Ľudovci deklarovali víťazstvo v eurovoľbách

Nehoda pri Martine.
Zdroj: AP Photo/Olivier Matthys

Aj naďalej zostanú najväčšou skupinou v EP, hoci s menším počtom mandátov.

 

00.35 - V novom zložení Európskeho parlamentu nebude existovať politická stabilita bez účasti Európskej ľudovej strany. Po skončení eurovolieb to uviedol volebný líder EPP Manfred Weber. "Nebudeme spolupracovať s tými, ktorí chcú zničiť Európu," zdôraznil Weber počas tlačovej konferencie, na ktorej sa zúčastnil spolu s predsedom EPP Josephom Daulom.


"Vyhrali sme voľby," povedal Daul novinárom. Dodal, že ľudovcov teraz zaujíma iba jedna funkcia, a to post predsedu budúcej Európskej komisie, kde EPP má od vlaňajšieho októbra jasného kandidáta - Manfreda Webera.

Európski ľudovci aj naďalej zostanú najväčšou skupinou v EP, hoci s menším počtom mandátov.


00.28 - Protieurópska Strana brexitu vedie podľa predbežných výsledkov v eurovoľbách v Británii so ziskom 31,5 percenta hlasov, zatiaľ čo vládnuci konzervatívci sa prepadli až na piate miesto. V nedeľu o tom informovala agentúra AFP.

Po spočítaní desiatich percent odovzdaných hlasov sa na druhom mieste ocitli proeurópski Liberálni demokrati, za ktorými nasledujú hlavná opozičná strana labouristov a Zelená strana Anglicka a Walesu.

00.21 - Eurovoľby v Španielsku sa skončili veľkým víťazstvom úradujúceho premiéra Pedra Sáncheza. Jeho vládnuci socialisti s výrazným náskokom porazili opozičných konzervatívcov, informovala agentúra AFP.

Po zrátaní vyše 85 percent odovzdaných hlasov vedie Španielska socialistická robotnícka strana (PSOE) so ziskom takmer 33 percent hlasov.  Na druhom mieste je konzervatívna Ľudová strana s vyše 20 percentami, oznámila hovorkyňa vlády Isabel Celaaová.

Vládni socialisti uspeli aj v susednom Portugalsku. Podľa odhadov získala strana premiéra Antónia Costu približne 32,5 percenta hlasov. Stredopravú opozíciu podporilo 22,9 percenta voličov, píše agentúra AP.

00.18- Miriam Lexmann (KDH) sa ujme svojho mandátu až po odchode Veľkej Británie z Únoe. Vníma to ako paradox, vzhľadom na to, že sa usilovala o to, aby Veľká Británia v EÚ zostala.

"Organizácia, pre ktorú pracujem, pracuje veľmi blízko s Veľkou Britániou. Snažili sme sa všemožne podporiť, aby Británia zostala v EÚ. Pre mňa je to dosť paradox, že mám teraz ja čakať na brexit," povedala Lexmann.  Brexit považuje naďalej za veľmi nebezpečný, či už pre Veľkú Britániu alebo EÚ. "Dúfam, že sa veci vyvinú inak a nechcem povedať, že som čakateľka na brexit", dodala.

23.59 - V Česku vyhralo vládne hnutie ANO premiéra Andreja Babiša. Koaliční sociálni demokrati naopak nezískali ani jeden poslanecký mandát, informoval server iDNES.cz. Podľa oficiálnych výsledkov 21,18 percenta hlasov a šesť poslaneckých mandátov. Oproti predchádzajúcim eurovoľbám spred piatich rokov si polepšilo o zhruba päť percent.

Svoju pozíciu si výrazne upevnila aj opozičná stredopravicová strana ODS, ktorá bude mať v novom europarlamente štyroch poslancov. ODS v aktuálnych voľbách zaznamenala podporu 14,54 percenta, zatiaľ čo v roku 2014 7,67 percenta.

Po troch europoslancoch vyšlú do europarlamentu opozičné strany Piráti a STAN+TOP09. Svojich zástupcov v EP budú mať aj pravicovo-populistická strana SPD (2), KDU-ČSL (2) a KSČM (1).  

