Desať praktických rád, ako hlasovať v eurovoľbách

Zraneného muža prevážala záchranka.
Zdroj: TV Markíza

Volebné miestnosti budú dnes otvorené až do 22.00 h.

Na Slovensku sa začali o 07.00 h v poradí štvrté voľby do Európskeho parlamentu. Účasť na voľbách v roku 2014 bola len 13,05 percenta, teda najmenšia zo všetkých krajín Únie.

Dnes sa o dôveru voličov uchádza 31 politických strán a hnutí. Z nich približne 4,4 milióna oprávnených voličovoprávnených voličov vyberie 14 europoslancov.

1. Volebné miestnosti budú otvorené až do 22.00.

2. Hlasovacie právo majú slovenskí občania s trvalým pobytom na Slovensku, ale aj občania iného členského štátu, ktorí majú u nás trvalý pobyt. O možnosť voliť slovenských kandidátov požiadalo 824 občanov z iných členských štátov Únie.

3. Podmienkou, aby ste mohli hlasovať je, že máte 18 a viac rokov alebo plnoletosť ste dosiahli dnes.

4. Pri vstupe do volebnej miestnosti sa preukážete platným občianskym preukazom . Ak hlasujete mimo miesta trvalého pobytu, okrem dokladu totožnosti odovzdáte členom komisie voličský preukaz.

5. Dostanete 31 hlasovacích lístkov. Z nich si vyberiete JEDEN, na ktorom môžete, ale nemusíte dať preferenčný hlas. Nezabudnite, že KRÚŽKUJETE minimálne jedného, maximálne DVOCH kandidátov. Ak zakrúžkuje viac kandidátov, lístok je platným, ale hlas sa započíta iba strane alebo koalícii.

6. Lístok musíte VHODIŤ DO URNY V ZALEPENEJ OBÁLKE . Dôvodom je, že ak by z nej vypadol nebol by platný.

7. Aj týchto voľbách platí, že nemôžete z volebnej miestnosti vyniesť nepoužité hlasovacie lístky. Inak vám hrozí pokuta 33 €.

8. Imobilní voliči alebo ľudia v nemocniciach môžu požiadať o prenosnú volebnú schránku.

9. Zvolíme si síce 14 poslancov, ale do odchodu Veľkej Británie z EÚ si preberie mandát za Slovensko iba 13 europoslancov.

10. Ak by ste potrebovali poradiť môže sa opýtať v komisii alebo využiť infolinku, na ktorú môžete telefonovať dnes do 22.00 h - 02/48 59 23 17 alebo 02/48 59 23 12

Výsledky hlasovania budú známe po uzavretí volebných miestností v poslednom štáte, a to v Taliansku v nedeľu o 23.00 h.

A práve o tomto čase odvysiela TV Markíza špeciálnu reláciu venovanú voľbám do Európskeho parlamentu.

Nezabudnite dnes a zajtra sledovať všetky naše spravodajské relácie. Potrebné informácie nájdete aj na našom spravodajskom portáli tvnoviny.sk v sekcii Eurovoľby

BRATISLAVA/zg

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Hlasovanie

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.