Expert na hybridné hrozby: Využívanie hoaxov v kampaniach sa stalo mainstreamom (Cirkus Politikus)

Video televízie Markíza sa automaticky prehrá po krátkej reklame.

Stali sa hoaxy regulárnym nástrojom slovenských politikov a preberajú ruský naratív? Aj o tom sme sa v najnovšej epizóde relácie Cirkus Politikus rozprávali s expertom na hybridné hrozby Victorom Breinerom.

Kampaň celé leto pomaly bublala, no kotol sa vylial až s príchodom septembra. Politické strany neváhajú použiť v rámci predvolebného boja hoaxy a dezinformácie. A robia to cielene. Hovorí Victor Breiner, ktorý monitoruje a vyhodnocuje hybridné bezpečnostné hrozby pre Slovenskú republiku.

Ruská propaganda je v našich končinách výrazne prítomná. Potvrdzujú to nielen odborné analýzy ale aj výsledky prieskumov. Šírenie propagandy sa odrazilo napríklad na našej podpore Ukrajincov, ktorá je medzi najnižšími medzi európskymi štátmi.

Victor Breiner vraví, že slovenskí politici preberajú posolstvá z ruských médií ako cez kopirák: „Stačí si zanalyzovať, čo sa píše na ruských štátnych weboch alebo hovorí v médiách a akým spôsobom tieto naratívy pretekajú do nášho informačného priestoru,“ vysvetľuje expert.

Dodáva, že prienik ruskej propagandy do rétoriky niektorých slovenských politikov či do spravodajskej alternatívy je „takmer absolútny“.

O pohľade odborníka na novú kontroverznú mozaiku DPOH, o ruskom pase Ľuboša Blahu či o tom, na čo si dávať pozor, aby sme neuverili hoaxom, sa dozviete vo štvrtej epizóde relácie Cirkus Politikus.

Politické strany vytiahli overenú predvolebnú tému a neváhajú šíriť medzi voličmi strach. Relácia Cirkus Politikus je dostupná vo všetkých obľúbených podcastových aplikáciách, ako je Spotify, Apple Podcasts či Google Podcasts. Nájdete ju aj na youtubovom kanáli Televízie Markíza a jednotlivé epizódy budú mať aj textovú podobu na spravodajskom webe TVNOVINY.sk.

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

Voyo

Sledujte Na telo vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Cirkus Politikus

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.