23.55 - Rumunské proeurópske strany uštedrili v nedeľňajších eurovoľbách porážku vládnucej Sociálnodemokratickej strane (PSD). Bývalý rumunský eurokomisár Dacian Ciološ po oznámení odhadov výsledkov uviedol, že jeho centristická aliancia USR-PLUS sa v europarlamente pripojí k novej politickej skupine, ktorá vznikne zlúčením liberálov a centristov francúzskeho prezidenta Emmanuela Macrona.

23.49 -  Grécky premiér Alexis Tsipras v nedeľu vyhlásil, že požiada o konanie predčasných volieb. Reagoval tak na porážku jeho strany Syriza v eurovoľbách, ako aj v prvom kole komunálnych volieb, ktoré sa konali taktiež v nedeľu. Písala o tom agentúra AFP. 

"Hneď po druhom kole komunálnych volieb (2. júna) požiadam prezidenta, aby okamžite vypísal nové parlamentné voľby," vyhlásil Tsipras počas televízneho vystúpenia. Na podanie demisie ho vyzval aj grécky opozičný líder Kyriakos Mitsotakis.

23.37 - Vo Fínsku zvíťazila konzervatívna Národná koaličná strana (KOK), ktorá získala 20,8 percenta hlasov, resp. tri mandáty. Na druhom mieste skončili zelení so 16 percentami a dvoma mandátmi, informovala agentúra APA s odvolaním sa na konečné výsledky zverejnené fínskym ministerstvom spravodlivosti.

Až na treťom mieste skončila so ziskom 14,6 percenta hlasov a dvoma mandátmi Sociálnodemokratická strana Fínska (SDP), ktorá sa stala víťazom májových parlamentných volieb.

23.33 -  Talianska pravicovo-populistická Liga Severu, vedená vicepremiérom Matteom Salvinim, zvíťazila v nedeľňajších voľbách do EP v Taliansku. Vyplýva to z exit pollov zverejnených po uzavretí volebných miestností, ktoré boli v krajine otvorené až do 23.00 h. 

Podľa agentúry AFP sa Salviniho Liga Severu umiestnila na prvom mieste so ziskom 27-31 percent hlasov.

23.30 -  Euro v reakcii na výsledky eurovolieb na ázijských trhoch voči doláru sa posilnilo o 0,06 %, keďže scenár prelomového triumfu antisystémových strán sa zatiaľ nepotvrdil. Ani víťazný náskok Marine Le Penovej vo Francúzsku nie je taký výrazný, aby trhy negatívne zaskočil. Tvrdí to hlavný ekonóm Czech Fund Lukáš Kovanda.

23.21 - Francúzska pravicovo-populistická politička Marine Le Penová vyzvala v nedeľu na rozpustenie dolnej komory francúzskeho parlamentu po tom, ako jej opozičná strana Národné zhromaždenie podľa odhadovaných výsledkov zvíťazila vo Francúzsku vo voľbách do EP, informovala tlačová agentúra DPA.

Le Penová po zverejnení prvých volebných prognóz vyhlásila, že hlasovanie o novom zložení EP bolo zároveň referendom o politike francúzskeho prezidenta Emmanuela Macrona. Ten musí teraz vyvodiť dôsledky a rozpustiť dolnú komoru parlamentu, dodala, pričom označila predpovedané výsledky eurovolieb za "víťazstvo ľudu".

23.18 - Z predbežných výsledkov eurovolieb je zrejmé, že Európskom parlamente (EP) vznikne "nová rovnováha síl", pričom tradične dominantné zoskupenia ako Európska ľudová strana (EPP) a Progresívna aliancia socialistov a demokratov (S&D) sa budú musieť podeliť o omnoho viac moci ako doteraz. V nedeľu to vyhlásil Guy Verhofstadt (66), bývalý belgický premiér a šéf skupiny Aliancia liberálov a demokratov za Európu (ALDE). Písala o tom agentúra AP.

23.11 -  Kandidáti SaS, Progresívneho Slovenska - Spolu a KDH vylúčili spoluprácu s ĽSNS na pôde Európskeho parlamentu. Povedali to v nedeľnej diskusii v priestoroch Európskeho informačného centra (EIC) v Bratislave. Kandidát spoločnej kandidátky Progresívneho Slovenska a Spolu Vladimír Bilčík vyhlásil, že si spoluprácu, či už na pôde slovenských alebo európskych inštitúcii v ich koalícii nevedia predstaviť.

23.08 - Štátna volebná komisia potvrdila mená zvolených 14 europoslancov. Ich zoznam nájdete v našom článku.


