Maroš Šefčovič

Maroš Šefčovič
Maroš Šefčovič

Maroš Šefčovič sa rozhodol pre kandidatúru na poslednú chvíľu. Ako svojho kandidáta ho predstavil vládny Smer, ktorý mesiace váhal, koho napokon postaví do prezidentských súboja.

Na súčasného eurokomisára sa okamžite spustila vlna otázok ohľadom jeho vzťahu k najsilnejšej strane a jej predstaviteľom. Niektorí protikandidáti mu taktiež vyčítajú, že dlhodobo nepôsobí na Slovensku. On argumentuje, že kdekoľvek bol, tak pracoval pre krajinu.

Šefčovič celý svoj život spojil s Ministerstvom zahraničných vecí a diplomaciou. Dlhé roky pôsobil vo svete ako zástupca veľvyslanca a veľvyslanca. Od roku 2004 do októbra 2009 bol vedúcim Stáleho zastúpenia SR pri EÚ v Bruseli, aby následne prevzal funkciu člena Európskej komisie (eurokomisára) pre vzdelávanie, odbornú prípravu, kultúru a viacjazyčnosť v Európskej komisii.

V roku 2010 sa stal eurokomisárom pre medziinštitucionálne vzťahy a administratívu, a tiež podpredsedom Európskej komisie. V novej EK pod vedením Jeana-Clauda Junckera ostal podpredsedom a prevzal agendu energetickej únie.

Maroš Šefčovič oznámil kandidatúru na prezidenta len v januári tohto roka. Vystupuje ako kandidát Smeru, ktorý mu dodal aj poslanecké podpisy. Podľa jeho slov chce byť prezidentom s ľudskou tvárou.

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Profil kandidáta

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.