Politológ Radoslav Štefančík: Vláda môže visieť na šnúrkach od Tarabových gatí (Cirkus Politikus)

Video televízie Markíza sa automaticky prehrá po krátkej reklame.

Slovensko v týchto dňoch sleduje koaličné rokovania o zostavení novej vlády. O tom, ako môže vyzerať vláda na nasledujúce 4 roky a o jednote a stabilite poslaneckého klubu SNS sme sa v novej epizóde Cirkus Politikus rozprávali s docentom politológie z Ekonomickej univerzity v Bratislave Radoslavom Štefančíkom.

Koaličné rokovania sú plnom v prúde a i keď je situácia veľmi premenlivá, zdá sa, že sa naplní najočakávanejší scenár, a to koalícia strán Smer, Hlas a SNS. Črtá sa preto otázka, či bude vláda s národniarmi stabilná. Igor Matovič sa vyjadril, že Andrej Danko dopadne ako Radoslav Procházka. „Ani nebude vedieť a do mesiaca zistí, že všetkých, ktorých dotiahol so sebou do parlamentu, si podmaní Fico,“ vyjadril sa líder hnutia OĽANO.

Politológ Radoslav Štefančík tvrdí, že sa táto predpoveď môže naplniť. Spočiatku sa bude poslanecký klub prezentovať ako stabilný a jednotný, no „stabilita celej vládnej koalície môže visieť na šnúrke od gatí napríklad pána Tarabu,“ vysvetľuje.

Otázne teda bude aj to, ako bude Andrej Danko v potenciálnej koalícii figurovať. Z SNS sa do parlamentu prekrúžkoval iba on, ostatní poslanci boli len na kandidátke. V hre je preto aj to, či bude predseda poslaneckého klubu úplne vyšachovaný.

„Nedá sa to vylúčiť. Poslanci mu akoby nepatria, môžu si založiť vlastný poslanecký klub. Nepredpokladám však, že sa pri takom malom množstve poslancov zbavia ešte ďalšieho,“ upresňuje politológ.

Zostaví koalíciu Smer či Progresívne Slovensko? Bude ministrami skupina ľudí, ktorú označuje NAKA za zločineckú alebo si sadnú do vládnych kresiel konzervatívci s progresívcami? Aj o tom sme sa s hosťom porozprávali v novej epizóde videopodcastu Cirkus Politikus.

Relácia Cirkus Politikus je dostupná vo všetkých obľúbených podcastových aplikáciách, ako je Spotify, Apple Podcasts či Google Podcasts. Nájdete ju aj na youtubovom kanáli Televízie Markíza a jednotlivé epizódy budú mať aj textovú podobu na spravodajskom webe TVNOVINY.sk.

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Na telo vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Cirkus Politikus

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.