22.50 -  Tohtoročné voľby do Európskeho parlamentu sú podľa bývalej premiérky Ivety Radičovej križovatkou, na ktorej sa Európska únia rozhoduje o svojom ďalšom smerovaní. Uviedla to v diskusii v Európskom informačnom centre pred vyhlásením oficiálnych výsledkov volieb. "Bude nesmierne záležať na tom, s akými témami pristúpia jednotliví zvolení poslanci členských krajín k rokovaniam o budúcnosti EÚ, ale aj akých komisárov zvolia," myslí si Radičová. Osobne dúfa, že bude jednou z hlavných tém občan, čo jej v kampani chýbalo.

22.15 - Vládnuca pravicová strana Právo a spravodlivosť (PiS) zrejme zvíťazila v Poľsku. Vyplýva to z prieskumu medzi voličmi, ktorého výsledky priniesla tlačová agentúra AFP.
Vládnuci konzervatívci by mali podľa týchto údajov získať 42,4 percenta hlasov, čo predstavuje 24 z 51 kresiel prináležiacich Poľsku v EP.

21.46 - Víťazom volieb vo Francúzsku sa stala podľa dvoch z prvých odhadov tamojších výsledkov euroskeptická strana Národné združenie (RN) Marine Le Penovej. Informovala o tom v nedeľu agentúra AFP s tým, že ak by sa odhady potvrdili, šlo by o veľké sklamanie pre proeurópskeho prezidenta Emmanuela Macrona.

Podľa tzv. exit pollov, ktoré vypracovali agentúry Ifop-Fiducial a Harris Interactive-Agence Epoka Národné združenie získalo približne 24 percent hlasov. Macronovo centristické hnutie Republika v pohybe (LREM) zaostáva s 22,5 až 23 percentami.

21.04 - Účasť v tohtoročných voľbách sa podľa predbežných údajov z 27 členských krajín EÚ približuje k 51 percentám. Oznámil to hovorca EP Jaume Duch Guillot. Uvedený podiel je podľa neho najvyšší za posledných najmenej 20 rokov a predstavuje zvrat po rokoch sústavného poklesu. V predbežnej bilancii zatiaľ nie sú zarátané údaje z Británie, kde zvolení poslanci získajú mandát iba na obdobie do vystúpenia krajiny z EÚ.

20.22 - Predsedu strany Most-Híd Bélu Bugára mrzí, že Maďari žijúci na Slovensku prišli o svojich zástupcov v Európskom parlamente. "Mrzí ma, že Maďari žijúci na Slovensku prišli o svojich zástupcov v EP, že bývalý europoslanec za Most-Híd József Nagy nemôže pokračovať v začatej práci v oblasti ochrany menšinových práv. Je to škoda, lebo niektoré veci za nás nikto iný neurobí,” uviedol Bugár. Poďakoval všetkým občanom, ktorí volili a pogratuloval tým, ktorí uspeli. "Čaká ich zložité volebné obdobie," dodal.

18.47 - Hnutie Sme rodina si myslí, že pre slovenských voličov boli voľby do Európskeho parlamentu (EP) príliš vzdialené. Zároveň však ich výsledok rešpektuje a hlasy voličov si váži.

"Vážime si tento prejav podpory a dôvery a naše hnutie neprestane pracovať na realizácii svojho programu, ktorého nosným pilierom ostáva pomoc bežným ľuďom. Ukázalo sa však, že pre slovenských voličov, ktorí musia často riešiť existenčné problémy, boli tieto voľby príliš vzdialené, o čom svedčí aj nízka volebná účasť," komentovala strana výsledok.

18.15 - Najvyšší počet krúžkov zo strany OĽaNO získal Peter Pollák. Mal by sa tak stať prvým slovenským europoslancom rómskej národnosti. V reakcii na neoficiálne výsledky to uviedlo hnutie OĽaNO.

"Vzhľadom na narastajúcu podporu fašistickej strany na Slovensku a hroziacu celoeurópsku hanbu z jej úspechu sme sa rozhodli urobiť krok, ktorý síce nebol práve populárny, ale považovali sme ho za správny. Na popredné miesto kandidátky sme dali Róma Petra Polláka," uviedlo OĽaNO s tým, že v jeho prospech sa neskôr vzdal kandidatúry aj predseda hnutia Igor Matovič.

