Český reportér na Slovensku: Voľby sú tu viac o emóciách než o faktoch (Cirkus Politikus)

Video televízie Markíza sa automaticky prehrá po krátkej reklame.

Hosťom siedmej epizódy videopodcastu Cirkus Politikus bol zahraničný reportér verejnoprávnej Českej televízie Ján Šilhan. Na Slovensku pôsobí už rok ako korešpondent, predtým pôsobil aj na Ukrajine.

Na Slovensku pokrýva predovšetkým politiku. Na výber aj spracovanie reportáží musí nazerať cez oči českého diváka. Tým poskytuje menej informácií, aby sa v nich nestratili, ale zároveň sa v nich snaží vystihnúť podstatu.

​​Česká televízia nie je viazaná slovenskými zákonmi, preto sa na nich moratórium nevzťahuje a môžu pokrývať politické dianie aj 48 hodín pred voľbami. Počas predvolebného obdobia Šilhana zaujala zacielenosť slovenskej spoločnosti na emócie viac než na fakty.

„Mňa na tých voľbách zaujala jedna vec. Ako ľudia a verejná debata sa zamerala viac na emocionálne témy, niekedy tomu hovoríme aj kultúrne vojny, čo má v sebe isté hodnotové prúdy, hodnotové výzvy. Oveľa menej sa debata sústredila na faktické veci, ktoré sú relevantnejšie pre Slovákov,“ tvrdí Šilhan.

O Slovensku sa naučil, že je to krajina bohatá na rozličné názorové prúdy. Myslel si, že tu bude „jednoliatejšia spoločnosť“.

„Úplne iný spoločenský svet je v Bratislave, iný v Dunajskej Strede, iná atmosféra je pod Tatrami a iná je na východe. To ma asi tak najviac prekvapilo,“ priznáva reportér Českej televízie.

O pohľade zahraničného reportéra na slovenské spoločenské dianie aj o práci zahraničného reportéra sa dozviete v siedmej epizóde videopodcastu Cirkus Politikus.

Relácia Cirkus Politikus je dostupná vo všetkých obľúbených podcastových aplikáciách, ako je Spotify, Apple Podcasts či Google Podcasts. Nájdete ju aj na youtubovom kanáli Televízie Markíza a jednotlivé epizódy budú mať aj textovú podobu na spravodajskom webe TVNOVINY.sk. 

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Na telo vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Cirkus Politikus

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.