Na post prezidenta kandiduje už po tretí raz.

Mikloško bol počas socializmu disidentom. Aktivizoval sa v tzv. Tajnej cirkvi. V revolučnom období patril k organizátorom Sviečkovej manifestácie, navyše sa stal členom Koordinačného výboru VPN. V roku 1992 vstúpil do KDH.

Počas éry Vladimíra Mečiara patril medzi popredných politikov, ktorí upozorňovali na jeho nebezpečné vládnutie. Tento zápas napokon vyvrcholil v zlomových parlamentných voľbách v roku 1998, v ktorých zvíťazila zjednotená demokratická opozícia.

Mikloško v rokoch 2004 a 2009 kandidoval za prezidenta. V oboch prípadoch získal približne šesť percent. O rok na to nadobro odišiel z parlamentu, v ktorom pôsobil nepretržite od pádu komunizmu.

V posledných rokoch sa politicky veľmi neangažoval. Naposledy neúspešne kandidoval v posledných voľbách do Európskeho parlamentu.

V júni minulého roka ohlásil svoju tretiu kandidatúru na prezidenta. Verí, že teraz už uspeje, vzdať sa v niekoho prospech neplánuje.

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Profil kandidáta

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.