17.44 - Za skokana a prekvapenie volieb do Európskeho parlamentu (EP) označil Václav Hřích z agentúry AKO predbežné výsledky mimoparlamentnej strany KDH. Účasť na eurovoľbách je podľa neho pozitívnym signálom, že sa ľudia začínajú zaujímať o to, čo sa deje v Európskej únii. Avšak miera vedomosti ľudí o tom, čo všetko môže europarlament ovplyvniť, stále nie je podľa jeho slov "taká ako by mala byť".  

16.41 - Širšie centrum Bruselu zažije v nedeľu večer "inváziu" novinárov a médií z celého sveta. Budova Európskeho parlamentu (EP) sa na niekoľko hodín premení na obrovské mediálne centrum, keď výsledky eurovolieb, ktoré určia osud EÚ na najbližších päť rokov, je pripravených z tohto miesta sledovať približne 1300 novinárov z celého sveta.

15.25 - Rozhodnutie voličov parlamentná strana Most-Híd rešpektuje. Strana to uviedla na svojom profile na sociálnej sieti v reakcii na neoficiálne výsledky eurovolieb, podľa ktorých by nemala získať ani päť percent hlasov. Zároveň Most-Híd uviedol, že pokračuje na domácej pôde v prospech Slovenska aj Európskej únie.

15.22 - Poslanci ĽSNS budú v Európskom parlamente (EP) izolovaní. Skonštatovali to kandidáti Michal Šimečka z Progresívneho Slovenska (PS) a Monika Beňová zo Smeru-SD v súvislosti s neoficiálnymi výsledkami eurovolieb v nedeľnej relácii TV Markíza Na telo s Michalom Kovačičom. Podľa nich je málo pravdepodobné, že bude ĽSNS v Európskom parlamente rozhodovať, pretože nebude súčasťou väčšej frakcie.

"Väčšie frakcie hľadali na Slovensku iné strany. Ich osud bude podobný ako osud Jobbiku, budú medzi nezaradenými," povedala na adresu ĽSNS Beňová. Myslí si, že ich ambíciou nie je ponúkať riešenia, ale z EÚ vystúpiť. "Pre mňa sú to dva stratené hlasy," dodala. "Nielen, že budú izolovaní na európskej scéne, pretože aj pre krajnú pravicu sú extrém, ale budú izolovaní aj medzi slovenskými poslancami," doplnil Šimečka. Spoluúčasť s ĽSNS vo frakcii odmietol.

14.43 - Slovenskí europoslanci sa poďakovali voličom za účasť na sobotných (25. 5.) voľbách do Európskeho parlamentu (EP) na sociálnej sieti. V ich statusoch sa objavujú názory, že Európska únia (EÚ) má svoje opodstatnenie a budúcnosť.

Europoslanec Branislav Škripek (Kresťanská únia) do EP kandidoval opätovne. "Pociťujem pokoru, vďačnosť a rešpekt. Ďakujem všetkým našim voličom za prejavenú dôveru. Čakám ešte na oficiálne výsledky. Som však presvedčený, že projekt Kresťanskej únie má budúcnosť," komentoval.

Podľa Józsefa Nagya (Most-Híd), ktorý sa tiež znova uchádzal o miesto europoslanca, v týchto voľbách "evidentne nerozhodovali témy EÚ". Svojim voličom však rovnako ďakuje.

Ivan Štefanec (KDH), ktorý chcel svoje miesto europoslanca obhájiť tiež, mieni, že proeurópske sily ako celok zvíťazili nad stranou Smer-SD aj extrémistami. "KDH už po tretí raz po sebe uspelo, a to je výborný základ pred najdôležitejšími voľbami, ktoré nás čakajú na budúci rok. Ďakujem aj všetkým, ktorí sa akýmkoľvek spôsobom zapojili do našej kampane. Tento úspech patrí hlavne vám," reagoval na neoficiálne výsledky eurovolieb.

Opätovne kandidujúci poslanec EP Pál Csáky (SMK) taktiež poďakoval za všetky hlasy, ktoré ho podporili.

Europoslanec Richard Sulík (SaS) sa rozhodol znova nekandidovať, no je vďačný za hlasy pre iných kandidátov zo SaS. "Naším cieľom boli dva mandáty, ten sme dokázali splniť vďaka našim skalným voličom. Napriek zvýšeniu počtu mandátov z jedného na dva o úspechu nehovoríme. Makáme však ďalej, výzva je rovno pred nami," uviedol.

