Slovensko si zvolilo nových europoslancov. Očakáva sa tradične nízka účasť

javorka_tvnoviny.1.mp4
Zdroj: TASR

Európske krajiny volia od štvrtku, v sobotu majú možnosť Slováci.

Slovensko stojí pred voľbou, kto bude nasledujúcich päť rokov zastupovať naše záujmy v Bruseli. O priazeň sa uchádza 31 strán, ktoré postavili 348 kandidátov. V súboji známych osobností s politickými nováčikmi, ako aj euroskeptikov s priaznivcami Bruselu môže uspieť len 14 ľudí. Pozrite sa, ako to vyzeralo vo volebný deň na Slovensku.

Zdroj: TASR

 

15.51 - Voľby do Európskeho parlamentu  boli dôvodom pre viacerých Slovákov žijúcich v zahraničí, aby hlasovanie spojili s návštevou Slovenska.


Na voľby pricestovali Slováci, ktorí žijú nielen v susedných krajinách. "Na voľby do EP som pricestovala z Luxemburska, kde už niekoľko rokov pracujem a žijem. Tieto voľby nie sú prvé, kvôli ktorým sme sa vrátili s manželom domov. Bohužiaľ ak chceme voliť, inú možnosť nemáme," uviedla pre TASR 54-ročná Darina, ktorá odovzdala svoj hlas v Brezovej pod Bradlom.


14.45
- Na Zemplíne je priebeh volieb pokojný. Potvrdili to zapisovatelia okresných volebných komisií v Humennom, Michalovciach a Vranove nad Topľou.

14.32 -V Dolnom Harmanci sú eurovoľby spojené s miestnym referendom. Obyvatelia rozhodujú o odvolaní starostu Matúša Vajsa. (MY Bystrica)

14.23 - V Bratislavskom Ružinove museli volať políciu. Odhlasovať chcela aj Američanka, ktorá nemá slovenské občianstvo.

"Do jednej z volebných miestností prišiel pán s družkou, ktorá je Američanka. S veľkou vervou sa dožadovala možnosti voliť. Bolo to veľmi emotívne, tak sme museli kontaktovať aj políciu," uviedla pre TASR Tatiana Tóthová, riaditeľka komunikačného oddelenia ružinovského miestneho úradu.

Odhliadnuc od tohto prípadu sú však podľa nej eurovoľby v mestskej časti zatiaľ pokojné a bezproblémové.

14.18 - V Banskej Štiavnici odvolila aj budúca nevesta s partiou kamarátok. "Síce som sa dnes prišla rozlúčiť so slobodou, ale to neznamená, že nemám občiansku povinnosť, tak som sa rozhodla, že si vybavím voličský preukaz. Prišla som voliť, nie je mi to jedno. Myslím si, že je dôležité svoj hlas použiť, aby sa do EP nedostali tí, ktorých tam nechcem, a aby tie hlasy neprepadli," skonštatovala po voľbe budúca nevesta.

Zdroj: TASR

14.09 - Nízku volebnú účasť na voličské preukazy hlásia z trenčianskej mestskej časti Kubrá.Dopoludnia odvolili na voličské preukazy v tomto okrsku len traja voliči. Voličov je menej ako v prezidentských voľbách. Vo volebnom okrsku majú v zoznamoch zapísaných 989 voličov.

14.06 -Obyvatelia obce Osadné v Sninskom okrese, kde sa pred viac ako desiatimi rokmi nakrúcal rovnomenný film, v ktorom vycestovali vtedajší starosta i miestny duchovný do Bruselu, aby zalobovali za výstavbu domu smútku i vytvorenie duchovného centra, vnímajú Európsku úniu pozitívne i negatívne. Účasť v sobotných eurovoľbách tam bola predpoludním slabá, do hlasovacej miestnosti však zavítali i turisti.

13.48 - V Ľutine sa eurovolieb zúčastnili aj ženích s nevestou. "Vrátila som sa domov, pretože to tu milujem, milujem túto krajinu, ľudí a vždy som sa chcela vrátiť. Získala som veľa, čo sa týka skúseností, ale tu je môj domov a moje srdce," povedala nevesta Petra Čorňáková a doplnila, že v minulosti žila rok v Rakúsku a osem rokov vo Veľkej Británii.

13.29 - V Pezinku sa rozhodol odovzdať svoj hlas vo voľbách do Európskeho parlamentu aj 40-ročný Peter. "Úprimne, nevedel som, koho si z kandidátov vybrať. Kampaň bola pre mňa veľmi neprehľadná, ale napriek tomu som sa rozhodol zúčastniť na voľbách. Záleží mi totiž na tom, aby bolo Slovensko súčasťou Európskej únie a keď máme možnosť ovplyvniť aj jej fungovanie, treba to využiť," povedal.

