Pozrite si zoznam najaktívnejších slovenských europoslancov

Dvaja europoslanci z SDKÚ-DS Eduard Kukan (vľavo) a Igor Štefanec.
Dvaja europoslanci z SDKÚ-DS Eduard Kukan (vľavo) a Igor Štefanec. Zdroj: TASR

Analytici sa pozreli aj na to, akým témam sa naši zástupcovia v europarlamente venovali najviac.

Vo volebnom období 2014 až 2019 malo Slovensko trinásť poslancov v Európskom parlamente. Portál Euractiv.sk sa pozrel na ich aktivitu a päťročnú prácu. Z ich analýzy vyplýva, že najviac pozmeňujúcich návrhov predložili Richard Sulík, Eduard Kukan a Ivan Štefanec.

V úspešnosti vyhrávajú Kukan a Štefanec. Dosiahli 20-percentnú úspešnosť. Jednoducho povedané, pätina z ich pozmeňujúcich návrhov bola prijatá. Relatívne úspešní boli aj poslanci, ktorí predkladali menej návrhov - Miroslav Mikolášik a Vladimír Maňka.

Pozrite si detailne, čo v parlamente naši zástupcovia robili a akým témam sa venovali.

Aktivitu europoslancov analyzovali podľa viacerých parametrov. Pozreli sa, koľko návrhov podali naši poslanci z pozície spravodajcu. Spravodajca je poslanec vo výbore, ktorý je zodpovedný za konečnú podobu legislatívneho návrhu. Keď sa naň výbor zhodne, môže sa doň zapojiť plénum a navhrnúť pozmeňovacie návrhy.

Najviac návrhov z pozície spravodajcu predložil Kukan, dokopy ich bolo deväť. Štefanec a Branislav Škripek boli autormi alebo spoluautormi piatich správ či návrhov.

Ďalším kritériom hodnotenia je počet podaných pozmeňujúcich návrhov. Slovenskí europoslanci ich navrhli dokopy 7369. Najviac Sulík (1 006), Štefanec (990) a Pál Csáky (925).

Richard Sulík (ECR) - 1006
Ivan Štefanec (EPP) - 990
Pál Csáky (EPP) - 925
Eduard Kukan (EPP) - 834
Jana Žitňanská (ECR) - 756
Anna Záborská (EPP) - 647
Branislav Škripek (ECR) - 641
József Nagy (EPP) - 534
Monika Beňová (S&D) - 315
Monika Smolková (S&D) - 219
Miroslav Mikolášik (EPP) - 215
Vladimír Maňka (S&D) - 148
Boris Zala (S&D) - 139
Spolu: 7369

Kvantita vs. kvalita

Tretím kritériom pri hodnotení aktivity je spomínaná efektívnosť. Teda, či pozmeňujúce návrhy boli prijaté a ovplyvnili konečnú podobu legislatívneho návrhu.

"V prípade slovenských europoslancov neexistuje jasná korelácia medzi počtom podaných pozmeňujúcich návrhov a mierou ich úspešnosti. Relatívne vysokú (viac ako 20 percent) mieru efektívnosti mali poslanci s veľkým počtom pozmeňujúcich návrhov (Kukan, Štefanec), aj ich kolegovia, ktorí boli v tomto hodnotení aktívnosti na chvoste (Mikolášik, Maňka)," uvádzajú analytici v správe.

S kým najčastejšie spolupracujú Slováci?

Hoci navonok vyzerá Visegrádska štvorka súdržne, najviac slovenskí europoslanci spolupracovali s Talianmi a Nemcami. Faktom je, že je to najmä tým, že tieto krajiny majú aj viac europoslancov a to sa mohlo odraziť na početnosti spoluprác.

Nasledovali už najbližší susedia Poľsko, Maďarsko a Česko.

Naši europoslanci sa najviac angažovali v téme rešpektovania základných práv v Únii. Tejto agende sa venovali najmä Beňová a Csáky. Nasledovala téma kontroly vlastníctva zbraní, kde dominovali Sulík a Škripek.

Medzinárodnej ochrane občanov krajín mimo EÚ a ľudí bez občianstva sa venovali najviac Anna Záborská a József Nagy.

Nižšie sa umiestnili legislatívne návrhy týkajúce sa migrácie, elektronickej komunikácie a vysielaných pracovníkov.

BRATISLAVA/Katarína Kiššová

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Euroboľby

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.