14.22 - "Aj keď výsledky volieb ešte nie sú známe, chceme sa už teraz poďakovať všetkým voličom, ktorí nám dali v eurovoľbách hlas. Prípadný vstup našich poslancov do Európskeho parlamentu bude pre nás obrovský záväzok a sľubujeme, že Slovensko v Bruseli nikdy nesklameme. Detailnejšie sa k eurovoľbám vyjadríme až po oficiálnom vyhlásení výsledkov," napísal na sociálnej sieti Milan Uhrík z ĽSNS. 

14.10 - "Som hrdá na Slovensko! Ďakujem, že ste prišli voliť. Ukázali sme, že budúcnosť Európy nám nie je ľahostajná. Zdá sa, že v europarlamente nás budú zastupovať najmä proeurópske politické sily. Šírenie strachu nikdy nebude riešením problémov," uviedla na sociálnej sieti Zuzana Čaputová.

14.08 - Najväčšou výzvou pre Európsku úniu (EÚ) v nasledujúcom období bude blížiaci sa brexit. V nedeľnej diskusnej relácii RTVS O 5 minút 12 sa na tom zhodli poslanci Národnej rady (NR) SR Ľubomír Petrák (Smer-SD), Jana Kiššová (SaS) a podpredseda strany Most-Híd Ábel Ravasz.

"EÚ čakajú komplikované časy, keďže nevieme, ako dopadne brexit. Skôr dopadne tak, že Anglicko odíde z EÚ, čo bude mať určite ekonomické dôsledky," povedal Petrák. Podľa neho musí Únia prejsť vnútornou reformou, kde sa zrovnoprávni postavenie pri rozhodovaní malých alebo nových členských krajín voči ostatným členským krajinám.

"Toto je základ, ktorý podľa mňa očakáva Slovensko," povedal. Aj podľa Ravasza je najväčšou výzvou pre EÚ blížiaci sa brexit. "Kým sme sa v 90. rokoch rozprávali o tom, ako rozširujeme EÚ, teraz nám reálne hrozí, že bude zúženie Únie," podotkol. Zároveň vyzdvihol aj tému klimatickej zmeny. Podľa neho ide o vec, ktorá sa môže riešiť len na celoeurópskej úrovni.

13.46 - Eurovoľby sú pre Smer výkričníkom, povedala Monika Beňová v Na Telo. Tu si môžete pozrieť súhrn celej relácie.

13.16 - Predbežné neoficiálne výsledky do Európskeho parlamentu (EP) nemôže podpredseda strany Most-Híd Ábel Ravasz hodnotiť pozitívne. Potvrdil, že strana chcela obhájiť svoju pozíciu. Zároveň je sklamaný, že v europarlamente nebude poslanec zastupujúci maďarskú menšinu. Uviedol to v nedeľnej diskusnej relácii RTVS O 5 minút 12.

Podľa Ravasza je výsledok eurovolieb ovplyvnený aj tým, že viacero ich voličov nesúhlasí s koalíciou so Smerom-SD a SNS. "Platíme daň za túto koalíciu," vyhlásil podpredseda Mosta-Híd. Zároveň tvrdí, že predbežné neoficiálne výsledky sú "smutným stavom pre maďarskú menšinu". Potvrdil, že strana sa bude musieť pred nadchádzajúcimi parlamentnými voľbami pozrieť na to, čo sa stalo. "Teší ma, že účasť bola vyššia, aj keď ju stále vnímam negatívne," podotkol s tým, že voliť bol každý piaty Slovák.

12.56 - Premiér Peter Pellegrini (Smer-SD) je rád, že sa nenaplnila hrozba veľmi nízkej účasti na voľbách do europarlamentu. Rovnako, že si priestor nevydobyli najmä protieurópske sily s plánom zničiť úspešný európsky projekt. Šéf kabinetu to skonštatoval v reakcii na neoficiálne výsledky.

"Som veľmi rád že, už doterajšie informácie naznačujú, že tieto dve hrozby sa nenaplnili. Účasť síce nelámala rekordy, no voliť prišlo podstatne viac ľudí ako naposledy. A to považujem za úspech. Rovnako ma teší aj to, že dôveru voličov dostali predovšetkým proeurópske politické sily, ktorých hlavným cieľom je udržanie Slovenska v spoločnom európskom dome," povedal Pellegrini.

