Róbert Mistrík

kolenikk.jpg

Róbert Mistrík sa napokon 26. februára vzdal kandidatúry v prospech Zuzany Čaputovej.

Róbert Mistrík je vedec a podnikateľ, ale aj spoluzakladateľ a bývalý člen strany Sloboda a Solidarita. Do prezidentského súboja vstúpil masívnou bilbordovou kampaňou po celom Slovensku, za ktorú ho viacerí jeho protivníci kritizujú. Prezentuje sa ako tvár „slušnejšieho Slovenska" s prízvukom na právo a spravodlivosť.

Mistrík sa po štúdiách v zahraničí vrátil na Slovensko, kde založil v roku 1998 spoločnosť HighChem. Tá napríklad vyvinula napríklad unikátnu databázu, ktorá umožňuje identifikáciu ľudských metabolitov, liečiv, dopingových látok a environmentálnych kontaminantov. Medzi jej používateľov patria firmy ako Apple, Nike či Coca-Cola.

Výraznou mierou sa podieľal aj na očistení mena slovenského atléta - chodca, olympijského víťaza Mateja Tótha, ktorého v roku 2017 obvinili z dopingu. Bol členom tímu, ktorému sa na základe expertných posudkov podarilo vyvrátiť všetky podozrenia z toho, že by Matej Tóth užíval nedovolené prostriedky. Analýzy expertného tímu uznala aj Medzinárodná atletická federácia a obvinenie zrušila.

Okrem vedeckej práce sa Robert Mistrík angažoval aj v politickej oblasti. V roku 2009 spoluzakladal SaS, ktorej členom bol do roku 2012. V súčasnosti patrí k popredným kritikom spôsobu prerozdeľovania eurofondov na vedu a výskum.

Róbert Mistrík svoju kandidatúru ohlásil v máji minulého roka. Vystupuje ako občiansky kandidát, ktorého už podporila strana SaS a SPOLU. Podľa jeho slov sa týmito voľbami začína súboj o charakter štátu, v ktorom má vládnuť slušnosť, právo a spravodlivosť.

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Profil kandidáta

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.