13.13 - Hlasovací lístok je platný aj v prípade, ak sa volič pomýli a zakrúžkuje viac ako dvoch kandidátov

12.59 - Pokojné a bezproblémové voľby zatiaľ hlási volebná komisia pre okres Trebišov. Riešiť nemusela ani sťažnosti či podnety.

12.37 - Účasť na voľbách v rómskej osade v Trebišove je zatiaľ veľmi nízka.

Zdroj: TASR

12.11 - Právo voliť si nenechal vziať ani takmer 90-ročný Anton, jeden z obyvateľov Domu tretieho veku na Poloreckého ulici v bratislavskej Petržalke. "Prečo som bol voliť? Pretože je to povinnosť chodiť vždy voliť. Či už sú to komunálne, parlamentné alebo aj tieto. A tieto zvlášť, lebo sú európske," povedal.

11.53 - Predseda Národnej rady SR Andrej Danko (SNS) využil voličský preukaz a odvolil mimo svojho bydliska. "Voľme srdcom ľudí, ktorí nebudú leniví v Bruseli pracovať pre Slovensko. Sme malý národ vzhľadom na počet obyvateľov, ale veľký srdcom a pracovitosťou. Máme čo Európskej únii ponúknuť," skonštatoval.

11.38 - Voliči v Kútoch čakajú pred volebnou miestnosťou v rade.

Zdroj: TASR

11.29 - V okrsku na hriňovských lazoch prišiel prvý volič o 10. hodine

11.15 - Štátna komisia prijala viacero podnetov, ktoré sa týkajú údajných porušení volebného moratória.

Zdroj: TASR

11.06 - Ani Slovákom žijúcim v zahraničí nie je jedno, kto bude Slovensko zastupovať v Európskom parlamente. "Pre Slovensko je určite prospešné byť členom EÚ, keďže sa tým podporuje napríklad trh. Slovensku to tiež prospieva, čo sa týka exportu a importu. Búrajú sa ako keby hranice. Existuje jednotná európska mena, ruší sa roaming. Takže je to len a len na prospech občanov," uviedol 34-ročný Ján, ktorý na sobotné eurovoľby pricestoval z Bavorska.

10.32 - V Poprade na mestskom úrade odvolil aj prezident Andrej Kiska. Upozornil, že Európska únia v súčasnosti čelí viacerým výzvam - prvýkrát v histórii je tu krajina, ktorá chce odísť z Únie, sú názory o viacrýchlostnej Európe, veľa sa diskutuje o zásahoch EÚ do politiky jednotlivých štátov. Je podľa neho dôležité, aby v tomto ťažkom období mali slovenskí zástupcovia v EP silný mandát a „bolo počuť hlas silného a sebavedomého Slovenska, v silnej a sebavedomej Európe," dodal prezident.

Zdroj: TASR

Zdroj: TASR

09.53 - Svoj hlas odovzdala v Pezinku aj novozvolená slovenská prezidentka Zuzana Čaputová. Verí, že účasť v eurovoľbách bude na Slovensku oproti minulosti tentoraz vyššia. "Kampaň pred voľbami bola pomerne intenzívna, či už vo verejných médiách alebo na sociálnych sieťach. Verím, že nebudeme teraz poslední," povedala.

Zdroj: TASR


08. 52 - Predseda vlády SR Peter Pellegrini odovzdá svoj hlas vo voľbách do Európskeho parlamentu v sobotu o 15.00 h na Základnej škole Jána Bakossa v Banskej Bystrici.

08.41 - Svoj hlas môže odovzdať viac ako 10-tisíc väzňov.

08.29 - Voľby pokračujú tretí deň hlasovaním aj v Česku, Lotyšsku a na Malte.

08.13 - Volič, ktorému zdravie bráni prísť do volebnej miestnosti, môže požiadať o prenosnú hlasovaciu schránku aj počas volebného dňa.

07:58 - Voľby v Žilinskom kraji sa začali bez problémov.

07.47 - Prví voliči v bratislavskej Karlovej Vsi prišli hneď po začatí volieb. Svoju účasť na voľbách ozrejmil aj pán Jozef. "Sme predsa v Únii a je nám dobre, a dúfam, že nám bude dobre aj naďalej,“ povedal.

07.26 - Pozrite si 10 praktických rád ako voliť v eurovoľbách.

07.00 - Pre Slovákov sa začali eurovoľby. Voliči si vyberajú z 31 politických subjektov. Na vybratom hlasovacom lístku volič môže, no nemusí zakrúžkovať poradové číslo kandidáta, a tým odovzdať prednostný hlas. Krúžkovať môže najviac dvoch kandidátov. Hlasovací lístok je potrebné vhodiť do volebnej urny v obálke.


BRATISLAVA/TASR, tvnoviny.sk

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Eurovoľby

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.