12.43 - Slovenská národná strana (SNS) rešpektuje výsledky volieb do europarlamentu. "Je nám ľúto, že voliči národne a vlastenecky cítiaci uverili ĽSNS a ich hlas prepadne," uviedla vládna strana v reakcii na neoficiálne výsledky.

Čas podľa SNS ukáže, že predseda ĽSNS Marian Kotleba ublíži slovenskej národnej politike doma aj v zahraničí. "Politika a svet nie sú o polarizácii a extrémizme. Žiaľ, sme svedkami, že sa to deje naľavo aj napravo, čo je zlá správa pre Slovensko do budúcna," napísala v stanovisku SNS.

12.15 - "Pre stranu SMER-SD to znamená dôvod na zamyslenie, ako viac odkomunikovať program strany v mestách, a zároveň viac mobilizovať voličov na vidieku, aby o osude krajiny nerozhodovalo iba hlavné mesto," napísala strana na scoiálnu sieť. Prečítajte si celé stanovisko.

12.06 - "Našim cieľom boli dva mandáty, ten sme dokázali splniť vďaka našim skalným voličom. Napriek zvýšeniu počtu mandátov z 1 na 2 o úspechu nehovoríme. Makáme však ďalej, výzva je rovno pred nami," napísal Richard Sulík na sociálnej sieti.

11.54 - "Už vo štvrtých voľbách po sebe (župné, komunálne, prezidentské a teraz eurovoľby) sa ukazuje, že ľudia si želajú zmeny," hovorí prezident Andrej Kiska na margo výsledkov volieb.

11.34 - Predseda mimoparlamentného KDH Alojz Hlina tvrdí, že kresťanskí demokrati sú pre Slovensko dôležití. "Sme dôležití aj pre zmenu, ktorá na Slovensko musí prísť," reagoval na neoficiálne výsledky volieb do Európskeho parlamentu na sociálnej sieti.

"Chcem sa poďakovať všetkým našim voličom, kandidátom, volebnému štábu, všetkým, ktorí k nášmu veľmi dobrému výsledku prispeli. Sme dôležitou časťou kostry systému parlamentnej demokracie. Pár dní si oddýchneme a smerujeme do parlamentného zápasu," uviedol Hlina s dôvetkom, že zápasiť budú "húževnato" a "vytrvalo".

11.17 - Pozrite si prvé mená, ktoré sa dostali do európskeho parlamentu.

11.07 - Sloboda a solidarita (SaS) predpokladá, že v nasledujúcom volebnom období bude mať strana v Európskom parlamente (EP) dvoch zástupcov. Zároveň sa poďakovala voličom, že sa rozhodli zúčastniť sa na sobotných (25. 5.) eurovoľbách. TASR o tom v nedeľu informoval hovorca SaS Róbert Buček.

"Ďakujeme všetkým voličom, ktorí išli voliť, zvlášť veľmi pekne ďakujeme voličom, ktorí podporili SaS. Náš realistický odhad hovoril, že získame dva mandáty, čo sa aj stalo. Ale sme ďaleko od toho povedať, že toto je úspech. Výsledky si musíme zanalyzovať v prvom rade v strane a zariadiť sa podľa toho," reagovali zástupcovia strany.

Poslankyňa Národnej rady SR Natália Blahová (SaS) na sociálnej sieti komentovala, že by bolo vhodné zhodnotiť eurovoľby "sebakriticky". "Osemdesiat percent občanov nevolilo a tiež ich príliš mnoho riskuje budúcnosť tým, že dávajú moc do rúk pohrobkom komunistov a nacistov. My, liberálni politici, by sme zas úprimne mali povedať, že sme ľudí nepresvedčili o tom, že voľby do EP sú dôležité. Je čo meniť, je čo naprávať," uviedla.

10.16 - Líder kandidátky PS a SPOLU Michal Šimečka. "Po prezidentskej kampani sa opäť potvrdilo, že na Slovensku je možné uspieť s pozitívnou energiou a s jasným proeurópskym programom. Že je možné vyhrávať bez populizmu, či vyvolávania strachu a nenávisti."

09.49 - Aj Alojz Hlina ďakuje voličov a priaznivcom strany.

09.22 - K neoficiálnym výsledkom sa vyjadril aj jeden z lídrov PS a SPOLU Miroslav Beblavý. Podľa jeho slov chce urobiť všetko preto, aby podobne dopadli aj parlamentné voľby.

