Šéf mimovládnych organizácií: Mimovládkami a Sorosom sa strašilo už za Mečiara (Cirkus Politikus)

Video televízie Markíza sa automaticky prehrá po krátkej reklame.

Hosťom trinástej epizódy videopodcastu bol predseda Komory mimovládnych organizácií Marcel Zajac. Spolu s moderátorom Adelom Ghannamom sa rozprávali o návrhu ministra práce Erika Tomáša, ktorý chce zmeniť financovanie rodičovského dôchodku. Po novom by sa mal financovať z dvoch percent z dane z príjmu. Ľudia by si tak museli vybrať, či dvomi percentami prispejú rodičom na dôchodok, alebo mimovládnym organizáciám. 

Marcel Zajac na úvod priznal, že ich tento návrh prekvapil. Ako poradný orgán vlády neviedli s ministrom Tomášom žiadnu diskusiu a o všetkom sa dozvedeli iba z tlačovej konferencie.

Bolo dobrým zvykom počas všetkých vlád, že návrhy, ktoré mali zásadný vplyv na prostredie mimovládnych organizácií, sme dostali na konzultáciu a pripomienkovanie. To sa tentoraz nestalo, hovorí.

​Tvrdí, že v každej kultivovanej spoločnosti nepodporuje mimovládky len štát. „Každý kultúrny a kultivovaný, národný a sebavedomý, vlastenecký štát chce, aby mu aktívni občania v tomto pomáhali,“ vysvetľuje. Občan má podľa neho ukázať, čo ho v štáte baví a ktorá verejnoprospešná oblasť ho zaujíma.

„Ak by sme sa dopodrobna porozprávali, akú funkciu napríklad plní Nadácia Zastavme korupciu, tak sami aj s pánom Ficom prídeme na to, že plní verejnoprospešný cieľ,“ pokračuje.

Na Slovensku máme vyše 16-tisíc organizácií a rozdeliť granty medzi tieto subjekty by bolo administratívne nemožné.

Z ľudského hľadiska Zajac nechápe, prečo sa stali terčom. Z politického hľadiska vníma, že sa táto situácia stala v Rusku a v Maďarsku „Viem, že s tým začal laškovať Mečiar v 90. rokoch. On prvý označil Sorosa za verejného nepriateľa,“ dodal.

Aké následky a vplyv by mal návrh ministra práce Erika Tomáša na mimovládne organizácie, sme sa rozprávali v trinástej epizóde videopodcastu Cirkus Politikus s predsedom komory mimovládnych organizácií Marcelom Zajacom. Na názor sme sa pýtali aj ľudí v ankete, ktorú môžete nájsť na konci podcastu.

Relácia Cirkus Politikus je dostupná vo všetkých obľúbených podcastových aplikáciách, ako je Spotify, Apple Podcasts či Google Podcasts. Nájdete ju aj na youtubovom kanáli Televízie Markíza a jednotlivé epizódy budú mať aj textovú podobu na spravodajskom webe TVNOVINY.sk. 

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Na telo vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Cirkus Politikus

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.