08.30 - Podľa našich informácií sú neoficiálne výsledky volieb nasledovné. PS/SPOLU 20,07 %, Smer-SD 15,69 %, ĽS NS 12,04 %, KDH 9,67 %, SaS 9,6 %, OĽaNO 5,24 %, SMK 4,96 %, SNS 4,08 %.

07.48 - Počas posledného dňa volieb do EP, ktoré prebiehajú od 23. do 26. mája, svoj hlas odovzdajú napríklad voliči v Nemecku, Francúzsku, Taliansku, Rakúsku, Maďarsku či Poľsku, píše agentúra DPA.

07.16 - Podľa paralelného sčítavanie hlasov hnutia OĽaNO by mali byť výsledky volieb nasledovné. Po tri mandáty koalícia PS a SPOLU a Smer, dva mandáty by mali získať ĽSNS a KDH, SaS jedno kreslo + bude čakať po brexite na druhé. Do europarlamentu by sa mal dostať ešte jeden zástupca OĽaNO a SMK.

Poradie: PS a SPOLU (18,4%), Smer (15,8%), ĽSNS (12,4%), KDH (9,6%), SaS (9,3%), OĽaNO (5,5%) a SMK (5,4%)

Do EP by sa nedostali: SNS 4,0%, Kresťanská Únia 3,8%, Sme rodina 3,3%, Most-Híd 2,7%.

06.59 - Jediné dve strany, ktoré usporiadali volebné posedenie bolo KDH a koalícia PS a SPOLU. Boli sme tam a pýtali sme sa, ako tipujú výsledky volieb. Nakrúcala Martina Töröková.


06.31 - Na spestrenie si môžete pozrieť tip Igora Matoviča, ako tieto voľby napokon dopadnú.

06.25 - Do európskeho parlamentu sa zrejme s istotou dostane šesť strán. Na hranici zvoliteľnosti je zatiaľ Sme rodina, SNS, Most - Híd a SMK.

06.19 - Volebná účasť by sa mala pohybovať okolo 20 percent, píšu Aktuality.sk. Pred piatimi rokmi to bolo len 13 percent.

06.00 - Podľa neoficiálnych výsledkov by v okrese Malacky malo byť poradie - Spolu a PS 27,35%, Smer 14,31%, SaS 13,69%, ĽSNS 10,82%, KDH 8,07%, OĽaNO 6,19%, SNS 4,2%, Sme rodina 3,94%.

01:12 - Po spočítaní zhruba 500 z necelých 6000 okrskov sa podľa informácií Denníka N poradie strán v eurovoľbách veľmi nemení. Smer má zhruba 19 %, PS/Spolu zaostáva o jeden percentuálny bod, kotlebovci majú nad 13 %. Nasleduje KDH s približne 11 percentami, SaS so zhruba desiatimi, OĽaNO s zhruba osmimi. V okolí piatich percent sa pohybuje Sme rodina aj SNS. Most-Híd je v okolí troch percent.

00:52 - Sčítaných je 330 okrskov z takmer 6000. Smer má 19 %, PS/Spolu 18%, ĽSNS 14 %, KDH 11%, SaS 9,5%, OLaNO 6,5% (Aktuality.sk)

00:21 - Podľa predbežných výsledkov je zrátaných zhruba 268 okrskov z niekoľko tisíc. Poradie je zatiaľ nasledovné: Smer 19%, PS/Spolu 17%, ĽSNS 14%, KDH 11%, SaS 9,5% a OĽaNO 7%, píšu Aktuality.sk

00:05 - Čiastkové dáta z približne 200 okrskov hovoria o úspechu strany Smer, na druhom mieste je zatiaľ koalícia Progresívne Slovensko a Spolu. O niečo menej získala Kotlebova ĽS NS. Na štvrtom mieste je KDH, nasleduje SaS a vyše päť percent údajne ziskalo aj OĽaNO, píše týždeň.

23:50 - Koalícia PS/Spolu mala vyhrať podľa neoficiálnych výsledkov vo viacerých okrskoch Bratislavy.

23:30 - Denník N má z rôznych okrskov čiastkové výsledky, na prvých troch miestach sa objavujú najčastejšie Smer, PS/Spolu a ĽSNS.

23:40 - Podľa denníka SME vyhrali Kotlebovci napríklad v Slovenskej Ľupči.

BRATISLAVA/TVNOVINY.sk

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Epp

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.